Čo všetko sa môže skrývať za neustálou únavou
Čo všetko sa môže skrývať za neustálou únavou

Čo všetko sa môže skrývať za neustálou únavou

Čo všetko sa môže skrývať za neustálou únavou

Odhalíme príčinu a poskytneme riešenie

Nie je únava, ako únava. Únava je termín používaný na opis celkového pocitu vyčerpania alebo nedostatku energie. Pri pocitoch únavy, ktorá môže byť zo zdravotného hľadiska problémom, pociťujeme rovnako aj stratu motivácie, sústredenia sa a málo energie na vykonávanie akejkoľvek činnosti. 

Obsah

Nie je únava, ako únava. Únava je termín používaný na opis celkového pocitu vyčerpania alebo nedostatku energie. Pri pocitoch únavy, ktorá môže byť zo zdravotného hľadiska problémom, pociťujeme rovnako aj stratu motivácie, sústredenia sa a málo energie na vykonávanie akejkoľvek činnosti. 

Ak únava neodznie ani po dostatočnom odpočinku, ale naďalej pretrváva, je potrebné tento stav riešiť. Okrem fyzických problémov je pocit únavy veľmi úzko spojený s mentálnym zdravým, ktoré rovnako netreba zanedbávať. Veľmi často ide práve o kombináciu viacerých faktorov, ktoré majú z dlhodobého hľadiska nežiadúce účinky na ľudský organizmus.

Krv patrí medzi najvzácnejšie tekutiny vôbec a je odrazom nášho vnútorného prostredia. Jej analýza je základným predpokladom pre správne a včasné diagnostikovanie niektorých ochorení a problémov. Krv je zodpovedná za roznášanie kyslíka a živín ku všetkým orgánom, aby mohli správne fungovať. Rovnako ako svaly, aj krv a všetky krvné elementy - červené krvinky, biele krvinky, krvné doštičky – potrebujú „potravu“ pre svoj rast a fungovanie.

Diagnostika živej kvapky krvi znamená, že krv sa pozoruje pod mikroskopom ihneď po odbere z prsta. Vzorka krvi sa nikam neposiela, ale je analyzovaná okamžite pred zrakom klienta, čím možno pozorovať aktuálny stav organizmu.

Červené krvinky sú bunky tvaru disku, ktoré vo svojom strede obsahujú bielkovinovú látku zvanú hemoglobín, aby mohli prenášať kyslík. Súčasťou hemoglobínu je železo, čo vysvetľuje, prečo má krv kovovú príchuť. Nedostatok železa patrí medzi najznámejšie anémie a môže byť prvou príčinou neustálej únavy. K únave vyvolanej nedostatkom tohto minerálu sa častokrát pripája malátnosť, bolesti hlavy a bledá pokožka. Hoci sa týka predovšetkým žien, nedostatkom železa môžu výnimočne trpieť aj muži. Problémom je nízky príjem železa v strave, alebo jeho nedostatočné vstrebávanie z tráviaceho traktu.

Lactoferrin je veľmi vzácna bielkovina získavaná z kravského mledziva, známa pre svoje antibakteriálne a antivírusové účinky. V ľudskom organizme zabezpečuje správne hospodárenie so železom, a je tak dobrým pomocníkom pre ľudí trpiacich anémiou.

Niečo v krvi nie je v poriadku

Únava patrí medzi nešpecifické symptómy, pretože môže naznačovať mnohé príčiny alebo stavy:

  • nedostatok spánku
  • nadmernú svalovú aktivitu
  • chronické zápalové procesy
  • bakteriálne a vírusové infekcie
  • autoimunitné ochorenia
  • psychické a úzkostné problémy
  • časté poruchy cyklu bdenia a spánku
  • nadmerný príjem alkoholu alebo kofeínu

Pri častých pocitoch únavy si ľudia neuvedomujú, že to nie je prirodzený stav organizmu. Považujú ich za niečo normálne, každý sa predsa z času na čas cíti unaveno.

