Kardiovaskulárne ochorenie ako strašiak dnešného ľudstva: Ako mu môžeme predísť?
Kardiovaskulárne ochorenie ako strašiak dnešného ľudstva: Ako mu môžeme predísť?

Kardiovaskulárne ochorenie ako strašiak dnešného ľudstva: Ako mu môžeme predísť?

Kardiovaskulárne ochorenie ako strašiak dnešného ľudstva: Ako mu môžeme predísť?

Kardiovaskulárne ochorenie (KVO) je všeobecný termín pre stavy postihujúce srdce alebo krvné cievy. Zvyčajne je spojené s hromadením tukových usadenín v tepnách (ateroskleróza) a zvýšeným rizikom krvných zrazenín. Môže súvisieť aj s poškodením tepien v orgánoch, ako je mozog, srdce, obličky a oči. „KVO“ je jednou z najčastejších príčin úmrtí a dôvodom invalidity u ľudí vo svete. Dnes už však vieme tomuto ochoreniu vo veľkej miere predchádzať, a to najmä včasnou diagnostikou, ale taktiež zásadnou zmenou životného štýlu.

Vo svete sú príčiny kardiovaskulárneho ochorenia (KVO) neustále konzultovanou témou, keďže každoročne postihne množstvo ľudí. Žiaľ, existuje niekoľko okolností a zlých návykov, ktoré môžu zvýšiť riziko toho, že raz môže toto ochorenie postihnúť aj vás. Poďme si priblížiť niektoré „rizikové faktory“ vzniku. Je dôležité podotknúť, že čím viac rizikových faktorov máte, tým sú vaše šance na rozvoj „KVO“ väčšie.

  • Vysoký krvný tlak            
    Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je jedným z najhlavnejších rizikových faktorov „KVO“. Ak je váš krvný tlak príliš vysoký, môže to značne poškodiť vaše cievy, funkciu srdca i mozog.
  • Fajčenie
    Fajčenie a iné užívanie tabaku je tiež významným rizikovým faktorom „KVO“. Škodlivé látky v tabaku môžu poškodiť a zúžiť vaše cievy.
  • Vysoký cholesterol
    Cholesterol je tuková látka nachádzajúca sa v krvi. Ak máte vysoký cholesterol, môže to spôsobiť zúženie vašich krvných ciev a zvýšiť riziko vzniku krvnej zrazeniny.
  • Diabetes
    Diabetes je celoživotný stav, ktorý spôsobuje príliš vysokú hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť krvné cievy, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť ich zúženia. Mnoho ľudí s cukrovkou 2. typu má tiež nadváhu alebo obezitu, čo je tiež rizikový faktor pre „KVO“.
  • Nečinnosť
    Ak pravidelne necvičíte, je pravdepodobnejšie, že budete mať vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu a nadváhu. Všetky tieto faktory sú rizikovými faktormi. Pravidelné cvičenie pomôže udržať vaše srdce zdravé. V kombinácii so zdravou stravou vám cvičenie môže pomôcť k udržiavaniu si zdravej váhy.

Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú vaše riziko vzniku „KVO“, zahŕňajú:

  • Vek – „KVO“ sa najčastejšie vyskytuje u ľudí nad 50 rokov a riziko, že sa u vás vyvinie, sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom.
  • Pohlavie – muži majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku „KVO“ v skoršom veku ako ženy.
  • Diéta – nezdravá strava môže viesť k vysokému cholesterolu a vysokému krvnému tlaku.
  • Alkohol – nadmerná konzumácia alkoholu môže tiež zvýšiť hladinu cholesterolu a krvného tlaku a prispieť k zvýšeniu telesnej hmotnosti.

Prevencia „KVO“: Absolvujte včasnú diagnostiku z jednej kvapky krvi                  

V Kompave ponúkame výnimočnú službu v podobe diagnostiky zo živej kvapky krvi. Ide o bezbolestnú vysoko nadštandardnú metódu umožňujúcu analýzu čerstvo odobratej vzorky z jednej kvapky krvi z vášho prstu. Klientovi je umožnené „naživo“ uvidieť zloženie svojej vlastnej krvi v niekoľkonásobnom zväčšení na monitore obrazovky. Na diagnostiku sa používa špeciálny „Darkfield“ mikroskop. Vďaka nemu vieme pozorovať a analyzovať jednotlivé zložky krvi bez toho, aby ich ovplyvnili inými látkami, ktoré sa používajú pri bežnom biochemickom vyšetrení krvi.

