Diabetici - môžu vôbec sladké?

Diabetici - môžu vôbec sladké?

Aj diabetici môžu mať sladký život, stačí si vybrať vhodné potraviny a sladidlo. Našťastie existuje mnoho prírodných produktov ktoré plnohodnotne nahradia cukor a glykémia zostane v norme. Bez problémov si tak môžu dopriať sladký čaj, kávu alebo sušienky aj ľudia, ktorí sa liečia na diabetes.

Sladké ovocie

Chuť na sladké sa dá zahnať čerstvým alebo sušeným ovocím. Odporúča sa konzumovať najmä

sušený ananás, jahody, banány, čučoriedky, ale aj sušené slivky. Toto ovocie dokáže znižovať cukor v krvi a môžete ním nahrádzať sladkosti. Aj tu ale platí, že všetko treba konzumovať s mierou.

RAW výrobky

RAW produkty, ktoré sú sladké obsahujú miesto cukru umelé iné prírodné sladidlá. Ak teda máte chuť na sladké, môžete siahnuť po RAW sušienkach alebo RAW čokoláde. Netreba ich ale konzumovať často. Neobsahujú síce cukor, ale tuku v nich nájdete dostatok. Ak si ich dáte príležitostne, určite vám neuškodia. Je však lepšie nahrádzať ich fruktózou, čokoládou s vysokým obsahom kakaa alebo cereálnymi výrobkami bez cukru a sladidiel.

Sladidlá pre diabetikov

Okrem umelých sladidiel je na trhu množstvo prírodných produktov, ktoré sú ideálnou náhradou za klasický cukor. Vhodným sladidlom je napríklad

ovocný cukor - erythritol, ktorý nezvyšuje cukor v krvi ani hladinu inzulínu. Odporúčaná denná dávka je cca 80 g, inak by mohol spôsobovať tráviace ťažkosti, čo je pri alkoholových cukroch pomerne bežné.

Ďalšou možnosťou je brezový cukor. Aj xylitol je alkoholový cukor, takže ho treba konzumovať s mierou. Okrem toho, že je vhodný pre diabetikov prospieva aj zubom a zvyšuje hustotu kostí.

Spomenúť by sme mali aj stéviu, ktorá je veľmi populárna a sladšia ako cukor. Napriek tomu si ju môžu dopriať aj cukrovkári a použiť ju nie len do nápojov, ale aj pri pečení a varení. Keďže má jedinečnú príchuť, pri pečení dezertov ju môžete potlačiť napríklad horkou čokoládou.

 

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info