Pomôžeme vám ako si vybrať najlepší kolagén
Pomôžeme vám ako si vybrať najlepší kolagén

Pomôžeme vám ako si vybrať najlepší kolagén

Pomôžeme vám ako si vybrať najlepší kolagén

Kolagén je proteín, ktorý tvorí značnú časť tkanív, vrátane pokožky, kostí, kĺbov, chrupaviek a šliach. Je to esenciálna zložka, ktorá udržuje vaše telo silné a zdravé. Pri užívaní kolagénu môžete zaznamenať množstvo priaznivých účinkov. Lenže aký kolagén užívať, keďže nie všetky kolagénové produkty sú vyrobené rovnako? A preto je dôležité vedieť, ako a podľa čoho si vybrať ten najlepší kolagén pre vaše individuálne potreby.

Obsah

Na aké problémy pomôže kolagén?

Kto by nechcel byť navždy mladý? Elixír mladosti zatiaľ ľudstvo nevynašlo, avšak kolagén môže čiastočne pomôcť prinavrátiť krásu vašej pokožke, vlasom či nechtom. Je to proteín, ktorý tvorí základnú štruktúru tkanív a hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní ich pevnosti a elasticity. Najčastejšie dôvody, prečo ľudia hľadajú kolagénové doplnky sú práve problémy, na ktoré pomôže kolagén:

Zdravá pleť a spomaľovanie starnutia pokožky

Kolagén pomáha udržiavať pleť hydratovanú, elastickú a pevnú. S vekom sa množstvo kolagénu v tele znižuje, čo môže spôsobiť tvorbu vrások a stratu elasticity pokožky. Ak potrebujete zmierniť prejavy starnutia vašej pokožky, vyskúšajte kolagén na pleť. Neoľutujete. Síce neomladnete, ale aspoň čiastočne spomalíte proces starnutia.

Silné a krásne vlasy a nechty

Kolagén je dôležitý pre zdravý rast vlasov a nechtov. Jeho nedostatok môže viesť k krehkým nechtom, ktoré sa lámu a sú oslabené a tiež k vypadávaniu vlasov, lámaniu a štiepeniu končekov.

Podpora zdravia kĺbov

Na to, aby boli vaše kĺby zdravé, je potrebné, aby boli chránené zdravými chrupavkami. Práve kolagén typu II môže znižovať bolesť či nepohodlie spojené s ochoreniami kĺbov alebo artritídou a taktiež môže pomôcť udržiavať kĺby zdravé. Aký je najlepší kolagén na kĺby?

Rýchlejšie hojenie rán

Kolagén stimuluje tvorbu tkanív a sťahuje rany.

Zdravé srdce a kardiovaskulárny systém

Je hlavnou zložkou spojivových tkanív, ktoré tvoria steny ciev, srdcových chlopničiek a ďalších dôležitých štruktúr v tele. Redukuje tuhnutie tepien, znižuje LDL cholesterolu, podporuje zdravie srdca a užívanie kolagénu je prevencia pred infarktom či mozgovou príhodou.

Bráni úbytku kostí a kostnej hmoty

Pomáha udržiavať kosti pevné. Keď človek starne, jeho kosti postupne slabnú a potrebujú výživu. Kolagén sa produkuje čoraz menej a menej. Najhorší scenár vedie až k ochoreniu zvanému osteoporóza (rednutie kostí).

V akej forme môžem užívať kolagén?

Kolagén je dostupný v rôznych formách, a každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Tu sú niektoré z najbežnejších foriem kolagénu:

Kolagénový prášok je jednou z najobľúbenejších foriem, pretože je ľahko stráviteľný a môže sa ľahko zmiešať s vodou alebo inými nápojmi. Je ideálny pre tých, ktorí majú problémy s prehĺtaním tabletiek alebo kapsúl.

Kolagénové kapsule sú pohodlným a jednoduchým spôsobom užívania kolagénu. Väčšinou sú bez chuti, čo mnohým vyhovuje.

Kolagénové tyčinky a gély bývajú často balené do jednorazových dávok, čo je výhodné pre tých, ktorí sú neustále v pohybe lebo často cestujú. Sú prenosné a nevyžadujú žiadne miešanie.

Kolagén na pitie: Nápoje sú populárne v podobe šumivých práškov. Sú ľahko konzumovateľné a môžu mať rôzne príchute.