Chronická (dlhodobá) únava je výsledkom viacerých faktorov, ktoré negatívne vplývajú na telo. Podobne to bolo aj v prípade ženy, ktorá podstúpila diagnostiku živej kvapky krvi, pretože sa už dlhodobo necítila v poriadku:

Nadmerný stres, nepravidelná a chudobná strava, vysoká fyzická a pracovná záťaž, zlý spánok, nedostatočný príjem tekutín a pridružené problémy s obličkami, ktoré predstavujú vysokú záťaž pre telo.

Diagnostikovanie a riešenie problému

Prvý odber krvi - september 2021

Pri dehydratácii, vyčerpaní a vnútornej nerovnováhe organizmu, vytvárajú červené krvinky tzv. ruloformy (Obrázok 1). Ide o útvary, ktoré vznikajú v prípade, že sa červené krvinky „nalepia“ na seba, čo výrazne znižuje ich schopnosť viazať kyslík, zvyšuje sa pravdepodobnosť únavy, zlého okysličenia orgánov a človek sa veľmi ľahko zadýcha. Ak je takýto stav navyše spojený so zníženou priechodnosťou ciev, môže z dlhodobého hľadiska predstavovať riziko vzniku infarktu alebo iného kardiovaskulárneho ochorenia.

Obrázok 1: Prvý odber krvi: september/2021

Odporúčania v tomto prípade zahŕňajú komplex zmien, aby sa celkový obraz krvi zlepšil:

  • Pravidelná strava bohatá na makroživiny (bielkoviny, tuky, sacharidy) a mikroživiny (vitamíny, minerály);
  • kvalitný pitný režim;
  • zavedenie pravidelného spánku, odpočinok, time managment;
  • pohybová aktivita aspoň 3x do týždňa, denne krátke prechádzky;
  • užívanie výživových doplnkov.

Jednotvárna strava chudobná na základné živiny oslabuje celý organizmus a nezabezpečuje energiu potrebnú na fungovanie základného (bazálneho) metabolizmu. Minerálne látky nazývané elektrolyty, ako je sodík, draslík, chlór, vápnik, horčík, či fosfor, zabezpečujú správne hodpodárenie organizmu s vodou.

Okrem čistej pitnej vody sa teda odporúča prijímať aj tekutiny bohaté na minerály pre dosiahnutie kvalitnej hydratácie. Dehydratácia môže spôsobiť pokles tlaku, preto nám pri nedodržiavaní pitného režimu častokrát býva na odpadnutie a môžeme byť náchylnejší na bolesti hlavy či migrény.

Hypotonický nápoj Hypofit slúži na okamžitú hydratáciu organizmu. Pitie iónových nápojov si väčšina ľudí spája s výkonom športovej aktivity, no ich užívanie sa odporúča aj v rámci bežného pitného režimu počas dňa, či už v práci, doma alebo na výlete. Celkovo je vhodné prijať 2,5 – 3 L vody denne. Pre potrebné doplnenie tekutín, vitamínov a minerálov odporúčame nápoj Hypofit, optimálne 2 x 6 g denne.

Zvýšená únava na základe viacerých štúdii navyše úzko súvisí s nízkou hladinou glutamínu v krvnej plazme. Glutamín je aminokyselina, ktorú si telo za určitých podmienok vie vytvoriť samo. V prípade, že telu chýba nutrične vyvážená strava a dostatočný oddych, tento mechanizmus môže zlyhať.

Glutamín je nevyhnutný pre imunitnú funkciu a predstavuje kľúčovú látku pre správne fungovanie nervového systému. Zabezpečuje dostatočnú tvorbu kyseliny gama-aminomaslovej (GABA) a môže zvyšovať hladinu tryptofánu v mozgu, čo, zjednodušene, zabezpečí menší pocit stresu, lepší spánok a ukľudnenie vypätého nervového systému. Dávkovanie glutamínu sme nastavili na 5 g ráno a 5 g  večer po dobu najmenej 1 mesiac. Dávka sa, samozrejme, môže upraviť v závislosti od individuálnych výsledkov.

