Rastlinný proteín môže byť lepší ako živočíšny na budovanie svalov
Rastlinný proteín môže byť lepší ako živočíšny na budovanie svalov

Rastlinný proteín môže byť lepší ako živočíšny na budovanie svalov

Rastlinný proteín môže byť lepší ako živočíšny na budovanie svalov

Výskum publikovaný v roku 2019 v časopise American Journal of Clinical Nutrition dokazuje, že rastlinné bielkoviny budujú svalovú hmotu rovnako dobre ako mäso. Je to hlavne preto, že rastlinné bielkoviny neobsahujú toľko škodlivých zložiek.

Obsah

Mäso totiž obsahuje aj zložky, ktoré sú škodlivé pre naše zdravie. Ako príklad uvedieme antibiotiká, hormóny, nasýtené tuky, cholesterol, heterocyklické amíny. Tiež obsahuje kontaminanty, vysoké hladiny kovov, vrátane medi a arzénu. Práve tieto škodlivé prvky zvyšujú zápaly v tele a podporujú vznik rôznych chorôb. A to nie je vhodné pre naše zdravie. Štúdia tiež potvrdila, že neexistujú žiadne rozdiely v svalovej hmote na základe stravovacieho štýlu. Ľudia, ktorí jedia väčšinou strukoviny, majú bielkovinový úžitok rovnaký ako tí, ktorí jedia výhradne červené mäso.

Rastlinné proteíny budujú svalovú hmotu rovnako dobre ako živočíšne proteíny.

Zdravotné benefity rastlinných proteínov

Rastlinná strava je bohatá na antioxidanty a poskytuje široké spektrum vitamínov, minerálov a ďalších zdraviu prospešných živín. Iba rastliny sú primárnym zdrojom všetkých minerálov v našej strave. Minerály sa z pôdy transformujú a zabudujú do potravín prostredníctvom rastlín. Jediný dôvod, prečo živočíšne potraviny obsahujú akékoľvek minerály, je, že zvieratá tiež konzumujú rastliny. Rastliny sú naším jediným zdrojom vlákniny, ktoré sa v našich črevách viažu s tukom, cholesterolom a škodlivými látkami zo životného prostredia, ktoré vylučujú  z tela von. Vláknina nás tiež chráni pred rakovinou čriev.

Rastlinné potraviny sú bohatým zdrojom fytochemikálií, ktoré chránia naše endotelové bunky (vnútorná výstelka ciev a dutých orgánov). Tieto bunky zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní elasticity a dilatácie (chorobné rozšírenie orgánu v tele) našich krvných ciev tým, že produkujú plyn nazývaný oxid dusnatý. Zdravie a výkon týchto buniek určujú typy potravín, ktoré jeme. Nasýtené živočíšne tuky, rovnako ako rafinované rastlinné oleje, sú dva faktory, ktoré poškodzujú tieto bunky. Keď sa tieto bunky poškodia, krvné cievy stuhnú, zapália sa a zhoršujú prietok krvi.

Rastlinné proteíny

Ktoré potraviny obsahujú najviac rastlinných proteínov?

Z hľadiska pestrosti a vyváženosti stravy je vo všeobecnosti pre každého prospešné striedať živočíšne zdroje bielkovín s rastlinnými proteínmi. K zlepšeniu stravovacích návykov prispeje pravidelné konzumovanie potravín ako sú vajcia, strukoviny, orechy, fazuľa, zelenina, či morské plody. Rastlinné proteíny navyše prispejú aj k budovaniu svalovej hmoty a celkovej sily.

Najviac bielkovín na 100 gramov nájdeme v týchto potravinách:

  • tekvicové semienka natural (37 gramov),
  • konopné semienka (31-34 gramov),
  • šošovica (24-25 gramov),
  • fazuľa (21-23 gramov),
  • mandle (20 gramov),
  • cícer (19 gramov),
  • ovos (17 gramov),
  • bio špalda lúpaná (15 gramov),
  • vlašské orechy (15 gramov),
  • quinoa (12-15 gramov),
  • tofu (12 gramov),
  • ružičkový kel (3-4 gramy),
  • brokolica (3 gramy).

Ďalšie zdroje rastlinných bielkovín

Človek by mal denne prijať 1-2 gramy bielkovín na každý kilogram svojej hmotnosti. Pre aktívnych ľudí, a najmä tých čo si chcú budovať svalovú hmotu, platí skôr tá horná hranica. Pre maximálne budovanie svalstva aj trochu viac. Keď si zoberieme do úvahy, že obsah bielkovín napríklad v strukovinách sa pohybuje okolo 10-25 g na 100 g (po tepelnej úprave táto hodnota ešte klesá), museli by sme ich zjesť naozaj veľké množstvo.

Ak Vám nevychádza rovnica (2 gramy na kilogram hmotnosti), bielkoviny môžete doplniť kvalitným rastlinným vegánskym proteínom. Obsahuje až 21 gramov kvalitných bielkovín v jednej dávke. Zdrojom bielkovín sú čisto rastlinné zdroje - hrášok, konope a ryža. Navyše je obohatený o rastlinné aminokyseliny BCAA, obsahuje vitamíny skupiny B (vrátane vitamínu B12) a vitamín D3. Práve vitamíny D3 a B12 bývajú nedostatkovými vitamínmi u vegánov, pretože sa prirodzene nenachádzajú v rastlinnej strave. Môžete si ho dať po cvičení, pred spaním ako druhú večeru, alebo aj jednoducho pridať do nejakého jedla (vločky, jogurt, ...) a obohatiť tak výživovú hodnotu jedla.

Keď zvážime, čo už vieme o škodlivých účinkoch živočíšnych bielkovín z mnohých štúdií, ukazuje sa, že neexistuje žiadna nevýhoda pri používaní rastlinných bielkovín na budovanie svalov. Je jasné, že rastlinné bielkoviny sú oveľa lepší a zdravší zdroj bielkovín. Najmä pre ľudí, ktorí chcú získať svaly a musia konzumujú vysoké množstvo bielkovín.