Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Bezpečné zvýšenie testosterónu? Tribulus terrestris!
Bezpečné zvýšenie testosterónu? Tribulus terrestris!

Bezpečné zvýšenie testosterónu? Tribulus terrestris!

Bezpečné zvýšenie testosterónu? Tribulus terrestris!

Napriek tomu, že Tribulus terrestris patrí na trhu doplnkov výživy k novinkám, siaha jeho použitie do doby pred 1500 rokmi.

Obsah

V Indii a Číne sa používal pri ochoreniach obličiek, pečene, bolestiach hlavy a na celkové posilnenie organizmu. V Turecku bol obľúbeným pri liečbe koliky a srdcovo-cievnych ochorení. Románske národy poznajú účinky Tribulusu terrestris viac ako 1000 rokov, najmä na zvýšenie sexuálnej výkonnosti a neplodnosti u mužov i žien.

Pozoruhodné výsledky na Olympijských hrách

Prvé vedecké a klinické pokusy sa začali v roku 1982 v Bulharsku. Súviselo to s úspechom vzpieračov a zápasníkov na Olympijských hrách v Moskve, kde športovci v rámci prípravy užívali výťažky z tejto rastliny a neskôr v súťaži prekonali svojich súperov. Predpoklad, že užívanie Tribulusu ovplyvňuje hladinu testosterónu sa potvrdil v pokusoch na zvieratách a neskôr aj na ľuďoch.

Tribulus Terrestris zvyšuje hladinu testosterónu nepriamo až o 30-50% v rámci normálnych fyziologických hodnôt, v jeho prirodzenej maximálnej hladine. Obľúbeným je najmä pri "rysovaní" kulturistov, kde znižuje riziko straty svalstva pri nižšom kalorickom príjme. Rovnako sa zvyšujú aj hladiny estradiolu, LH (luteinizačného hormónu) a FSH (folikulo-stimulačného hormónu).

Prírodný stimulant tvorby testosterónu Tribulus Terrestris podporuje rast svalovej hmoty, zlepšuje telesnú výkonnosť a odstraňuje únavu pri pretrénovaní.

Tribulus normalizuje funkciu reprodukčného systému a močovej sústavy

Ďalšou zaujímavou oblasťou použitia Tribulusu terrestris je jeho priaznivý účinok na sexuálnu výkonnosť (uvoľňuje hladkú svalovinu ciev a podporuje prekrvenie corpus cavernosum) a plodnosť. Už po 30 dňoch užívania sa signifikantne zvyšuje počet spermií a ich pohyblivosť.

Tu je potrebné upozorniť na rozdielne obsahové látky (a tým aj rozdielny účinok) rastlín z rôznych lokalít – vyberajte si ten kvalitný od spoľahlivého výrobcu. V listoch sa okrem steroidného saponínu protodioscínu nachádzajú aj dioscín a diosgenín, ktoré zvyšujú hladinu testosterónu a u žien regulujú hladinu estrogénu a progesterónu, čo sa využíva pri predmenštruačnom syndróme a menopauze.

žena a muž v posteli

Účinky Trubulus terrestris – nielen lepšia imunita a nižší LDL cholesterol

Saponíny terrestrinín A a B posilňujú imunitný systém a urýchľujú liečbu vírusových ochorení, výborné výsledky sú pri chrípke a herpese. Tribulus obsahuje beta-sitosterol, známy svojím účinkom na zníženie hladiny cholesterolu, ktorý je pravdepodobne dôsledkom ich podobnej chemickej štruktúry - v čreve dochádza k obsadeniu transportných mechanizmov pre cholesterol beta-sitosterolom, a tým sa zamedzí spätnému vstrebávaniu cholesterolu.

Ako užívať Tribulus a jeho dávkovanie

Odporúčaná denná dávka je 750-1250 mg rozdelená do troch dávok užívaných pred jedlom (nezapíjajte sladenými nápojmi, Tribulus je účinnejší ak je hladina glukózy v krvi nízka). Ešte lepšie výsledky dosiahnete ak ho užívate spolu s Magnéziom chelátom.

Vhodné je užívať ho po 30. roku života. Je ideálny pre športovcov, najmä pre výbušné silové športy, ale aj pre starších mužov (najmä v období andropauzy). S dlhodobým užívaním nie sú skúsenosti, dúfame, že čas a ďalšie výskumy ukážu a potvrdia jednotlivé fakty. Pokiaľ ide o ženy, odporúča sa nižšie dávkovanie - dobré výsledky boli publikované pri miernení prejavov menopauzy a ako podporná liečba urologických infekcií.