Nedostatok vápnika: Viete, čo vám hrozí?
Nedostatok vápnika: Viete, čo vám hrozí?

Nedostatok vápnika: Viete, čo vám hrozí?

Nedostatok vápnika: Viete, čo vám hrozí?

Vápnik je životne dôležitý minerál, ktorý má najväčšie zastúpenie v kostiach a zuboch. Je ich základnou stavebnou zložkou. 99% vápnika sa nachádza práve v kostnom tkanive a chrupe, zvyšok je v mäkkých tkanivách a v krvi.

Obsah

Vápnik v tele plní dôležité funkcie pre činnosť buniek, svalov – svalové kontrakcie, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi.

Zlúčeniny vápnika ovplyvňujú činnosť srdca a celého kardiovaskulárneho systému.

V ľudskom organizme synergicky funguje s horčíkom, fosforom, vitamínmi D a K vitamínom. Táto kombinácia je dôležitá pre správnu funkciu a vstrebávanie. Vápnik je potrebné pravidelne dopĺňať, ideálne stravou bohatou na vápnik.

Kde všade sa nachádza v tele vápnik?

Vápnik sa nachádza v rôznych častiach tela a hrá dôležitú úlohu v mnohých biologických procesoch.

Kosti a zuby

Tvorí základný stavebný prvok kostí a zubov. Je ich minerálnou zložkou a poskytuje im pevnosť a odolnosť. Je nevyhnutný pre ich vývoj, rast a udržiavanie. Keď človek prestane rásť, vápnik naďalej pomáha udržiavať kosti zdravé a spomaľuje stratu hustoty, ktorá je prirodzenou súčasťou procesu starnutia.

vápnik v zuboch

Svaly

Vápnik je dôležitý pre výkon svalovej kontrakcie. Pri aktivácii svalu sa uvoľňuje zo špeciálnych zásobníkov v svalových bunkách a umožňuje svalu stiahnuť sa.

Krv a cievy

Pri poškodení ciev sa zúčastňuje na tvorbe zrazeniny, ktorá zastaví krvácanie.

Nervová sústava

Pomáha pri uvoľňovaní neurotransmiterov, chemických látok, ktoré umožňujú komunikáciu medzi nervovými bunkami. Keď nervová bunka prijme stimul, spúšťa sa uvoľňovanie neurotransmiterov a umožní prenos informácií medzi nervovými bunkami. Okrem toho vápnik pomáha udržiavať stabilitu membrán nervových buniek, čo je dôležité pre presné doručenie nervových impulzov. Tiež reguluje aktiváciu a inaktiváciu rôznych enzýmov a biologických dráh v nervových bunkách a reguluje ich.

Srdce

Umožňuje srdcovým bunkám správne sa stiahnuť a uvoľniť, čo zabezpečuje správny srdcový rytmus.

Hormonálna regulácia


Vápnik má dôležitú rolu aj pri hormonálnej regulácii. Napríklad je nevyhnutný pre uvoľňovanie hormónu parathormónu (PTH), ktorý ovplyvňuje hladinu vápnika v krvi a jeho vstrebávanie v črevách.

Tip Kompava: Nechajte si vypracovať základnú analýzu zloženia tela na prístroji InBody 370S, vrátane rozloženia minerálov v našom centre Kompava Metflex.

nedostatok vápnika - diagnostika

Kalcium a zdravie kostí

Nachádza sa v kostiach vo forme hydroxyapatitu, ktorý tvorí minerálnu zložku kostného tkaniva. Hustota kostí, vyjadrená množstvom vápnika a iných minerálov prítomných v kostiach, je ukazovateľom zdravých kostí.

Najvyššia hustota je pritom dosiahnutá v období medzi 25. až 35. rokom života, no s narastajúcim vekom klesá. Kosti slabnú a sú náchylné na vznik zlomenín, ktoré sa môžu vyskytnúť aj bez pádu alebo zranenia. Typickým javom je osteoporóza, ktorá sa vo zvýšenej miere objavuje u žien po menopauze.

Hormonálne zmeny, ktoré pokročilý vek so sebou prináša, totiž odoberajú určité množstvo vápnika, ktoré je potrebné na udržanie stabilnej hladiny vápnika v krvi.

Pevnosť a vitalitu vašich kostí podporíte tiež aktívnym životným štýlom a pravidelnou športovou aktivitou.

Koľko vápnika telo potrebuje?

Odporúčaná denná dávka vápnika sa môže líšiť v závislosti od veku, pohlavia a životného štýlu jednotlivca. Tu sú priemerné odporúčané denné dávky pre rôzne skupiny obyvateľstva:

  • deti 1-3 roky: 700 mg,
  • deti vo veku 4-8 rokov: 1 000 mg,
  • deti 9-18 rokov: 1 300 mg,
  • tehotné a dojčiace: 1 300 mg,
  • dospelí muži vo veku 19 – 70 rokov: 1 000 mg,
  • dospelé ženy vo veku 19-50 rokov: 1 000 mg,
  • dospelí muži 71+ rokov a ženy 51+ rokov: 1 200 mg.

