Chcete byť zdravší, krajší a inteligentnejší?

Chcete byť zdravší, krajší a inteligentnejší?

Hladujte...Pod pojmom hladovka, niektorým ľuďom „behajú zimomriavky po chrbte“ – áno, niektorí ľudia pociťujú pri tejto predstave až panický strach - no prejedania sa neboja!... Prejedanie sa žiaľ, stáva bežnou, úplne samozrejmou záležitosťou. Zo zdravotného hľadiska je to však úplne naopak. To, čo si oko neodoprie, chuť poteší, nie vždy musí telu „padnúť na úžitok“.

Ak skombinujeme niekoľko rôznych potravín skladajúcich sa zo sacharidov, bielkovín i tukov, vzniká paradoxná situácia, kedy organizmus nie je schopný nastavenia konkrétneho tráviaceho programu. A niekoľko tráviacich programov zároveň pracovať nemôže – preto po výdatnom obede pociťujeme únavu /práve z tohto dôvodu vznikla delená strava/.Dnes si už málokto dokáže jedlo úplne odoprieť – najmä, keď si ho vieme tepelne upraviť, čo spôsobuje príjemnú vôňu, ktorá nám dráždi chuťové poháriky...potravinu si vieme i vzhľadovo krásne a pestro naservírovať, skombinovať s ďalšou... toto všetko nájdeme v nádherných ilustráciách rôznych kuchárskych knižiek.

Pozrime sa na jedlo a hladovku z opačného hľadiska: Pôst sa využíval už na Východe ako prostriedok, ktorý nielenže omladzoval, ale najmä dodával duchovnú čistotu, vďaka ktorej sa zlepšovali vnímacie schopnosti človeka.Poznali a praktizovali ju i Grécki filozófovia Platón, Sokrates a otec medicíny Hippokrates i Ježiš, Ghandí a Mohamed. Každý z nich držal /až 40 dňový!!!/ pôst- najmä pred nejakou konkrétnou úlohou, ktorá si vyžadovala úplné sústredenie, premýšľanie a najmä vnímamie.

Práve tu – pred mnohými storočiami sa už stretáme s otázkou: je lepšie BYŤ, alebo MAŤ?...

Hladovka/pôst je proces, kedy telo lačnie, nedostáva žiadnu stravu. A to je pre telo, ktoré bolo zvyknuté na pravidelný prísun potravy, zrazu šok. Nevie, čo sa deje, preto sa stavia do obranného postoja: „pomáha si samo, ako vie“ aby prežilo. Ako zdroj energie využíva zásoby sacharidov, neskôr tukov a bielkovín. Popri tom likviduje choré bunky a toxíny. Látky vzniknuté rozpadom starých a odumretých buniek organizmus využije a na ich mieste vytvorí nové. A toto je veľmi pozitívna informácia, pretože omladenie organizmu sa dá skutočne vidieť i voľným okom.

Počas hladovania sa organizmus preorientováva z funkcie vstrebávacej /príjem a spracovanie potravy/ na funkciu vylučovaciu /vyplavovanie toxínov/. Akonáhle však hladovku prerušíme čo i len malinkým sústom potravy, okamžite prepína na metabolizovanie a proces vnútornej očisty je tak narušený.

Preto treba vytrvať, proces v žiadnom prípade neprerušovať. Najideálnejšie je hneď na začiatku si určiť svoj cieľ. U každého je motivácia iná - môže ňou byť napríklad:

-zdravie

-krása

-inteligencia, sebazdokonalenie...

Samozrejme, hladovanie si vyžaduje osobnú disciplínu a nie je vhodné pre všetkých /najmä nie pre ľudí, ktorí sú pod lekárskym dohľadom a sú závislí na liekoch/. Jeho dĺžka je tiež individuálna – každý máme iné energetické zásoby a zvyky...Každopádne: minimálne 1 deň hladovky je pre organizmus lepším liekom ako akýkoľvek iný suplement. Odvážnejší ľudia, ktorí sú zdraví si s kľudným svedomím môžu dopriať aj 3 dni.

Po takejto krátkej dobe asi múdrejší a krajší nebudeme :-), ale určite budeme pozorovať pozitívne zmeny zo zdravotného hľadiska.

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info