Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Detoxikácia organizmu - prečo by sme ju nemali podceniť
Detoxikácia organizmu - prečo by sme ju nemali podceniť

Detoxikácia organizmu - prečo by sme ju nemali podceniť

Detoxikácia organizmu - prečo by sme ju nemali podceniť

Po čase sa v našom organizme nahromadia toxické látky a škodlivé mikroorganizmy, ktoré značne oslabujú imunitný systém, preto je dôležité neustále pracujúcemu telu dopriať poriadny detox.

Obsah

Voda, ktorú pijeme, vzduch, ktorý dýchame i potraviny, ktoré jeme obsahujú množstvo škodlivých chemikálií (toxínov), ktoré sa denne dostávajú do nášho organizmu. Hoci v ľudskom organizme fungujú mechanizmy samočistenia, postupne zlyhávajú a nedokážu priebežne odstraňovať z tela odpad.

Ten sa ukladá v jednotlivých orgánoch a bunkách. Imunitný systém je preťažený – vzniká množstvo zdravotných problémov.

Dôležitú úlohu hrá pravidelná detoxikácia – očista organizmu.

Len v hrubom čreve dospelého človeka sa nachádza tri až päť kilogramov nestrávených a usadených zvyškov potravy!

Čistenie organizmu od toxických látok sa odporúča vždy, ak sa dostaví pocit plnosti a organizmus dáva signál, že viac živín spracovať nevládze. Tradične sa odporúčajú detoxikácie v obdobiach, keď sa menia ročné obdobia – vtedy je organizmus najviac náchylný na ochorenia. Najdôležitejší je jarný pôst. Odporúča sa aj pôst na jeseň (september).

Pri detoxikácii sa odporúča jesť vo zväčšenej miere vláknina (črevná metla), olivový olej, jablkový ocot a morské riasy. Antioxidanty (vitamín A, E, C a selén), B-komplex, vápnik, horčík a zinok by mali byť samozrejmosťou. Acidofilné baktérie pomôžu pri detoxikácii obnoviť črevnú mikroflóru.

Pôst pri detoxikácii organizmu

Výhodné je konzumovať ovocie vcelku, ktoré obsahuje práve vlákninu potrebnú pre črevo. Nevhodné je konzumovať alergizujúce potraviny (mlieko, vajíčka), vnútornosti, červené mäso, vyprážané jedlá, rafinovaný cukor.

Pitný režim by sa mal počas detoxikácie zvýšiť dvojnásobne, aby mohli tekutiny odplavovať rozpustené toxíny. Najlepšie je piť čistú vodu, ktorá odplavuje z buniek splodiny bunkového metabolizmu. Vhodné je piť čaje a extrakty z bylín ako sú žihlava, púpava, echinacea, lopúch, breza a iné.

Nie sú vhodné sýtené nápoje a najmä nápoje s obsahom cukru a chemikálii (napr. fosforečnanov). Vhodné môžu byť aj ovocné šťavy, ale riedené vodou. Podporné účinky na čistenie organizmu má aj petržlen, cesnak, rebarbora a vinič. Žiaden alkohol, žiadne cigarety!

Dodržiavanie pitného režimu pri detoxikácii organizmu

Detoxikáciu podporuje fyzická aktivita (nie však vytrvalostná ako dlhodobé behy, bicyklovanie…), teplé kúpele, teplá sprcha a sauna pre zvýšenie vylučovania škodlivých látok. Taktiež oddych, relaxácia a eliminácia stresu umožňuje lepší priebeh detoxikácie.

Pri detoxikácii telo potrebuje energiu na rozkladanie toxínov, preto veľký výdaj energie nie je vhodný. Človek by sa cítil veľmi unavene a ospalo.

Ak je organizmus plný toxínov – počas detoxikácie sa môžu prejaviť bolesti hlavy, podráždenosť, slabosť, únava, fonofóbia (precitlivelosť na zvuky), zhoršenie spánku, zvracanie, hnačka, ekzémy. Nie sú to príznaky ochorenia, ale očisťovania organizmu.

Varovné signály zanesenia organizmu

 • alergia alebo neznášanlivosť určitých potravín
 • zlý dych, páchnuce plyny a stolica
 • zápcha, hnačka, hrudkovitá stolica, nepravidelný pohyb čreva
 • časté preťaženie, chrípka, prechladnutie
 • nadúvanie alebo plynatosť, časté poruchy tenkého čreva
 • časté bolesti hlavy z neznámych príčin
 • všeobecné bolesti, ktoré migrujú z miesta na miesto
 • neznášanlivosť mastných jedál
 • nízka energia, strata vitality z neznámej príčiny
 • bolesť v dolnej časti chrbtice
 • znížená odolnosť voči infekciám
 • potreba dlhého spánku
 • bolesť v pečeni alebo v žlčníku
 • pred menštruačný syndróm (PMS), zapálený prsník, vaginálne infekcie
 • kožné problémy: vyrážky, uhrovitosť, akné

Detoxikáciu organizmu a jej prejavy

Jazyk môže indikovať problémy v tele

Jazyk je orgánom chuti a začiatkom tráviaceho traktu. Môžeme ho označiť za zrkadlo celého tráviaceho ústrojenstva. Čistý ružový jazyk je známkou čistoty tráviacich orgánov, a naopak – akýkoľvek povlak je svedectvom o ich znečistení.

Sčervenený, žltkastý alebo zelenkastý povlak jazyka ukazuje na poruchy v metabolizme, hnedo-čierne sfarbenie indikuje narušenie pohybu natráveniny a jej rozkladu.

Najčastejšie sa u ľudí vyskytuje biely povlak, ktorý oznamuje toxicitu v tráviacom trakte.

Pozrime sa teda s vyplazeným jazykom do zrkadla a presvedčme sa sami o čistote nášho organizmu! Nie je ružový? Je čas sa detoxikovať!

Pomôže Vám pri tom účinný doplnok výživy na detoxikáciu Yucca Shidigera.