Svaly spália viac ako tuky – prečo treba cvičiť?
Svaly spália viac ako tuky – prečo treba cvičiť?

Svaly spália viac ako tuky – prečo treba cvičiť?

Svaly spália viac ako tuky – prečo treba cvičiť?

Rovnaké množstvo svalovej hmoty spáli podstatne viac energie ako rovnaké množstvo telesného tuku. Svaly sa teda využívajú aj pri spaľovaní tukov. Je ale nutná aktivita a cvičenie.   

Už asi všetci vieme, že cvičenie je úzko prepojené so zdravým životným štýlom. Pravidelná aktivita v podobe cvičenia nás udržuje v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii, posilňuje kardiovaskulárny aj imunitný systém, pomáha nám odbúravať stres, predlžuje život... Navyše, pomáha nám udržovať aj optimálnu telesnú hmotnosť. Počas cvičenia totiž telo potrebuje extra energiu, ktorú môže získavať aj zo spaľovania uložených tukov. Tuk sa uvoľňuje do krvného obehu, odkiaľ putuje do svalov, aby im dodal potrebnú energiu. Vďaka tomu máme energiu na cvičenie, svaly lepšie fungujú a pomáhajú nám uberať z uložených tukových buniek. Cvičením alebo inou športovou aktivitou si tak môžeme upraviť hmotnosť a udržiavať zdravú váhu. A to je pre naše zdravie veľmi dôležité.

Ako to v našom tele funguje?

Naše telo potrebuje palivo, aby mohlo správne fungovať a vykonávať prácu (napríklad bežné domáce aj pracovné činnosti, chôdzu, cvičenie...). Toto palivo získavame z jedla, pitného režimu, spánku a regenerácie. Hlavným zdrojom energie sú potraviny, ktoré konzumujeme. Potraviny možno rozdeliť do troch makroživín: sacharidy, tuky a bielkoviny. Primárny zdroj energie nášho tela pochádza zo sacharidov – napríklad ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, ryža, zemiaky. Sacharidy sú mimoriadne dôležité, aby nám dodali energiu, ktorú potrebujeme na cvičenie a vykonávanie činností každodenného života. Ďalším zdrojom energie v tele je tuk. Tu sa bavíme o tuku, ktorý už máme uložený na tele ako zásobáreň energie. Rovnako ako sacharidy, aj tuk sa dá ľahko premeniť na palivo, ktoré telo potrebuje. Tretím zdrojom energie, ktorý môže byť použitý ako palivo pre telo, sú bielkoviny – napríklad mäso, ryby, mliečne výrobky, strukoviny, proteínové nápoje. Primárnou funkciou bielkovín je budovať a opravovať svalové tkanivá. Pomáhajú tiež regenerovať a obnovovať svaly po športovom výkone, preto je ich príjem pre telo rovnako dôležitý, ako príjem sacharidov.

Keď cvičíme, naše telo bude primárne ako zdroj energie využívať sacharidy a tuky, podobne ako auto používa na svoje fungovanie benzín. Cvičenie pomáha svalom spaľovať tuky, pretože cvičenie vyžaduje viac paliva ako sedavý spôsob života. Ako napríklad rýchle pretekárske auto potrebuje pre svoj chod viac benzínu. Keď cvičíme, naše telo premieňa tuk na palivo pre pracujúce svaly. Navyše, postupným budovaním svalov budeme postupne spaľovať viac tuku. Pretože platí, že svaly spália viac energie ako tuky. Keď sa pravidelným cvičením budeme meniť na pretekárske auto, budeme potrebovať viac kvalitnejšieho benzínu. Naše telo bude časom oveľa efektívnejšie pri využívaní tuku ako zdroja paliva.

"Cvičenie pomáha svalom spaľovať tuky. Keď cvičíme, naše telo premieňa tuk
na palivo pre pracujúce svaly.“

Prečo treba cvičiť?

Cvičenie a rozličné pohybové aktivity spaľujú kalórie. Cvičením zvyšujeme tepovú frekvenciu, zvýšenie tepovej frekvencie bude vyžadovať, aby naše telo viac pracovalo, aby sa udržalo v pohode, čo bude mať za následok spálenie väčšieho množstva kalórií. Väčšina z nás má v tele nejaký prebytočný tuk, ktorý dokáže spáliť. Správnym a hlavne pravidelným cvičením so začlenením silového a kardiovaskulárneho tréningu potom budeme úspešnejší pri spaľovaní tukov. A teda nielen pri udržovaní optimálnej váhy, ale tiež pri chudnutí.

Čo sa týka cvičenia, je potrebná najmä pravidelnosť a rozmanitosť aktivít. Pri kardio cvičení – napríklad behanie, bicyklovanie, nordic walking, turistika, plávanie, dochádza k efektívnemu spaľovaniu tukov a sacharidov. Vďaka tomu rýchlejšie schudneme a zlepšíme si kondičku. Kardio tréning by mal trvať minimálne 30 minút. Ku obľúbenému kardiovaskulárnemu cvičeniu pridajme aj silové cvičenie – napríklad zdvíhanie činiek, kalistenika, pilates, jóga, tabata. Pod silovým cvičením rozumieme akýkoľvek tréning s odporom (či už je to vlastné telo, činka, stroj alebo iná pomôcka – napríklad gumový expander), ktorý nám pomôže vybudovať svaly, zvýšiť silu a zlepšiť celkovú funkčnosť tela. Silový tréning by mal trvať minimálne 15 minút.

"Väčšina z nás má v tele nejaký prebytočný tuk, ktorý dokáže spáliť. Správnym a hlavne pravidelným cvičením so začlenením silového a kardiovaskulárneho tréningu potom budeme úspešnejší pri spaľovaní tukov.“

Počas kardio cvičenia spálite viac kalórií ako počas silového cvičenia s rovnakou dĺžkou trvania. Aj keď silový tréning zvyčajne nespáli toľko kalórií, koľko kardio tréning, má pre nás rovnaký význam. Počas silového tréningu budujeme oveľa viac svalovej hmoty ako počas kardio cvičenia. A vieme, že svaly spaľujú viac kalórií ako iné zložky v našom tele, najmä tuky. Pravidelné cvičenie má tak výhody nielen zo zdravotného hľadiska, ale aj z hľadiska efektívneho spaľovania energie. Aj tuky spaľujú energiu, aj keď to nie je veľké číslo, stále je to zhruba tretina z toho, čo spália svaly. Svaly teda spaľujú viac kalórií ako tuky.