Poznáte skutočne účinné látky pre vaše kĺby?
Poznáte skutočne účinné látky pre vaše kĺby?

Poznáte skutočne účinné látky pre vaše kĺby?

Poznáte skutočne účinné látky pre vaše kĺby?

V dnešnej dobe je trh nasýtený ponukami výživových doplnkov, pomocou ktorých vieme riešiť a ovplyvňovať rôzne zdravotné problémy. Podobne je to aj s doplnkami na ochranu a regeneráciu pohybového aparátu . Je vôbec potrebné tieto doplnky užívať? Pomôžu nám ovplyvniť zdravotný stav? A čo by mal takýto výživový doplnok obsahovať? Na tieto otázky si odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Obsah

Sú skutočne účinné?

Najčastejšia otázka spomedzi ostatných - sú vôbec potrebné výživové doplnky na ochranu a regeneráciu pohybového aparátu? Začneme teda z anatomického hľadiska. Kĺb je pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kostí, ktoré sú neustále namáhané stereotypným pohybom, športom, prácou či jednostranným zaťažením.

Regeneračné schopnosti sa zhoršujú vekom, príliš veľkým zaťažením hlavne podcenenou alebo žiadnou regeneráciou.

Koncové časti kostí tvorí chrupavka, ktorá je vyživovaná pomocou kĺbovej tekutiny. Je dôležité, aby mal kĺb dostatok tejto tekutiny a aby obsahovala látky potrebné na regeneráciu chrupavky. Za týchto okolností sa chrupavka dokáže zvýšenej záťaži prispôsobiť a regenerovať sa. Plus musia byť splnené aj ďalšie faktory ako zdravý a bezpečný pohyb, a najmä nepreťažovanie sa.

Hypermobilita, čiže zlé pohybové stereotypy a žiadna regenerácia spôsobia narušenie výživy chrupavky, čo môže viesť až k tvorbe artrózy. Ak je chrupavka poškodená artrózou, nedokáže sa dostatočne zregenerovať.

Aké je riešenie?

Tento stav vieme pozitívne ovplyvniť pomocou doplnkov výživy na ochranu a regeneráciu pohybového aparátu . Veľký a dôležitý faktor je prevencia hlavne u aktívnych ale i rekreačných športovcov a ľudí bez výrazných pohybových aktivít.

V takýchto prípadoch býva často už neskoro pretože bola podcenená prevencia a regenerácia.

Kĺbová výživa pomáha regenerovať väzivá, šľachy, zlepšuje celkovú pohybovú schopnosť. Aby bol zabezpečený najlepší účinok, je potrebné aby obsahovala vyvážený pomer účinných látok, čiže chondroprotektív.

Medzi základné a najdôležitejšie látky patrí hydrolyzát želatíny, dôležitý pre syntézu vlastného kolagénu, avšak jednou s podmienok dokonalého vstrebania a využitia je obsah vitamínu C. Ďalšia účinná látka je glukozamín sulfát, zvyšujúci odolnosť chrupavky. Stimuluje tiež tvorbu novej chrupavky a posilňuje štruktúru pôvodnej. Na zlepšenie mechanickej-elasticity a pružnosti chrupavky slúži chondroitín sulfát – žraločia chrupavka, tým, že do chrupavky naviaže vodu.

Správnou kombináciou týchto látok si zabezpečíte tu najlepšiu výživu pre svoje kĺby.

Gelo 3 complex je výživový doplnok ktorý obsahuje všetky dôležité látky plus vitamíny skupiny B, ktoré zlepšujú synergický účinok a vstrebateľnosť. Dávkovanie je dôležité a preto treba dodržiavať pravidelnosť aj v prípade prevencie, kedy stačí jedna dávka na lačno raz za deň. Ak už pociťujete bolesť alebo ste po úraze, v rehabilitačnom procese treba dávkovať doplnok dva krát za deň.

Medzi ďalšie chondroprotektíva patrí MSM metylsulfonylmetán. Je to prírodný minerál pre krásu a pevnosť kĺbov. Má silný protizápalový účinok, podporuje využitie vápnika a má dôležité uplatnenie pri tvorbe kolagénu.

Nemôžeme zabudnúť ani na kĺbovú výživu Fit Artro Aktiv, prípravok vhodný na výživu, regeneráciu a ochranu tkanív kĺbového aparátu, púzdier a svalov. Glukozamín obsiahnutý v tejto kĺbovej výžive je nevyhnutný pre obnovu väzivových tkanív organizmu, zúčastňuje sa na stavbe šliach, väzív i chrupaviek.

Na záver nezabudnite na neskutočne dôležitú prevenciu, regeneráciu a hlavne na zdravý a pravidelný pohyb. Vtedy sa vám vaše kĺby odvďačia tou správnou pohyblivosťou.