Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Kedy užiť proteín? Alebo ako na výživové doplnky
Kedy užiť proteín? Alebo ako na výživové doplnky

Kedy užiť proteín? Alebo ako na výživové doplnky

Kedy užiť proteín? Alebo ako na výživové doplnky

O téme užívania doplnkov výživy pred a po tréningu sa popísalo na internete už mnoho, preto témou tohoto článku nie je presné stanovenie optimálneho množstva jednotlivých živín užívaných pred cvičením a po cvičení. 

Každý z nás má inak nastavený metabolizmus, trávenie, určité stravovacie návyky, ktoré ak nie sú vhodné pre tréning, je ich potrebné zmeniť. Avšak nie radikálne, ale prispôsobovať sa postupne a hľadať pre seba to najvhodnejšie z hľadiska maximálneho využitia živín.

Ak sa rozhodneme pre tréning v posilňovni, je veľmi dôležité si uvedomiť, že najvyšší prísun živín, t.j. bielkovín, sacharidov, aminokyselín je potrebný práve pred tréningom, kedy slúžia ako zdroj energie a nutričných látok pre namáhaný sval a po ňom, kedy telo začína spúšťať anabolické procesy na regeneráciu poškodených svalov cvičením.

Priblížme si to troška konkrétnejšie.

Je dôležité si uvedomiť, že telo pred cvičením potrebuje na prácu dostatok energie. To neznamená najesť sa pred cvičením, ale posledné jedlo skonzumovať približne 2 - 3 hodiny pred výkonom, aby mal organizmus dostatok času na strávenie a transport živín do krvi a ďalej do svalu.

Podobne to je aj po cvičení, kedy je telo prekrvené a žalúdok ešte nie je schopný dostatočne spracovať bežnú stravu.

Ešte vhodnejšou voľbou je zahrnúť do svojho jedálnička doplnky výživy, ktoré majú rýchlejšiu stráviteľnosť a je ich možno užívať aj kratšiu dobu pred alebo po tréningu. Samozrejme treba vedieť ako sa jednotlivé živiny vstrebávajú, za akú dobu. 

  • Asi 1 hodinu pred tréningom je najvhodnejšie prijať hlavne dostatočné množstvo jednoduchších sacharidov a rýchlo vstrebateľných srvátkových bielkovín a to vo forme doplnkov výživy ako je Gainer koktail, alebo Protein Fit 50 od firmy Kompava, ktoré obsahujú vyvážený pomer sacharidov a bielkovín a sú zároveň zdrojom energie.

  • Asi do 30 minút pred a po cvičení nesmieme zabudnúť užiť dostatočné množstvo Amino BCAA, ktoré počas tréningu ako prvé sval využije ako zdroj energie a po tréningu zasa slúžia ako základná stavebná jednotka pre rast svalstva.

  • Do 1 hodiny po tréningu je dôležité zjesť dostatočné množstvo sacharidov, vo forme najlepšie Maltodextrínu a rýchlo stráviteľné bielkoviny, najlepšie vo forme srvátkového izolátu, koncentrátu ako sú Protein Fit 80, Proteín Zen Whey, Wellness Daily Protein, ktorý ešte ako zdroj energie obsahuje MCT tuky. Pre ženy je vhodný aj BodyFit vyvinutý firmou Kompava výlučne pre ženy.

Sacharidy neslúžia v tomto prípade len ako zdroj energie, ale aj ako dôležitý transportér aminokyselín do svalu, tým že pri príjmom sacharidov sa uvoľní anabolický hormón inzulín, ktorý je zodpovedný za transport živín do buniek svalov.

O dávkovaní, koľko treba užiť bielkovín a sacharidov pred a po tréningu sa budeme venovať v ďalšom článku. Treba mať ale na pamäti, že sa netreba riadiť množstvami uvedenými na jednotlivca, ale skôr na kilogram hmotnosti. Závisí to samozrejme od toho, či chceme priberať svalovú hmotu, udržať, prípadne redukovať tuk.