Tráviace enzýmy a ich rozdelenie
Tráviace enzýmy a ich rozdelenie

Tráviace enzýmy a ich rozdelenie

Tráviace enzýmy a ich rozdelenie

Tráviace enzýmy sú biologicky aktívne látky, produkované žľazami tráviacej sústavy. Majú významnú úlohu v chemickom procese trávenia potravy.

Obsah

Pracujú ako organické katalyzátory (urýchľovače) rozkladajúce veľké molekuly jedla (bielkoviny, tuky, sacharidy) na dostatočné malé jednotky (aminokyseliny, mastné kyseliny, glukózu), ktoré organizmus dokáže vstrebať. Podľa toho, aké molekuly štiepia, ich rozdeľujeme na proteolytické, lipolytické a sacharolytické.

Proteolytické enzýmy

Tieto enzými rozkladajú bielkoviny (proteíny) v potrave na peptidy až jednotlivé aminokyseliny a zabezpečujú ich vstrebanie a využitie v organizme. Pri nedostatku enzýmov prechádzajú nerozložené bielkoviny do hrubého čreva, kde podliehajú procesom hnitia a spôsobujú tráviace problémy (nadúvanie, hnačky).

Papaín

je proteolitycký enzým izolovaný z tropickej rastliny papája (Caroica papaya). Papaín štiepi bielkoviny na oligopeptidy a aminokyseliny. Užíva sa pri chronickej hnačke a celiakii. Tiež pomáha pri ochoreniach gastrointesti­nálneho traktu (vredy žalúdka), liečbe edémov, zápalových procesov a má ukľudňujúce účinky na žalúdok. PAPAIN sa svojím účinkom sa blíži pepsinu a chymotryosinu, avšak optimálne štiepi pri neutrálnej reakcii.

Trypsín

je proteolytický enzým (umožňuje štiepenie a vstrebávanie bielkovín z tenkého čreva), v absorbovanej forme pôsobí protizápalovo a protinádorovo. Je schopný rozpúšťať proteínovú vrstvu nachádzajúcu sa na povrchu poškodených buniek organizmu, ktoré sa po strate bielkovinovej vrstvy stanú prístupnejšie pre bunky imunitného systému, ktoré ich zneškodnia. TRYPSIN – vzniká v čreve z výlučkov buniek pankreasu. Do aktívnej formy sa prevádza v tenkom čreve. Optimálne štiepi pri mierne alkalickom (zásaditom) prostredí.

Bolesť brucha

Chymotrypsín

je proteolytický enzým. Má podobné vlastnosti ako trypsín. Líšia sa len podľa miesta štiepenia bielkoviny. Chymotrypsín štiepi peptidovú väzbu v mieste výskytu aminokyseliny fenylalanín, tryptofán alebo tyrozín. Trypsín štiepi peptidové väzby vychádzajúce z karboxylovej skupiny aminokyselín arginínu a lyzínu. CHYMOTRIPSIN – tvorí sa podobne ako trypsin v pankrease. Ku svojej aktívnej potrebuje trypsin.

Bromelaín

je proteolitický enzým získavaný z ananásu. Štiepi bielkoviny, čím pomáha pri tráviacich problémoch, ako je pálenie záhy, plynatosť, zápcha, hnačky, vracanie a pri znižovaní hmotnosti. Zabraňuje prílišnému zhlukovaniu krvných doštičiek, čím je dôležitý v prevencii a liečbe trombózy a tromboflebitidy; uvoľňuje zovretie srdcových tepien a zmierňuje bolesti spojené s angínou pektoris. Bromelaín zmierňuje priebeh zápalovej reakcie a je účinný pri liečbe reumatických zápalov kĺbov, poranení svalov a tkanív. Zabraňuje produkcii látok spôsobujúcich opuchy a bolesti kĺbov spôsobených artritídou a dnou. Zabraňovaním vzniku zápalu v mieste poranenia, uštipnutia alebo bodnutia hmyzom urýchľuje hojenie rán.

Najčastejšie problémy s trávením: Ako ich poraziť?

Aj vás občas potrápia tráviace problémy? Stiahnite si E-book Trávenie a jeho problémy, v ktorom sa dočítate o najbežnejších nepríjemnostiach tráviaceho systému - zápcha, hnačka, hemoroidy, reflux, pálenie záhy a žalúdočné vredy. Zistíte, prečo vznikajú, ako im predchádzať a tiež to, ako si pomôcť, keď už ich máme. 

Najčastejšie problémy s trávením: Ako ich poraziť?
Neznáma chyba pri pokuse o odoslanie e-booku, skúste to znova alebo nás kontaktujte na adrese webmaster@kompava.sk
Ďakujeme za Váš záujem, e-book bol odoslaný na Vašu e-mailovú adresu, kde by ste ho mali obdržať v priebehu niekoľkých minút.

Sacharolytické enzýmy rozkladajú molekuly cukrov (sacharidov)

Lipáza – lipolytický enzým, ktorý štiepi lipidy (tuky) na glycerol a voľné mastné kyseliny, ktoré ďalej prenikajú črevnou stenou do krvi a pečene, kde sa odbúravajú. PANKREATICKÁ LIPÁZA – je najdôležitejším lipolytickým enzýmom organizmu. Lipáza pôsobí na tuky, ktoré boli predtým už emulgované. LIPÁZY spolu s amylázami a proteázami dopĺňajú pôsobenie tráviacich enzýmov.

Celuláza – enzým, ktorý štiepi rastlinné vlákna na glukózu (jednoduchý cukor) pri pH 3–7.  

Legumáza – enzým, ktorý zabezpečuje štiepenie strukovín (hrach, fazuľa, šošovica).

Laktáza – štiepi laktózu (dvojcukor)na jednoduchý cukor galaktózu a glukózu pri pH 4–8.

Každý enzým pôsobí na určitý špecifický druh potravy, a preto sa nemôžu navzájom zastupovať. Ničia sa zvýšenou teplotou a degradujú sa nevhodným pH prostredím.