Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Zahájte jarnú očistu organizmu. Detox vhodný pre mamičky aj deti
Zahájte jarnú očistu organizmu. Detox vhodný pre mamičky aj deti

Zahájte jarnú očistu organizmu. Detox vhodný pre mamičky aj deti

Zahájte jarnú očistu organizmu. Detox vhodný pre mamičky aj deti

Jarný detox je užitočný nástroj, ktorý pomáha posunúť zdravie dospelého človeka, ale aj dieťaťa na vyššiu úroveň. Pod pojmom „detox“, si teda predstavme „istý“  regeneračný program, ktorý pomôže posilniť imunitu, zničí toxíny nahromadené v organizme, reaktivuje telo a myseľ, aby pracovali na optimálnej úrovni či nakopne chuťové poháriky smerom k zdravej strave. Poďme si spoločne rozobrať jednotlivé postupy a benefity jarnej očisty.

Obsah

Čo znamená detox?

Detoxikácia alebo detox či očista je v modernej dobe obľúbeným procesom. Zvyčajne si pod týmto pojmom môžeme predstaviť dodržiavanie špecifickej diéty alebo zaradenie vybraných produktov, ktoré eliminujú nahromadené toxíny a doprajú vášmu telu regeneráciu.

Absolvovanie očisty obzvlášť po zimnom období sa v mnohých prípadoch ukazuje ako nevyhnutnosť, keďže počas sviatkov sa vo zvýšenej miere konzumovali nie úplne zdravé produkty a potraviny nabité soľou či cukrom. Vo všeobecnosti platí, že správne nastavený detox s výživovými doplnkami môže eliminovať nežiadúce látky v organizme a nebudete sa cítiť unavení a bez energie.  

Pojem „toxín“ v súvislosti s detoxikačnými diétami zahŕňa fluorid obsiahnutý v pitnej vode, znečisťujúce látky vo vzduchu, každodenné výrobky pre domácnosť s obsahom ťažkých kovov, syntetické chemikálie a spracované potraviny, ktoré všetky negatívne ovplyvňujú celkové zdravie.

Aj preto je vhodné do svojho jedálnička zaradiť čisto prírodný produkt Belly Fyto Detox. Produkt je kombináciou rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, ktorý na seba viaže škodlivé látky v procese trávenia, prispieva k odstráneniu nánosov a usadenín z vnútornej sliznice čriev, ktoré vznikli v dôsledku nezdravého životného štýlu.

Detox iba s vhodnými doplnkami

V súčasnej dobe je, teda úplne bežné, že sme spoločne s deťmi vystavení toxínom na dennej báze. Pečeň, obličky, lymfatický systém, hrubé črevo a potné žľazy sú hlavné orgány zapojené do procesu detoxikácie.

Telo nepretržite pracuje na rozklade a neutralizácii toxínov, aby ich odstránilo z tela vo forme potu, moču a výkalov.

Detoxikácia zahŕňa komplexný proces, ktorý sa väčšinou odvíja od správneho pomeru množstva živín, ako sú minerály, aminokyseliny, enzýmy, vitamíny, antioxidanty a ďalšie zlúčeniny. Nastavenie očisty u dospelých či detí je individuálne a môže trvať niekoľko dní, ale aj mesiac.

Detoxikačné diétne plány sa totiž navzájom líšia. Väčšina z nich však zahŕňa rýchlu verziu, ktorá smeruje k tomu, aby ste sa na chvíľu vzdali pevnej stravy, a potom sa postupne vrátili k ovociu a zelenine. Niektoré druhy štiav, vitamínov a minerálov sú ľahko stráviteľné, a preto pôsobia ako účinné „čistiace prostriedky.“ Aj, preto je vhodné tiež zaradiť špeciálne čaje, bylinky a vitamínové doplnky na uľahčenie „očisťovacieho“ procesu, ktoré môžu ozdraviť vaše telá.

