ProteinFit 70 vs. ProteinFit 80

ProteinFit 70 vs. ProteinFit 80

Nočný proteín je špecifický druh proteínu obsahujúci pomaly vstrebateľné bielkoviny, ktoré zaisťujú niekoľkohodinový pozvoľný prísun aminokyselín do krvnému obehu (až 7 hodín). Je charakteristický dlhšou dobou trávenia, takže jeho konzumácia je ideálna najmä pred spaním, aby počas spánku udržiaval pozitívnu dusíkovú bilanciu a podporoval anabolické procesy, ktoré vedú k syntéze bielkovín, a tým aj k rastu svalovej hmoty počas noci.

VÝHODY UŽÍVANIA NOČNÉHO PROTEÍNU

Nočný proteín je špecifický druh proteínu obsahujúci pomaly vstrebateľné bielkoviny, ktoré zaisťujú niekoľkohodinový pozvoľný prísun aminokyselín do krvnému obehu (až 7 hodín). Je charakteristický dlhšou dobou trávenia, takže jeho konzumácia je ideálna najmä pred spaním, aby počas spánku udržiaval pozitívnu dusíkovú bilanciu a podporoval anabolické procesy, ktoré vedú k syntéze bielkovín, a tým aj k rastu svalovej hmoty počas noci.

Pri nedostatočnom prísune živín totiž dochádza v tele k odbúraniu vlastných tkanív, pričom svalové tkanivo sa odbúra skôr než tukové tkanivo. Nočný proteín zabraňuje nežiaducim katabolickým procesom, t.j štiepeniu a odbúraniu svalového tkaniva, a urýchľuje regeneráciu svalov po tréningu, ktorá prebieha hlavne v noci. Prívlastok „nočný“ súvisí s jeho najlepším využitím počas noci, avšak schopnosť dlhého vstrebávania nočného proteínu možno využiť aj kedykoľvek počas dňa, keď má telo obmedzený prístup k jedlu alebo ku kvalitnému zdroju bielkovín.

Pomalé a plynulé uvoľňovanie aminokyselín v organizme prebieha vďaka rôznej dĺžke ich reťazca, pričom tento efekt môže byť znásobený zastúpením viacerých druhov bielkovín s rôznou postupnosťou aminokyselín v reťazci.

ProteinFit 70 je viaczložkový proteín s obsahom živočíšnych a rastlinných bielkovín. Vďaka svojmu širokospektrálnemu zloženiu, ktoré zabezpečuje postupné uvoľňovanie aminokyselín, je označovaný ako nočný proteín.

Obsahuje srvátkový proteínový koncentrát (WPC), ktorý sa vyznačuje vysokou nutričnou hodnotou, no zároveň aj veľmi rýchlou stráviteľnosťou, čo môže byť do istej miery nevýhodou.

Ďalším zdrojom bielkovín v produkte je sójový proteínový izolát. Napriek šíreniu mýtov o tomto proteíne je pre organizmus veľmi dobre využiteľný a neobsahuje fytoestrogény, pretože je spracovaný ultrafiltráciou, ktorá zabezpečuje vysokú kvalitu produktu. Navyše, neobsahuje takmer žiadne tuky ani cukry, takže sa perfektne hodí pre tých, ktorí potrebujú dodržiavať nízkokalorickú diétu. Trávi sa pomalšie ako srvátkový proteínový koncentrát, no rýchlejšie než ďalšie druhy proteínu obsiahnuté v produkte ProteinFit 70 mliečny proteínový koncentrát (MPC) a sušený vaječný bielok (albumínový izolát).

Mliečny proteínový koncentrát sa získava izoláciou kazeínu a srvátky z čerstvého kravského mlieka. Je pomaly vstrebateľný a v porovnaní so sójovým či vaječným proteínom má väčšie množstvo rozvetvených aminokyselín (BCAA), glutamínu a cysteínu.

Vaječný proteín je extrahovaný z čistých vaječných bielkov. Je najdlhšie stráviteľný, má vysokú nutričnú hodnotu, vysoký obsah vápnika, BCAA, arginínu a sírnych aminokyselín (metionín a cysteín). Možno ho považovať za najhodnotnejší zdroj bielkovín. Neobsahuje žiadny tuk, cholesterol, laktózu, ani cukry a jeho enzýmy zlepšujú využitie bielkovín v organizme. Konzumácia vaječného proteínu navodzuje dlhodobý pocit sýtosti, takže tento druh proteínu je vhodný aj pre osoby, ktoré sa snažia zhodiť nadbytočný tuk a pociťujú neustály hlad.

ProteinFit 70  je navyše obohatený o L-glutamín a komplex tráviacich enzýmov, ktorých účinnosť je podporená vitamínmi a minerálmi. Zloženie tohto nočného proteínu je optimálne vyvážené s ohľadom na trávenie, čo pozitívne vplýva na jeho užívanie pred spánkom. Je ideálnou voľbou pre tých, ktorí trénujú neskoro večer.

Naproti tomu, ProteinFit 80 obsahuje ako zdroje bielkovín srvátkový proteínový koncentrát (WPC) a srvátkový proteínový izolát (WPI). Srvátkový proteínový izolát je frakciou srvátkových bielkovín spracovaných cross-flow mikro a ultrafiltráciou, pri ktorej sa takmer úplne odfiltruje laktóza, cukry aj tuk, a získa sa vysoký stupeň koncentrácie bielkovín, takže v porovnaní so srvátkovým proteínovým koncentrátom má viac bielkovín a menej kalórií. Vďaka spôsobu spracovania predstavuje srvátkový izolát zdroj kvalitných čistých bielkovín, ktoré sú navyše čiastočne „predtrávené“ (rozštiepené na kratšie reťazce), čo umožňuje ich lepšie zužitkovanie samotným organizmom a vedie k extrémnemu nárastu čistej svalovej hmoty. Z uvedených dôvodov je vhodný aj v období rysovania. Náročná technológia spracovania srvátkového izolátu sa však, v porovnaní s koncentrátom, prejavuje na jeho vyššej cene. Obidva druhy srvátkového proteínu sú veľmi rýchlo vstrebateľné, v organizme sa vzájomne dopĺňajú a vyznačujú sa vysokým obsahom esenciálnych aminokyselín. ProteinFit 80 má rýchly nástup účinku (najmä vďaka obsahu srvátkového izolátu), a keďže začína pôsobiť takmer okamžite po príjme do organizmu, odporúča sa užívať ho ihneď po tréningu.

Veríme, že tento článok Vám pomohol objasniť rozdiel medzi týmito dvomi proteínovými produktmi a utvrdil Vás v presvedčení, že pri výbere proteínu je potrebné zohľadniť v prvom rade Vaše tréningové ciele. Ak budete svoje telo pravidelne zásobovať bielkovinami, výsledky na seba určite nenechajú dlho čakať.

Ak stále váhate s výberom vhodného proteínu, neváhajte nás kontaktovať, na Vaše otázky spojené s užívaním produktov Vám veľmi radi zodpovieme.