Prevencia je základ alebo, “ako” užívať kĺbovú výživu, aby mala efekt?
Prevencia je základ alebo, “ako” užívať kĺbovú výživu, aby mala efekt?

Prevencia je základ alebo, “ako” užívať kĺbovú výživu, aby mala efekt?

Prevencia je základ alebo, “ako” užívať kĺbovú výživu, aby mala efekt?

Mnoho ľudí užíva doplnky na podporu zdravia kĺbov predovšetkým v rámci zmiernenia súčasnej bolesti kĺbov alebo, aby zabránili prípadnému vzniku. 

Obsah

S vekom sa opotrebenie kĺbov zvyšuje, najmä však u športovcov, u ťažko fyzicky pracujúcich ľudí, no rovnako aj u ľudí so sedavým zamestnaním v dôsledku nedostatočného pohybu a nesprávneho sedenia. Súčastný trh však ponúka na výber množstvo produktov na posilnenie zdravia kĺbov, avšak, ako si vybrať ten správny či, ako ho následne konzumovať, aby ste docieli žiadúci efekt?

Vyrazili ste si zašportovať, ale po chvíli vás zastavila bolesť kĺbov?  Alebo vám robí problém ranné vstávanie z postele, prípadne pociťujete bolesť už aj pri bežných domácich činnostiach? Ochorenie kĺbov zďaleka nepostihuje len seniorov a rozhodne sa oplatí ho podchytiť včas. Mnoho ľudí svoje problémy s pohybovým aparátom mylne pokladá za prirodzený prejav starnutia. Rozvoju kĺbových a kostrových chorôb však nahráva nielen dedičnosť, ale aj obezita, zlé stravovanie či sedavý spôsob života. K najčastejším ochoreniam kĺbov na Slovensku sa radí reuma, artritída a artróza, kostrovým chorobám dominuje osteoporóza. Pokiaľ sa ochorenie nelieči, vedie k častejším a dlhším pobytom v nemocnici a dokonca k trvalej invalidite.  Aj tu platí, že včasná diagnostika a prevencia pomáha spomaliť alebo zastaviť rozvoj choroby. 

Pozitívom je, že v súčastnosti už farmaceutický priemysel ponúka slušný výber doplnkov aj v kategórii kĺbovej výživy, ktoré majú za úlohu chrániť a vyživovať kosti, kĺby, väzy a šľachy. Pravidelné užívanie kĺbovej výživy vám dopomôže udržiavať pohybový aparát zdravý, čím môžete predchádzať predčasnému opotrebeniu či úrazom spojeným s nadmerným zaťažovaním kĺbov.  

Kĺbovú výživu je vhodné užívať najmä ak:

  • Športujete na vrcholovej úrovni
  • Preťažujete nosné kĺby (manuálne pracujúci, obézni ľudia a pod.)
  • Chcete udržať kĺby zdravé a minimalizovať riziko ich poškodenia v budúcnosti

Dajte si pozor do akej kĺbovej výživy investujete

Samozrejme aj v kategórii výživových doplnkov na posilnenie kĺbov platí, že môžete nájsť skutočne kvalitné výrobky, ale bohužiaľ, aj produkty, ktoré neobsahujú niektorú z účinných látok alebo jej neposkytujú dostatok.

Kĺbovú výživu môžeme užívať v sypkej, kapsulovej alebo tabletkovej forme. Je všeobecne známe, že užívanie sypkých foriem všetkých suplementov, teda aj kĺbovej výživy, je o niečo lepšie a efektívnejšie, keďže má rýchlejšiu vstrebateľnosť, no pokiaľ vám vyhovuje forma tabliet či kapsúl, aj táto verzia je, samozrejme, v poriadku.

Prášková forma kĺbovej výživy však nevyniká medzi inými formami len vyššie spomenutou vstrebateľnosťou, ale tiež tým, že nám vďaka rôznym príchutiam umožní pripraviť si chutný a osviežujúci nápoj, ktorý vyživí kĺby, no nezaťaží žalúdok. Ďalej je veľmi dôležité okrem formy si pri kúpe preveriť aj obsah účinných látok daného produktu.

S najväčšou rozdielnosťou sa pri kĺbových výživách stretávame najmä v obsahu kolagénu. Nízky obsah kolagénu vedie k zníženej účinnosti. Efektívna kĺbová výživa by mala obsahovať aspoň 8-10 g kolagénu v jednej dávke.

Čo by mala správna kĺbová výživa obsahovať?

Základom sú látky, ktoré sú prirodzenou súčasťou kĺbovej chrupavky, kĺbovej tekutiny a spojivových tkanív (väzív, šliach). Zabezpečujú pružnosť či funkčné a mechanické vlastnosti chrupavky, no taktiež sa podieľajú na jej regenerácii.

Patria sem:

  • Glukozamín sulfát,
  • Chondroitín sulfát,
  • Kolagén,
  • Kyselina hyalurónová.

Glukozamín sulfát a Chondroitín sulfát patria medzi tzv. SYSADOA (symptomaticky pomaly pôsobiace lieky na osteoartrózu) – pôsobia protizápalovo, zlepšujú funkciu kĺbu, znižujú bolesť, účinkujú pomaly – účinok sa dostaví približne po mesiaci užívania a pretrváva aj po ich vysadení (cca 2-3 mesiace).