Každá forma má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od vašich preferencií a potrieb. Dôležité je, že nezáleží iba na forme, ktorú si vyberiete, zabezpečte si kvalitný produkt.

Ako si vybrať najlepší kolagén?

V ideálnom svete by sa kolagén vekom neprestával v tele tvoriť a vy by sme ho mohli získať v dostatočnom množstve zo stravy. Avšak realita je taká, že často nevenujete dostatočnú pozornosť vášmu zdraviu a telu nedoprajete, čo potrebuje. Niekedy začínate deň bez raňajok alebo obed do seba nahádžete po stojačky „narýchlo“, sem-tam niečo zjete počas dňa, keďže máte hektické dni v práci, atď. V dôsledku toho sú výživové doplnky praktickým a prístupným zdrojom kolagénu a často obsahujú aj ďalšie prospešné zložky. Teraz, keď sme sa pozreli na rôzne formy kolagénu, je čas zamerať sa na to, ako si vybrať najlepší kolagén pre vaše potreby. Existuje niekoľko faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere kolagénu:

Typ kolagénu

Existuje viacero typov kolagénu, pričom typ I je najbežnejší a považuje sa za najužitočnejší pre zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Pri výbere kolagénu sa uistite, ktorý typ kolagénu daný výživový doplnok  obsahuje.

Náš tip pre vás

Potrebujete zlepšiť a vyživiť vašu pleť, vlasy či spevniť nechty? Potom je vašou voľbou číslo jedna kolagén typu I.

Ak ale zvažujete užívanie kolagénu kvôli problémom a bolestiam v kĺboch, potom sú pre vás vhodné typy II a III. 

Zdroj kolagénu

Kolagén môže pochádzať z rôznych zvierat, vrátane hovädzieho dobytka, hydiny a rýb. Rybí kolagén sa často považuje za kvalitnejší a menej alergénny, a preto je obľúbeným výberom.

Hydrolyzovaný kolagén

Hydrolýzou sa kolagén štiepi na menšie časti – kolagénové peptidy, s nižšou molekulovou hmotnosťou. Teda menšie molekuly, čo znamená sa ľahšie vstrebávajú do tela. Táto forma kolagénu sa často považuje za najúčinnejšiu, pretože kolagén v hydrolyzovanej forme vie telo využiť na maximum. Nie je žiadnou novinkou, že kolagén dokáže ľudské telo stráviť ťažšie, pokiaľ je vo svojej prirodzenej forme. Preto hydrolyzovaný kolagén je tou správnou voľbou výberu najlepšieho kolagénu.

Čistota a kvalita

Kvalitný kolagén by mal byť čistý a neobsahovať pridané nežiaduce látky, ako sú farbivá, konzervačné látky alebo umelé prísady. Samozrejmosťou je jeho bezpečnosť, či nemá nežiadúce účinky, či bol správne spracovaný a či má certifikát kvality.

Dávkovanie

Pre každý typ kolagénu môže byť odporúčané odlišné dávkovanie. Venujte pozornosť odporúčanému dávkovaniu na obale produktu a prispôsobte ho svojim potrebám. Všeobecne ale platí a odporúča sa prijať denne aspoň 10 gramov kolagénu. A nemajte obavy. Kolagénom sa nepredávkujete.

Prídavné látky

Niekedy sa do kolagénových doplnkov pridávajú ďalšie zložky, ako napríklad vitamíny, minerály alebo antioxidanty, ktoré môžu posilniť jeho účinky. Vždy sa uistite, či sú tieto doplnkové látky pre vás vhodné.

Aký typ kolagénu si vybrať?

Existuje niekoľko rôznych typov kolagénu:

Typ I sa skladá z  aminokyselín glycín, prolín, hydroxyprolín a hydroxylyzín. Tvorí až do 90% celkového kolagénu v tele a je telu najprirodzenejší. Môžete ho nájsť v kostiach, koži, šľachách, rohovke a tiež aj v zuboch. Je nevyhnutný pre pevnú a elastickú pokožku.

Typ II sa nachádza hlavne v kĺbových chrupavkách a je teda dôležitý pre zdravé kĺby. Obsahuje viac hydroxylyzínu.

Vedeli ste, že?

Kolagén je vhodný aj pre deti? Dokonca od veku 7 rokov môžu deti prijímať kolagén, najmä sa odporúčam deťom, ktoré sa aktívne venujú nejakému športu, rýchlo rastú alebo sa zotavujú po zraneniach pohybového aparátu či zlomeninách.

