Ako efektívne nabrať svalovú hmotu?
Ako efektívne nabrať svalovú hmotu?

Ako efektívne nabrať svalovú hmotu?

Ako efektívne nabrať svalovú hmotu?

Správna výživa s vyváženým podielom sacharidov, bielkovín a tukov je kľúčom k úspechu. Aké by malo byť jej zloženie? V dnešnom článku sa zameriame na problematiku spojenú s efektívnym naberaním svalovej hmoty. Rozhodujúcu úlohu tu zohrávajú tri významné faktory.

Obsah

Proteíny a Gainery na rast svalovej hmoty

V objemovom období by mali v strave dominovať komplexné SACHARIDY (ovsené vločky, ryža, zemiaky, ovocie a pod.). Množstvo prijatých sacharidov by sa malo pohybovať približne na úrovni 4 - 6 g na 1 kg telesnej hmotnosti. Množstvo je vhodné prispôsobiť individuálnym zvláštnostiam (aktuálna fyzická kondícia, množstvo podkožného tuku, druh fyzickej aktivity).

Na efektívne doplnenie sacharidov v priebehu dňa môže účinne poslúžiť aj tzv. gainer (sacharidovo-bielkovinový nápoj). Gainer na objem od Kompavy je ideálnym riešením pre všetkých, ktorí to s naberaním kvalitnej svalovej hmoty myslia vážne. Obsahuje dokonalú kombináciu jednoduchých a komplexných sacharidov, kvalitnú zmes bielkovín a navyše je obohatený o tráviace enzýmy, ktoré zlepšujú trávenie a využitie cenných živín. Tento koktail plnohodnotne nahrádza dve denné dávky jedla (desiata, olovrant) a slúži ako významný regeneračný doplnok ihneď po tréningu.

činka, šejker a žena

Ďalšou dôležitou zložkou výživy sú BIELKOVINY. O ich dôležitosti vo výžive športovca nepochybuje zrejme nik. Bielkoviny by mali pochádzať najmä zo živočíšnych zdrojov (mäso, vajcia, mlieko, syry a pod.). Množstvo prijatých bielkovín by sa malo pohybovať zhruba na úrovni 1,5 - 2 g na 1 kg aktívnej telesnej hmotnosti.

Na to, aby ste zistili akým množstvom aktívnej telesnej hmotnosti disponujete, potrebujete poznať množstvo podkožného tuku, ktoré na sebe nosíte. Napríklad 80 kg vážiaci muž s 10 % podkožného tuku = 80 – 10 % = 72 kg aktívnej svalovej hmoty. V tomto prípade by sa celkové množstvo prijatých bielkovín malo pohybovať na úrovni 108 - 144 g/deň ( = 72 x 1,5-2).

Poslednou zložkou výživy sú TUKY. Zabudnite na všetko negatívne, čo ste doteraz o tukoch počuli. Správne (inteligentné) tuky sú najlepšou cestou za lepším zdravím a vitalitou. Dôležitá je však ich kvalita a pôvod (zdroj).

Zoznam tukov, ktoré by v našej strave mali dominovať:

 • kokosový a olivový olej
 • kvalitné domáce vajíčka (so žĺtkom)
 • ryby, rybí olej (Omega-3 mastné kyseliny)
 • plnotučné mliečne výrobky (mlieko, syry, obyčajné maslo, smotana)
 • avokádo
 • kvalitné orechy a semená (vlašské orechy, mandle, ľanové, chia a tekvicové semená)
 • kvalitné (BIO) mäso (najmä hovädzie, morčacie, kuracie a pod.).

Tréning

Druhým rozhodujúcim faktorom je kvalitný tréning. Ten stimuluje svalové bunky k rastu a spúšťa rastové (anabolické) faktory v tele. Tréning by mal pozostávať najmä z komplexných (neizolovaných) cvikov (drepy, mŕtvy ťah, výpady, tlaky na lavičke a pod.). Trénovať by sa malo minimálne štyrikrát v týždni.

svalnatý muž v posilnovni

S tréningom to však netreba preháňať. Pri nadmernom a dlhotrvajúcom tréningu totiž hrozí pretrénovanie, ktoré môže naše napredovanie spomaliť. Radšej menej a kvalitne ako veľa a zle. Navyše neprimeraný tréning oslabuje imunitný systém a podporuje tvorbu voľných radikálov. Pravidelne trénujúci by mali siahnuť určite aj po kvalitných vitamínoch a antioxidantoch.

Regenerácia (oddych)

Posledným dôležitým faktorom je kvalitný odpočinok (relax). Dôležité je si uvedomiť, že svaly rastú počas oddychu (spánku). Nepodceňujte kvalitný odpočinok a prečítajte si aj niekoľko cenných tipov, ako zlepšiť kvalitu svojho spánku.

VZOROVÝ STRAVOVACÍ PROGRAM NA JEDEN DEŇ

RAŇAJKY

Vyvážená kombinácia: kvalitné (komplexné) sacharidy + kvalitné bielkoviny + inteligentné tuky, napr.:

DESIATA

Komplexné sacharidy + kvalitné bielkoviny + inteligentné tuky, napr.:

OBED

Komplexné sacharidy + kvalitné bielkoviny + inteligentné tuky, napr.:

rôzne druhy jedla

OLOVRANT alebo jedlo pred tréningom

Opäť komplexné sacharidy + kvalitné bielkoviny + inteligentné tuky, napr.:

 • Extra Mass puding + hrsť orechov
 • Gainer kokteil + banán + hrsť orechov
 • malé množstvo varených ovsených vločiek s proteínom
 • proteínová tyčinka + hrsť orechov

VEČERA alebo jedlo po tréningu

 • Ako obed

DRUHÁ VEČERA

Kvalitné bielkoviny, napr.:

Pred športovým výkonom (10 - 15 min.)

 
- doplnok výživy aminokyseliny BCAA alebo instantný aminokyselinový BCAA nápoj
- vhodné je mierne zvýšiť príjem tekutín (čistá voda, jemne sýtené minerálne vody, bylinkové čaje, hypotonický nápoj, rehydratačný nápoj

Po športovom výkone


- do 10 - 15 min. doplnok výživy - aminokyseliny BCAA 
- do 60 min. po tréningu - sacharidovo-proteínový nápoj Gainer kokteil alebo regeneračný proteínový nápoj