Bezpečné zvýšenie testosterónu? Tribulus terrestris!

Bezpečné zvýšenie testosterónu? Tribulus terrestris!

Napriek tomu, že Tribulus Terrestris patrí na trhu doplnkov výživy k novinkám, siaha jeho použitie do doby pred 1500 rokmi. V Indii a Číne sa používal pri ochoreniach obličiek, pečene, bolestiach hlavy a na celkové posilnenie organizmu. V Turecku bol obľúbeným pri liečbe koliky a srdcovo-cievnych ochorení. Románske národy poznajú účinky Tribulusu Terrestris viac ako 1000 rokov, najmä na zvýšenie sexuálnej výkonnosti a neplodnosti u mužov a žien.

Prvé vedecké a klinické pokusy sa začali v roku 1982 v Bulharsku. Súviselo to s úspechom vzpieračov a zápasníkov na Olympískych hrách v Moskve, kde športovci v rámci prípravy užívali výťažky z tejto rastliny a neskôr v súťaži prekonali svojich súperov.Predpokladom, že užívanie Tribulusu ovplyvňuje hladinu testosterónu sa potvrdil v pokusoch na zvieratách a neskôr aj na ľuďoch. tribulus zvyšuje hladinu testosterónu nepriamo až o 30-50% v rámci normálnych fyziologických hodnôt. To znamená, že Tribulus Terrestris podporuje rast svalovej hmoty, zlepšuje telesnú výkonnosť a odstraňuje únavy pri pretrénovaní.

Obľúbeným je najmä pri "rysovaní" kulturistov, kde znižuje riziko straty svalstva pri nižšom kalorickom príjme. Žiaľ, rovnako sa zvyšujú aj hladiny estradiolu a FSH (folikuloistimulačného hormónu), teda v niektorých prípadoch môžu dojem z vyšportovaného kulturistu kaziť zväčšené prsia. Z tohto dôvodu sa v posledných rokoch kombunije s ďalšími látkami, najmä DHEA (dehydroepiandrosterónom).

Ďalšou zaujímavou oblasťou použitia Tribulusu terrestris je jeho priaznivý účinok na sexuálnu výkonnosť (uvoľňuje hladkú svalovinu ciev a podporuje prekrvenie corpus cavernosa) a plodnosť. Už po 30 dňoch užívania sa signifikantne zvyšuje počet spermií a ich pohyblivosť. Tu je potrebné upozorniť na rozdielne obsahové látky (a tým aj rozdielny účinok) rastlín z rôznych lokalít. V listoch sa okrem protodioscínu nachádzajú aj dioscín a diosgenín, ktoré zvyšujú hladinu testosterónu a u žien regulujú hladinu estrogénu a progesterónu, čo sa využíva pri predmenštruačnom syndróme a menopauze.

Saponíny terrestrinín A a B posilňujú imunitný systém a urýchľujú liečbu vírusových ochorení, výborné výsledky sú pri chrípke a herpese. Tribulus obsahuje betasitosterol, známy svojim účinkom na zníženie hladiny cholesterolu, ktorý je pravdepodobne dôsledkom ich podobnej chemickej štruktúry - v čreve dochádza k obsadeniu transportných mechanizmov pre cholesterol betasitosterolom, a tým sa zamedzí spätnému vstrebávaniu cholesterolu.

Odporúčaná denná dávka je 750-1250 mg rozdelená do troch dávok užívaných po jedle, aby sa minimalizoval pocit nevoľnosti a ťažoby žalúdka. Samostatne sa predáva v dávkach od 250-750 mg. S dlhodobým užívaním nie sú skúsenosti, takisto nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy. pokiaľ ide o ženy, odporúča sa nižšie dávkovanie - dobré výsledky boli publikované pri miernení prejavov menopauzy a ako podporná liečba urologických infekcií.

Prírodný stimulant tvorby testosterónu KOMPAVA Tribulus Terrestris:

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info