Typ III obsahujú v ľudskom organizme prevažne mladé tkanivá a vyskytuje sa hlavne v koži, cievach a nervových vláknach. Je dôležitý pre pružnosť kože a tkanív a má podobné zloženie ako typ I.

Keď hľadáte aký typ kolagénu si vybrať, venujte hlavnú pozornosť typu I kolagénu, pretože je najuniverzálnejší a najviac prospieva pokožke, vlasom a nechtom.

Kolagén a vitamíny

Okrem samotného kolagénu je dôležité zvážiť aj prítomnosť vitamínov a minerálov, ktoré môžu posilniť jeho účinky a zabezpečiť optimálnu starostlivosť o vaše telo. Niektoré dôležité látky, ktoré môžu byť s kolagénom kombinované:

Kolagén a vitamíny pre zdravú pokožku, vlasy, nechty a kĺby

Niekedy iba samotný kolagén nemusí stačiť na dosiahnutie optimálnych výsledkov. Kombinácia kolagénu s určitými vitamínmi a minerálmi môže posilniť jeho účinky a prispieť k celkovému zlepšeniu zdravia a vzhľadu. Pozrime sa na dôležitosť vitamínov v spojení s kolagénom a na to, ako tieto látky spolu účinkujú.

  • Vitamín C - Kľúčový hráč pri tvorbe kolagénu

Jedným z najdôležitejších vitamínov, ktorý je spojený s kolagénom, je vitamín C. Vitamín C je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu v tele. Vychytáva voľné radikály a stimuluje rast fibroblastov, ktoré podporujú tvorbu kolagénu a elastínu. Tento vitamín hrá kľúčovú úlohu pri procese hydroxylovania, ktorý je rozhodujúcim krokom pri tvorbe kolagénu. Bez vitamínu C by sa kolagén nemohol riadne tvoriť, a to by mohlo viesť k jeho nedostatku a následnému oslabeniu pokožky, vlasov, nechtov a kĺbov. Okrem svojej úlohy pri tvorbe kolagénu má vitamín C aj silné antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť kolagén pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku slnečného žiarenia, stresu a iných vonkajších faktorov. Preto sa vitamín C často považuje za neoddeliteľnú súčasť starostlivosti o pokožku.

  • Vitamín E - Antioxidant na podporu kolagénu

Je ďalším dôležitým vitamínom, ktorý môže posilniť účinky kolagénu. Podobne ako vitamín C, vitamín E je silným antioxidantom, ktorý chráni bunky pred poškodením. V súvislosti s kolagénom to znamená, že vitamín E môže pomôcť udržiavať kolagén v dobrej kondícii a chrániť ho pred škodlivými vonkajšími faktormi. Taktiež dôležitý je pre zdravú pokožku. Pomáha ju udržiavať hydratovanú a môže prispieť k odvráteniu príznakov starnutia, ako sú vrásky a pigmentové škvrny. Okrem toho vitamín E pomáha udržiavať pokožku mäkkú a hladkú.

  • Vitamín A - Podpora regenerácie kože

Tento vitamín je tiež spojený s pokožkou. Podporuje regeneráciu kože a je dôležitý pre udržanie jej zdravého vzhľadu. Vitamín A pomáha pokožke pri obnove odumretých buniek, čo môže prispieť k jemnejšiemu a mladistvejšiemu vzhľadu. Je okrem iného tiež dôležitý pre zachovanie zdravých vlasov a nechtov. Jeho nedostatok môže viesť ku krehkým nechtom a suchým, lámavým vlasom. Pri kombinácii s kolagénom môže vitamín A prispieť k celkovej kráse a zdraviu.

  • Zinok - Podpora hojenia rán a regenerácie tkanív

Zinok je minerál, ktorý je nevyhnutný pre hojenie rán a regeneráciu tkanív. Pomáha bunkám opravovať sa a obnovovať tkanivá, čo je dôležité pre udržanie zdravej pokožky a kĺbov. Okrem toho zinok môže pomôcť pri prevencii zápalových ochorení, ktoré môžu postihovať kĺby. V kombinácii s kolagénom môže zinok prispieť k udržaniu kĺbov v dobrej kondícii a zmierneniu bolesti a nepohodlia spojeného s artritídou a inými kĺbovými problémami.

