Superpotraviny a suplementy, ktoré najlepšie zregenerujú vaše svaly po tréningu
Superpotraviny a suplementy, ktoré najlepšie zregenerujú vaše svaly po tréningu

Superpotraviny a suplementy, ktoré najlepšie zregenerujú vaše svaly po tréningu

Superpotraviny a suplementy, ktoré najlepšie zregenerujú vaše svaly po tréningu

Či už s cvičením práve začínate alebo ste aktívny športovec, mali by ste vedieť, že to, čo skonzumuje po tréningu môže pozitívne, alebo negatívne ovplyvniť  výsledky, ktoré chcete tréningom dosiahnuť.

Obsah

Mnoho ľudí sa domnieva, že po skončení tréningu je tá najdôležitejšia práca už za nimi. Realita je však iná, a to, čo zjete po cvičení, má skutočný vplyv na vaše výsledky. Výhody z cvičenia sa nedostavia, kým sa vaše telo poriadne nezotaví a nezregeneruje.

Vhodná  kombinácia jedál a suplementov po tréningu je teda kľúčová.

Aj, preto by ste po tréningu mali dbať na prijatie zdravého pomeru bielkovín a sacharidov, ktoré vám pomôžu zvýšiť syntézu svalových bielkovín a obnoviť zásoby glykogénu.

Správne načasovanie

Tí, ktorí trénujú na vysokej úrovni by mali približne do hodiny po tréningu zjesť jedlo bohaté na bielkoviny a sacharidy. Podľa výskumov by mal aktívny športovec denne prijať 1, 5 g bielkovín na kilogram hmotnosti.

Príklady potravín a suplementov po tréningu

Ryba, kuracie alebo morčacie mäso

Chudé bielkoviny ako ryby, fazuľa a vykostená hydina bez kože, vám umožňujú získať všetky benefity pre obnovu svalov, a to s minimom kalórií. Ryby a kuracie mäso obsahujú všetky základné bielkoviny - leucín, izoleucín a valín. Podporujú regeneráciu svalov, no taktiež aj rast.

Ryba, kuracie a morčacie mäso pre príjem bielkovín

Quinoa

Quinoa je pseudoobilnina, ktorá obsahuje dve základné látky: sacharidy a bielkoviny. Okrem toho je bezlepková, a preto je zároveň ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú intoleranciu na lepok alebo celiakiu.

Vajíčka

Ich konzumácia vedie k väčšej syntéze bielkovín, keďže obsahujú 9 esenciálnych aminokyselín. 

Mliečne výrobky

Podporujú rast a regeneráciu svalovej hmoty a obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny. Aj preto je vhodné do jedálnička zaradiť biele jogurty, tvaroh, cottage cheese či nízkotučné syry.

Zdravé tuky

Avokádo má vysoký obsah zdravých tukov a je dobrou voľbou najmä pre športovcov na nízkosacharidovej alebo ketogénnej diéte. Odporúčame ho zmiešať s cícerom a vajíčkom.

Suplementy

Suplementy na cvičenie

Proteín

Proteínové kokteily sú obľúbené, pretože predstavujú rýchly a jednoduchý spôsob, ako získať bielkoviny po tréningu. Je však dôležité, aby ste sa uistili, že pijete kvalitný proteínový kokteil, ktorý nie je naplnený cukrom. 

Aminokyseliny a BCAA

BCAA urýchľujú regeneráciu po tréningu a podporujú tvorbu svalovej hmoty. Obsahujú pre svaly všetky potrebné aminokyseliny leucín, izoleucín a valín. Odporúčame zaradiť produkt Amino BCAA Forte, ktorý je obohatený aj o vitamín B6.

Glutamín

Zabezpečuje antikatabolický účinok a podporuje regeneráciu a svalov po každom tréningu. Okrem iného glutamín posilňuje imunitný systém.

       Regenerácia svalov po cvičení s Glutamínom

Športové energetické nápoje

Izotonické nápoje zvyšujú výkon, zlepšujú vytrvalosť a dodajú okamžitú energiu. Vhodným suplementom z našej ponuky je osviežujúci nápoj EnergoFit, ktorý prispieva k regenerácii organizmu ihneď po športovom výkone.