Ako sa mení krvný obraz - november 2021

Kontrola krvného obrazu sa zvyčajne uskutočňuje po 2 - 3 mesiacoch od prvej diagnostiky. Všetko závisí na počiatočnom stave organizmu a dodržiavaní odporúčaní, ktoré sa klientovi na začiatku ,,predpíšu“. Vzhľadom na disciplinovanosť klienta sme kontrolu spravili už po 2 mesiacoch, aby sme overili vplyv užívania výživových doplnkov a zmeny životného štýlu.

Obrázok 2: Druhý odber krvi: november/2021

Na základe toho možno spraviť ďalšie potrebné kroky, pretože presne vieme, čo telo aktuálne potrebuje a kam sme sa za ten čas posunuli.

Po odbere kvapky krvi možno vidieť, že červené krvinky už netvoria ruloformy, čo sa prejavilo na zmiernení únavy u klienta. Obraz krvi však stále nie je ideálny, telu chýbajú základné živiny, ktoré je potrebné permanentne dopĺňať. Navyše, za znižovanie hladiny niektorých vitamínov a minerálov je rovnako zodpovedný aj stres. 

Suplementácia glutamínu a Hypofitu sa naďalej odporúčala. Na vyživenie a správne dozretie červených krviniek sme navrhovali doplniť obzvlášť dôležité omega 3 mastné kyselinyB-complex.

B-complex obsahuje okrem iných vitamínov aj vitamín B9 a B12, ktoré sú nevyhnutné pre dozretie a správnu funkciu červených krviniek a vitamín B6, ktorý pozitívne pôsobí na nervový systém.

Obrázok 3: Tretí odber krvi - kontrola po 1 roku: november/2022

Ako by mal vyzerať krvný obraz - november 2022

U zdravého človeka sú červené krvinky okrúhle samostatne stojace bunky pravidelného tvaru bez tvorby zhlukov či zrazenín. Z fotky (Obrázok 3) krvného obrazu možno vidieť, ako nastavením správneho životného štýlu, stravy a výživových doplnkov možno pomôcť telu vyzerať a cítiť sa lepšie.

Krvné odbery odporúčame opakovane robiť aj po niekoľkých mesiacoch od prvej diagnostiky, pretože vtedy sa najlepšie prejaví vplyv zavedených zmien na organizmus. Treba počítať s tým, že čím dlhšie zanedbávate svoj zdravotný stav, tým bude telu dlhšie trvať dostať sa „do normálu.“

Únava je bežným príznakom mnohých zdravotných problémov, ktorých závažnosť sa pohybuje od miernych až po vážne. Nezamieňajme si obyčajnú ospalosť s únavou, pretože to nie je to isté. Únava by nemala byť súčasťou každodenného života. Ak ju človek pociťuje častejšie, odporúča sa vyhľadať odbornú pomoc a pátrať po príčine, ktorá nekončiacu únavu spôsobuje.

Použitá literatúra

  1. Coqueiro AY, Rogero MM, Tirapegui J. Glutamine as an Anti-Fatigue Amino Acid in Sports Nutrition. Nutrients. 2019 Apr 17;11(4):863. doi: 10.3390/nu11040863. PMID: 30999561; PMCID: PMC6520936.
  2. David Rowbottom, David Keast, Zhukov Pervan, Carmel Goodman, Chotoo Bhagat, Byron Kakulas & Alan Morton (1998) The Role of Glutamine in the Aetiology of the Chronic Fatigue Syndrome, Journal of Chronic Fatigue Syndrome, 4:2, 3-22, DOI: 10.1300/J092v04n02_02
  3. Roncal-Jimenez C, Lanaspa MA, Jensen T, Sanchez-Lozada LG, Johnson RJ. Mechanisms by Which Dehydration May Lead to Chronic Kidney Disease. Ann Nutr Metab. 2015;66 Suppl 3:10-3. doi: 10.1159/000381239. Epub 2015 Jun 18. PMID: 26088040.
  4. https://www.healthline.com/health/fatigue#when-to-see-a-doctor
  5. https://www.healthline.com/health/dehydration-and-blood-pressure#low-blood-pressure
  6. https://sa1s3.patientpop.com/assets/docs/262250.pdf