Čo sú to aminokyseliny?
Čo sú to aminokyseliny?

Čo sú to aminokyseliny?

Čo sú to aminokyseliny?

Základnou stavebnou jednotkou každej svalovej bunky sú aminokyseliny, priaznivo pomáhajú budovaniu kvalitnej svalovej hmoty.

Základnými funkciami aminokyselín v tele sú:

- ochrana svalových vláken pred devastáciou
- rast svalovej hmoty
- aminokyseliny sú vhodné aj na chudnutie
- urýchľujú dobu regenerácie
- katalytická funkcia
- transportná, obranná, regulačná
- ochrana svalovej hmoty pred poškodením v priebehu chudnutia
- pohybová

Význam pravidelného prísunu aminokyselín je veľký. Organizmus nedokáže nárazovo prijať veľké množstvo aminokyselín a je preto potrebné stravovať sa pravidelne. Situácia nadbytku môže nastať už pri vynechaní raňajok a skonzumovaní aminokyselín, resp. na proteíny výdatného obedu.

Aminokyseliny môžme rozdeliť:

Glukogénne: alanín, arginín, asparagín, glutamín, glycín, histidín, hydroxyprolín, methionín, prolín, serín, valín

Ketogénne: leucín

Zmiešané aminokyseliny: isoleucín, lyzín, fenylalanín, tyrozín, tryptofán

Známejšie rozdelenie je snáď na esenciálne a neesenciálne aminokyseliny.

Esenciálne aminokyseliny si organizmus nevie vyrobiť a musí ich preto získavať z potravy. Patria sem arginín, isoleucín, leucín, lyzín, methionín, taurín, tryptofan, valín.

Neesenciálne aminokyseliny si telo naopak dokáže obstarať podľa potreby. Patria sem alanín, cysteín, glutamín, karnitín, tyrozín. Aj keď telo nie je u neesenciálnych aminokyselín závislé čisto len na potrave, nemal by ich príjem byť zanedbávaný. Sú rovnako dôležité a pri kombinácii niektorých faktorov ako je napríklad nevyvážená strava a ťažká fyzická záťaž, môže nastať ich nedostatok.

Je potrebné uviesť ešte jedno delenie a to D-forma a L-forma. Ich zloženie je totožné, avšak líšia sa navzájom prevrátenou štruktúrou. Bežne v prírode sa vyskytujú aminokyseliny v L-forme.