Prehľad potravín s vysokým obsahom vápnika

Neviete, ako si formou stravy zabezpečiť dostatok vápnika? Pre lepšiu orientáciu vám ponúkame stručný zoznam potravín s jeho vysokým obsahom:

  • tvaroh
  • semená maku
  • parmezán
  • cottage cheese
  • mozzarella
  • pomarančová šťava
  • sójové mlieko
  • konzervované sardinky
  • plnotučný jogurt
  • plnotučné mlieko
  • cmar

potraviny s obsahom vápnika

Ako doplniť vápnik?

V dnešnej uponáhľanej dobe sa správny príjem živín často zanedbáva. Pokiaľ jedálniček nepokrýva dostatočné množstvo vápnika, je vhodné zvážiť jeho príjem prostredníctvom vhodných doplnkov výživy.

Bodyfit

Obľúbený ženský koktail Bodyfit obsahuje celú polovicu dennej dávky vápnika - 404 mg v 1 dávke. Tento proteínový nápoj bol špeciálne vyvinutý pre potreby ženského organizmu. Obsahuje kvalitný zdroj bielkovín s vyváženým spektrom aminokyselín, navyše obsahuje iba 1 % tukov a má nízku kalorickú hodnotu (90 kcal).

Ako podporiť vstrebávanie vápnika?

Príjem a vstrebávanie vápnika sú dva odlišné procesy, ktoré na seba nadväzujú. Podpora vstrebávania vápnika je dôležitá na to, aby sa tento minerál dostal do organizmu správne bol účinne využívaný. 

Tu sú niektoré spôsoby, ako jeho absobciu zefektívnite:


1.
Príjem vápnika v dostatočnom množstve

Prvým krokom je zabezpečiť jeho dostatočný príjem prostredníctvom stravy alebo doplnkov výživy, ak je to potrebné.

2. Doplnenie vitamínu D

Vitamín D pomáha regulovať hladinu vápnika v tele a zlepšuje jeho absorpciu v črevách. Nájdete ho napríklad v morských rybách, vaječných žĺtkoch, mlieku a cereálnych výrobkoch.

vitamin D a vápnik

3. Podpora trávenia

Dôležitým faktorom pri vstrebávaní vápnika je aj funkčný tráviaci systém a zdravé črevá.  Preto pokiaľ máte problémy s trávením, je možné, že sa u vás vyskytuje aj porucha vstrebávania vápnika. Trávenie podporíte napríklad užívaním kvalitných probiotík, dobrou životosprávou a stravou bohatou na vlákninu.

Dostatočnému vstrebávaniu vápnika naopak bráni nadbytok sodíka, nadmerná konzumácia kofeínových nápojov, fajčenie a užívanie niektorých druhov liekov.

Prejavy nedostatku vápnika

Ak má organizmus dlhodobý nedostatok vápnika, začne ho čerpať z vlastných kostí. Ak sa tento stav nezmení, môže sa rozvinúť až na ochorenie typické pri nedostatku vápnika - osteoporózu.

Osteoporóza

Osteoporóza, je známa aj ako „tichý zlodej kostí“ a jej vznik býva podmienený vekom, metabolickými a genetickými faktormi či rôznymi druhotnými ochoreniami. Dokonca môže vzniknúť po poúrazových traumatických stavoch (zlomeniny kostí), najmä,  keď sa v rehabilitačnom procese podcení výživa a regenerácia.

Pri tomto ochorení je veľmi dôležité dopĺňať vápnik stravou bohatou na obsah vápnika (ako je napísané vyššie). Výborné je doplniť stravu aj správnymi výživovými doplnkami. Ako chutná náhrada vápnikových tabletiek môže byť proteínový nápoj Bodyfit.

Ak má organizmus dlhodobý nedostatok vápnika, začne ho čerpať z vlastných kostí.

Výživový doplnok, ktorý svojím zložením minerálov a vitamínov pomáha pri prevencii a liečbe osteoporózy je Fytosoja Osteo. Vďaka svojmu zloženiu bohatému na izoflavóny (prirodzené antioxidanty) pomáha predchádzať osteoporóze a rednutiu kostí.

Izoflavóny pomáhajú regulovať hormonálnu rovnováhu v organizme žien v období menopauzy, pozitívne pôsobia na srdce a kosti, zabraňujú odbúravaniu kostnej hmoty a zlepšujú ich mineralizáciu.

Zloženie produktu Fytosoja Osteo je obohatené aj o vitamín D a K2 práve kvôli lepšiemu vstrebávaniu vápnika.

Medzi ďalšie príznaky nedostatku vápnika patrí zvýšená hladina cholesterolu, zubný kaz, zápalové ochorenia, svalové kŕče, nervozita, duševné ťažkosti, zvýšená lámavosť nechtov a suchá pokožka.

Náhly nedostatok vápnika

Okrem dlhodobého nedostatku vápnika môže dôjsť aj k nebezpečnejšiemu javu - náhlemu nedostatku, kedy je hladina vápnika v krvi nízka. V takomto prípade na vine nie je nevhodná strava, ale niektoré lieky alebo chorobné stavy.