  • Vitamíny a minerály - prípadne iné látky priaznivo ovplyvňujúce funkčnosť pohybového aparátu. 
  • Vitamín C – je nevyhnutný pre efektívne vstrebávanie kolagénu a k správnej funkcii chrupaviek a kostí. 
  • Vápnik, horčík, zinok, mangán, vitamín D, vitamín K2.
  • MSM (metylsulfonylmetán) – organicky viazaná síra.

Spoznajte bližšie látky, ktoré chránia a regenerujú vaše chrupavky

Glukosamín je látka, z ktorej si organizmus vytvára štrukturálne zložky kĺbových chrupaviek. Množstvo glukosamínu vytváraného v organizme s vekom klesá, čo spôsobuje, že chrupavky kĺbov sa opotrebovávajú. Dodanie glukosamínu do organizmu chráni, regeneruje povrchy kĺbov a má tiež výrazné protizápalové účinky.

Niektorí ľudia vekom strácajú schopnosť vytvárať dostatočné hladiny glukosamínu. Následkom je, že chrupavka stráca svoju schopnosť správať sa pružne a tlmiť nárazy. V postihnutých kĺboch ​​dochádza k značnému poškodeniu chrupavky, po ktorom nasleduje stuhnutie, bolesti, deformácia a obmedzenie pohybu v kĺboch.

Chondroitín chráni kĺby pred poškodením tým, že stimuluje produkciu hlavných zložiek kĺbovej chrupavky, priťahuje a viaže vodu.

MSM (metylsulfonylmetán) je zdrojom organicky viazanej síry. Nedostatočné hladiny biosíry v organizme môžu viesť k neschopnosti organizmu obnovovať poškodené tkanivá, pretože síra je dôležitá pri produkcii kolagénu a obnove štruktúry poškodených tkanív. MSM taktiež zohráva dôležitú úlohu pri zmierňovaní bolesti spôsobenej zápalom, reguluje presun tekutiny v tkanivách udržiavaním pružnosti bunkových membrán, čo je dôležité pre zmiernenie opuchov. 

Ako správne užívať kĺbovú výživu?

Ideálna doba užívania kĺbovej výživy, napríklad produktu Gelo–3 Complex je kedykoľvek počas dňa, avšak jednu dávku užívajte jeden až dvakrát denne medzi jedlami, prípadne úplne nalačno. 

  • Na doplnenie potrebných látok na výživu kĺbov užívajte odmerku jedenkrát denne nalačno.
  • Pri bolestiach kĺbov či pri silnej fyzickej a športovej námahe alebo v období rastu je možné dopĺňať látky na výživu kĺbov častejšie, a to jednu dávku dvakrát denne.
  • Deti 7 – 11 rokov: 1 odmerka prášku (1/2 dávka) 1x denne
  • Deti od 11 rokov: 2 odmerky prášku (1 dávka) 1x denne

Príprava

Dve odmerky prášku rozmiešajte v 200 - 300 ml čistej vody. Nechajte rozpustiť, pomiešajte a vypite ideálne nalačno.

 

Ako môžeme ešte podporiť zdravie kĺbov?

  • Pravidelným všestranným pohybom - je dôležité kĺby precvičovať a vystavovať ich pravidelnej záťaži. Jednostranný pohyb s častými nárazmi im však škodí.
  • Obmedzením stresu - stres je jedným zo spúšťačov autoimunitných ochorení.
  • Vhodnou obuvou, a to predovšetkým pokiaľ ste v práci prevažne na nohách.
  • Ergonomicky zariadenou kanceláriou - nekvalitné stoličky, zle umiestnený počítač a nevhodné sedenie vytvára tlak na kĺby.
  • Vyváženým jedálničkom - vaše kĺby potrebujú predovšetkým vápnik, horčík, vitamín D, vitamín K a fosfor. Zo stopových prvkov zinok, bór, mangán a meď.

Pokiaľ sú vaše kosti a kĺby vystavované nadmernej záťaži alebo vás často trápia ich bolesti, zaistite im potrebnú výživu vhodnými doplnkami stravy, a to aj v prípade, ak sa u vás už prejavili niektoré z chorôb pohybového aparátu. Kĺbovú výživu môžete príjmať nielen v podobe prášku príjemnej chuti, ktorý rozpustíte v pohári vody, ale aj v podobe kĺbovej tyčinky s názvom Joint bar – jedinej kĺbovej tyčinky na Slovensku, aj v EÚ, ktorú nájdete v rôznych lahodných príchutiach.

Tyčinka Joint bar je zložená z hydrolyzovanej želatíny, čo je najdôležitejšia látka na tvorbu kolagénu. Odporúčame vám pravidelne užívať duo suplementov Gelo-3 complex a tyčinku Joint bar, čo vám zabezpečí potrebnú kĺbovú výživu. Oba produkty obsahujú aj účinné látky, ako je žraločia chrupavka, chondroitín sulfát, a preto obe látky spoločne s glukozamín sulfátom aktívne pôsobia protizápalovo, regenerujú chrupavku, hydratujú ju a robia ju pružnou a odolnou. Súčasťou komplexu je aj vitamín C a vitamíny skupiny B. Táto kĺbová výživa obsahuje čisto prírodné aktívne látky, ktoré nie sú škodlivé ani pri častom a nadmerom užívaní. Jednotlivé extrakty vaše telo podporia v boji proti zápalovým aj degeneratívnym procesom.