  • Horčík - Dôležitý pre zdravé kosti a svaly

Horčík je minerál, ktorý má vplyv na zdravie kostí a svalov. Je nevyhnutný pre udržanie silných kostí a svalov. Keď sú kosti a svaly silné a zdravé, menej vám trpia kĺby. Okrem toho horčík môže pomôcť pri znižovaní svalovej stuhnutosti a kŕčov, čo je dôležité pre kĺbový komfort a pohyblivosť.

Ďalšie dôležité doplnky pre zdravú pokožku a výživu pleti

  • Elastín podporuje tvorbu elastických vlákien, ktoré sa nachádzajú medzi kolagénnymi vláknami a bránia rozkladu enzýmu elastázy.
  • Keratín je zásadnou zložkou pokožky, ale aj hlavným stavebným kameňom vlasov a nechtov. Obsahuje sírne aminokyseliny (cysteín, metionín, serín a kyselinu glutámovú), ktoré účinne podporujú tvorbu vlastného keratínu a povrchových buniek pokožky.
  • Kyselina hyalurónová viaže až tisícnásobok svojej hmotnosti vody, čo je dôležité pre hydratáciu elastínových a kolagénnych vlákien a chráni ich pred vysušením. Vytvára viskózny gél, ktorý transportuje živiny a odpad medzi bunkovými štruktúrami a podporuje tvorbu kolagénu a elastínu. Často sa jej hovorí aj „prírodný zvlhčovač“. Je to najobľúbenejšia molekula kozmetického priemyslu. Pridáva sa do kozmetických prípravkov a krémov proti starnutiu.
  • Ceramidy, známe tiež ako "epidermálne lipidy," zabraňujú strate vody z pleti, najmä v zimných a suchých podmienkach. Hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní vodnej bariéry pokožky, čím zvyšujú hydratáciu, znižujú napätie a posilňujú elasticitu pleti, čím predchádzajú vzniku vrások. Poskytujú pokožke jemnú a hladkú štruktúru.
  • Citrulín sa v tele mení na L-arginín a následne na oxid dusnatý, čím podporuje prekrvenie pokožky, vlasových folikulov a nechtov.

Ženy s pribúdajúcim vekom skúmajú svoju pleť vo väčšej miere, vidia každú vrásku a nechcú to nechať len tak na osud a zub času. Preto bol vyvinutý i kolagén pre ženy, ktorým záleží na zdraví a kráse pokožky. Pri výbere kolagénu môžete zvážiť výživové doplnky, ktoré obsahujú nielen kolagén, ale aj vyššie uvedené vitamíny, minerály a doplnky. Tieto kombinované produkty môžu byť výhodné pre tých, ktorí hľadajú celkové zlepšenie svojho zdravia a vzhľadu. Je však dôležité dávať pozor na správne dávkovanie a nekonzumovať príliš veľa vitamínov a minerálov, pretože prebytok môže byť škodlivý.

Malá zaujímavosť na záver

Výraz „kolagén“ je odvodený z gréckeho slova „kólla“, čo v preklade znamená „glej“ alebo „lepidlo“ a z francúzskeho slova „gène“, čo znamená „niečo, čo produkuje".

Záver

Pri výbere najlepšieho kolagénu je dôležité zvážiť jeho typ, zdroj, formu, kvalitu a prídavné látky. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov môžete zvážiť aj kolagén s pridanými vitamínmi a minerálmi, ktoré podporujú zdravie a krásu vášho tela.

Kombinácia kolagénu s vitamínmi a minerálmi, ako sú vitamín C, vitamín E, vitamín A, zinok a horčík, môže posilniť jeho účinky a prispieť k celkovému zlepšeniu vášho zdravia. Nezabudnite však na to, že neexistuje žiadny zázračný výživový doplnok, ktorý by nahradil vyváženú stravu a zdravý životný štýl. Najlepšie výsledky dosiahnete kombináciou kvalitných doplnkov so zdravým životným štýlom, ktorý zahŕňa správnu stravu, cvičenie, pitný režim a dostatok odpočinku.

Taktiež nezabudnite konzultovať s lekárom alebo odborníkom na výživu, ak ste sa rozhodli začať užívať kolagén alebo pred začatím nového stravovacieho režimu. Každý organizmus je individuálny, a preto je dôležité nájsť produkt, ktorý vyhovuje vašim potrebám a preferenciám.