Prejavy sú väčšinou značne závažné, s nutnosťou hospitalizácie. Takéto stavy sa prejavujú mravčením v prstoch, svalovými kŕčmi a záchvatmi, poruchami srdcového rytmu až stratou vedomia. Príjem vápnika preto netreba podceňovať.

Kto by si mal dať pozor na nedostatok kalcia (vápnika)

V prvom rade sú to najmä starší ľudia, u ktorých sa kostná hmota rýchlejšie odbúrava, ako tvorí. Ďalej sú to ženy po menopauze alebo ženy v produktívnom veku, u ktorých absentuje menštruácia. Ďalšou ohrozenou skupinou sú ľudia trpiaci rôznymi intoleranciami na laktózu a alergiami na mlieko, vegáni, ktorí neprijmú vápnik z mliečnych výrobkov.

Veľké nároky na príjem vápnika majú deti, mládež a dospievajúci, ktorým ešte rastú kosti. Pozor na nedostatok vápnika si musia dať aj budúce mamičky, pretože zatiaľ nenarodené dieťa čerpá vápnik hlavne z ich kostí a zubov.

dospievanie a vápnik

Vápnik v období rastu a dospievania

V období rýchleho rastu a rozvoja detský organizmus vápnik využíva ako základnú stavebnú jednotku kostí a zubov. Jeho dostatočná hladina  je neodmysliteľným prvkom pre pevnosť celého kostrového systému. V období dospievania zohráva významnú úlohu tiež pri udržiavaní zdravej funkcie svalov, krvného tlaku a srdcového rytmu. Podieľa sa pri regulácii vývoja kognitívnych funkcií mozgu. Preto je zabezpečenie dostatočného príjmu vápnika takpovediac investíciou do budúcna. Dobre zostavené stravovacie návyky a dostatočný príjem vápnika v detstve sú základom pre zdravý a vyvážený život dospelého človeka.

Príjem vápnika v tehotenstve

Vápnik v tehotenstve je rovnako dôležitý pre matku aj dieťa. Pokiaľ ho matka neprijme v dostatočnom množstve, telo vyčerpá jeho zásoby a vystavuje sa riziku straty kostnej hmoty, prípadne osteoporózy.

Najväčščšia potreba vápnika vzniká v treťom trimestri, keď vývoj kostí plodu dosahuje vrchol.

Jeho primerané množstvo je nevyhnutné na:

  • správny vývoj kostí a zubov plodu,
  • prevenciu komplikácií u matky (svalové kŕče a kontrakcie),
  • podpora srdcového rytmu matky,
  • prevencia osteoporózy matky,
  • podpora nervového systému matky.

Ženy v období tehotenstva potrebujú prijať zhruba 1200 až 1300 miligramov vápnika denne. Odporúča sa im konzumovať 4 porcie jedla bohatého na vápnik počas dňa.

Prevencia ochorení spojených s nedostatkom vápnika

  • Dodržiavať dennú doporučenú dávku vápnika, ktorá je bezpečná a závisí od veku, pohlavia a váhy. U dospelých ľudí to je 800 - 1200 mg. Pre porovnanie - 100 g tvrdého syra má cca 830 mg vápnika. Proteín Bodyfit obsahuje 404 mg v 1 dávke (28 g).
  • Pohyb pomáha zabudovávať vápnik do kostí. Čím viac sa budete hýbať za mlada, tým menej problémov budete mať na starobu.

Nezabúdajte aj na čerstvý vzduch a slnečné lúče, ktoré vám vytvárajú v tele vitamín D, ktorý je nevyhnutný na zabudovanie vápnika do kostí

proteiny s obsahom vápnika

Keď je vápnika príliš: Ako sa prejavuje nadbytok vápnika?

Okrem nedostatku vápnika môžete mať aj jeho nadbytok. Tento jav sa nazýva hyperkalcémia. Závažnosť tohto stavu závisí od množstva nadbytočného vápnika v organizme. Niektoré z bežných prejavov hyperkalcémie zahŕňajú:

  1. únavu a slabosť,
  2. závraty,
  3. bolesti hlavy,
  4. nevoľnosť, zvracanie alebo strata chuti do jedla,
  5. časté močenie a neustály smäd,
  6. zápcha alebo problémy s trávením,
  7. bolesti kostí a svalov,
  8. vypadávanie vlasov,
  9. zvýšená náchylnosť na tvorbu močových kameňov,
  10. zmeny nálady a podráždenosť,
  11. poruchy srdcového rytmu.

Veľký  nadbytok vápnika môže mať vážne následky, ako sú poškodenie obličiek, tvorba kamienkov v obličkách, kalcifikáty vápnika v tkanivách a orgánoch, a to najmä v obličkách a srdci.

Príčiny nadbytku vápnika môžu byť rôznorodé, napríklad nadmerný príjem vápnika v strave alebo doplnkoch, nadmerné užívanie vitamínu D, problémy s obličkami, niektoré endokrinné ochorenia (napríklad nadmerná produkcia hormónu vedúca k uvoľňovaniu vápnika z kostí) alebo určité lieky.