Je detox bezpečný?

Očista v minulosti bola prevažne o pôste a odriekaní. Teraz môžeme všetci zlepšiť svoje zdravie najmä tým, že svoj jedálniček nastavíme na proces očisty. Napriek dobrému zámeru, by sme však pri intenzívnej detoxikácii mali byť opatrní a nezabúdať na podporu imunitného systému, vďaka ktorému je telo schopné každodennej detoxikácie. Keď je črevná flóra zničená, telo nedokáže zvládnuť útoky toxínov, čo vedie k ich hromadeniu.

Dobré probiotikum, preto môže pozitívne ovplyvniť zdravie vašich čriev a celkovú schopnosť detoxikácie. Do svojej stravy by ste mali zahrnúť surové a fermentované potraviny, aby ste podporili dobrú črevnú flóru. Čistenie má zvyčajne veľmi nízky obsah kalórií, bielkovín, vitamínov a minerálov, čo vedie k nutričným nedostatkom, a preto je vhodné zaradiť tie správne doplnky výživy.

Dôvody, prečo môže aj vaše dieťa potrebovať očistu

Nahromadenie toxínov môže viesť k rozvoju hlienu alebo prechladnutia. Príliš spracované potraviny upchávajú lymfatický systém, čo vedie k alergiám. Prekyselený organizmus vyvoláva problémy so zlým správaním. Akné, priberanie na váhe súvisia so zvýšenými hladinami toxínov v tele.

Spôsoby, ako bezpečne detoxikovať

  • Vyhýbajte sa potravinám bohatým na cukor, ktoré zadržiavajú toxíny,
  • S narastajúcim problémom obezity je vhodné eliminovať mastné a spracované produkty,
  • Krátkodobým vynechaním pečiva/cestovín alebo živočíšnych produktov z jedálnička sa môžete zbaviť zvyku neustále jesť nezdravé jedlo.

Rodičia, ktorí sa pustia do vlastných detoxov, môžu zapojiť aj svoje deti, aby preskúmali a ochutnali nové recepty z čerstvých potravín, ovocia a zeleniny. Vhodné je vytvoriť jedno menu pre všetkých a vychutnať si ho spoločne ako rodina.

1. Vyhýbajte sa toxickým potravinám

Výber biopotravín je nevyhnutný na zníženie vystavenia herbicídom, pesticídom a GMO. Kupujte iba sezónne potraviny od miestnych ekologických farmárov. Môžete si ich dokonca vyskúšať dopestovať vo svojej záhrade.

Vyhýbajte sa potravinám, ktoré obsahujú konzervačné látky, potravinárske farbivá a umelé sladidlá. Pite a varte s vodou z dobrého čističa vody. Varte v netoxických hrncoch a panviciach, ktoré nie sú opotrebované alebo ošúchané, aby sa minimalizovalo uvoľňovanie toxických zlúčenín počas varenia.

2. Zamerajte sa na výživu

Spoločne s deťmi jedzte kvalitnú vyváženú stravu, ktorá obsahuje veľa čerstvého ovocia, zeleniny, vajec z domáceho chovu a mäsa kŕmeného trávou, ktorá im poskytuje správnu výživu.

3. Odšťavovanie

Cielená výživa prostredníctvom odšťavovania môže byť prínosom. Nielenže odšťavovanie poskytuje ľahko stráviteľné vitamíny a minerály, ale špecifické ovocné a zeleninové šťavy môžu byť zamerané na konkrétne detoxikačné mechanizmy.

4. Podporujte dobrú črevnú flóru

Probiotiká fungujú ako dobrá očista čriev. Posilňujú črevá, aby sa vysporiadali s prívalom toxínov a rovnako podporujú imunitný systém. Pre dospelých a deti od 15 rokov odporúčame zaradiť prírodný detoxikačný prípravok z rastliny Yucca Shidigera, ktorý je vhodný na silnú očistu organizmu a ciev.