Vyšetrenie vhodné pre každú vekovú kategóriu

Diagnostika je určená pre ženy aj mužov všetkých vekových kategórii, a to najmä vtedy, ak sa necítia úplne v poriadku, prípadne pociťujú nešpecifické zdravotné ťažkosti (únava, oslabená imunita, problémy s kĺbmi, kožné problémy, padanie vlasov či tráviace ťažkosti). Rovnako môžu diagnostiku absolvovať aj ľudia, ktorí chcú zlepšiť svoj výkon pri športovej záťaži, prípadne pre ženy plánujúce v blízkej dobe otehotnieť. Vyšetrenie je vhodné aj pre tých, ktorí chcú vedieť, čo sa v ich tele deje a je ideálne z hľadiska prevencie. Diagnostika vrátane odbornej konzultácie trvá 15 až 30 minút. Na vyšetrenie sa môžete objednať aj prostredníctvom e-mailu: diagnostika@kompava.sk

Ďalšie odporúčania v rámci prevencie:

Majte vyváženú stravu                                                                                                                        

Pre zdravé srdce sa odporúča zdravá a vyvážená strava, ktorá zahŕňa:

  • Nízky obsah nasýtených tukov – snažte sa zahrnúť zdravšie zdroje tukov, ako sú čerstvé ryby, orechy a semená či olivový olej. Vyhýbajte sa nezdravým jedlám, koláčom a sušienkam.
  • Nízke hladiny soli – zamerajte sa na menší príjem – menej ako 6 g denne.
  • Znížte príjem cukru.
  • Dbajte na dostatok vlákniny a celozrnných potravín.
  • Zabezpečte si dostatočný príjem ovocia a zeleniny.

Cvičte pravidelne                                                                                                                     
Dospelým sa odporúča, aby cvičeniu venovali aspoň 150 minút miernej aktivite týždenne. Zamerajte sa napríklad na bicyklovanie, beh či rýchlu chôdzu. Ak sa vám zdá na začiatok tempo priťažké, začnite na úrovni, na ktorej sa cítite príjemne a postupne zvyšujte trvanie a intenzitu svojej aktivity. Keď pocítite, že sa vaša kondícia zlepšuje, pridajte.

Udržujte si zdravú váhu                                                                                                                   
Ak máte nadváhu alebo obezitu, kombinácia pravidelného cvičenia a zdravého stravovania vám môže pomôcť schudnúť. Ak sa vám nedarí schudnúť, navštívte odborníka, ktorý vám nastaví individuálny plán chudnutia a odporučí vám všetky potrebné služby a vyšetrenia v tejto oblasti. 

Obmedzte alkohol                                                                                                                      
Ak pijete alkohol, snažte sa neprekračovať odporúčanú hranicu alkoholových jednotiek týždenne. Ak si chcete vychutnať svoj obľúbený alkoholický nápoj, nemali by ste za deň vypiť viac ako: muži: tri až štyri jednotky, ženy: dve až tri jednotky. Jedna jednotka sa pritom rovná 10 g alkoholu, čo môže byť približne 3 dcl piva, 1 dcl vína či 10 ml tvrdého alkoholu. Ani tieto jednotky však nie sú istotou, pretože sa môžu meniť v závislosti od typu alkoholu. Je potrebné mať na pamäti, že pravidelné pitie alkoholu v sebe nesie množstvo rizík pre celkové zdravie, keďže preukázateľne poškodzuje pečeň, tráviaci trakt, srdce, cievy, nervy, ale aj mozog.

Zaraďte vhodné výživové doplnky:

Nattokináza                                                                                                                                       
Ako prevenciu pred vznikom krvných zrazenín odporúčame zaradiť enzým Nattokinase plus , ktorý je vhodný pre všetkých ľudí, ktorí chcú mať čistý krvný obeh bez nadmerného množstva fibrínu. Doplnok je ideálnou voľbou aj pre ľudí, ktorí často cestujú t.j. - Pri tzv. „Economy Class Syndrome“ (opuchu nôh v dôsledku dlhých a častých letov). Rovnako je vhodný aj pre starších ľudí, keďže s narastajúcim vekom pociťujú menší smäd. Čím menej tekutín človek príjme, tým je krv hustejšia. Vytvára sa tak väčšie riziko tvorby fibrínových pavučín. Nattokináza je účinná tiež pre športovcov, pretože urýchluje regeneráciu po športových poraneniach a operáciách. 

Lecitín                                                                                                                                                               
Inak nazývaný aj vegánske Omega. V rámci prevencie pred „KVO“ odporúčame zaradiť aj Lecitín, ktorý je dôležitou látkou pre každý organizmus. Zároveň je prirodzenou súčasťou každej živej bunky – svalovej, nervovej, mozgovej. Sójový lecitín podporuje funkcie organizmu, zabezpečuje dobrú fyzickú aj duševnú kondíciu. Rovnako je obľúbeným doplnkom aj medzi športovcami, a to najmä pre svoju schopnosť urýchľovať regeneráciu a zlepšiť využitie bielkovín. Taktiež je ideálnym doplnkom pre ľudí, ktorí majú ambíciu zlepšiť kvalitu svojej pokožky či zvýšiť lesk vlasov.