Bezpečné zvýšenie testosterónu? Tribulus terrestris!
Bezpečné zvýšenie testosterónu? Tribulus terrestris!

Bezpečné zvýšenie testosterónu? Tribulus terrestris!

Bezpečné zvýšenie testosterónu? Tribulus terrestris!

Napriek tomu, že Tribulus terrestris patrí na trhu doplnkov výživy k novinkám, siaha jeho použitie do doby pred 1500 rokmi.

V Indii a Číne sa používal pri ochoreniach obličiek, pečene, bolestiach hlavy a na celkové posilnenie organizmu. V Turecku bol obľúbeným pri liečbe koliky a srdcovo-cievnych ochorení. Románske národy poznajú účinky Tribulusu terrestris viac ako 1000 rokov, najmä na zvýšenie sexuálnej výkonnosti a neplodnosti u mužov i žien.

Pozoruhodné výsledky na Olympijských hrách

Prvé vedecké a klinické pokusy sa začali v roku 1982 v Bulharsku. Súviselo to s úspechom vzpieračov a zápasníkov na Olympijských hrách v Moskve, kde športovci v rámci prípravy užívali výťažky z tejto rastliny a neskôr v súťaži prekonali svojich súperov. Predpoklad, že užívanie Tribulusu ovplyvňuje hladinu testosterónu sa potvrdil v pokusoch na zvieratách a neskôr aj na ľuďoch.

Tribulus Terrestris zvyšuje hladinu testosterónu nepriamo až o 30-50% v rámci normálnych fyziologických hodnôt, v jeho prirodzenej maximálnej hladine. Obľúbeným je najmä pri "rysovaní" kulturistov, kde znižuje riziko straty svalstva pri nižšom kalorickom príjme. Rovnako sa zvyšujú aj hladiny estradiolu, LH (luteinizačného hormónu) a FSH (folikulo-stimulačného hormónu).

Prírodný stimulant tvorby testosterónu Tribulus Terrestris podporuje rast svalovej hmoty, zlepšuje telesnú výkonnosť a odstraňuje únavu pri pretrénovaní.

Tribulus normalizuje funkciu reprodukčného systému a močovej sústavy

Ďalšou zaujímavou oblasťou použitia Tribulusu terrestris je jeho priaznivý účinok na sexuálnu výkonnosť (uvoľňuje hladkú svalovinu ciev a podporuje prekrvenie corpus cavernosum) a plodnosť. Už po 30 dňoch užívania sa signifikantne zvyšuje počet spermií a ich pohyblivosť.

Tu je potrebné upozorniť na rozdielne obsahové látky (a tým aj rozdielny účinok) rastlín z rôznych lokalít – vyberajte si ten kvalitný od spoľahlivého výrobcu. V listoch sa okrem steroidného saponínu protodioscínu nachádzajú aj dioscín a diosgenín, ktoré zvyšujú hladinu testosterónu a u žien regulujú hladinu estrogénu a progesterónu, čo sa využíva pri predmenštruačnom syndróme a menopauze.

žena a muž v posteli

Účinky Trubulus terrestris – nielen lepšia imunita a nižší LDL cholesterol

Saponíny terrestrinín A a B posilňujú imunitný systém a urýchľujú liečbu vírusových ochorení, výborné výsledky sú pri chrípke a herpese. Tribulus obsahuje beta-sitosterol, známy svojím účinkom na zníženie hladiny cholesterolu, ktorý je pravdepodobne dôsledkom ich podobnej chemickej štruktúry - v čreve dochádza k obsadeniu transportných mechanizmov pre cholesterol beta-sitosterolom, a tým sa zamedzí spätnému vstrebávaniu cholesterolu.

Ako užívať Tribulus a jeho dávkovanie

Odporúčaná denná dávka je 750-1250 mg rozdelená do troch dávok užívaných pred jedlom (nezapíjajte sladenými nápojmi, Tribulus je účinnejší ak je hladina glukózy v krvi nízka). Ešte lepšie výsledky dosiahnete ak ho užívate spolu s Magnéziom chelátom.

Vhodné je užívať ho po 30. roku života. Je ideálny pre športovcov, najmä pre výbušné silové športy, ale aj pre starších mužov (najmä v období andropauzy). S dlhodobým užívaním nie sú skúsenosti, dúfame, že čas a ďalšie výskumy ukážu a potvrdia jednotlivé fakty. Pokiaľ ide o ženy, odporúča sa nižšie dávkovanie - dobré výsledky boli publikované pri miernení prejavov menopauzy a ako podporná liečba urologických infekcií.