Svalový glykogén

Svalový glykogén

Glykogén je makromolekula zložená z molekúl glukózy. Kde sa nachádza glykogén? Jeho zásoby máme v pečeni a vo svaloch. Svalový glykogén sa využíva ako pohotový zdroj energie pri fyzickej námahe.

Obsah

Glykogén vo svaloch je dôležitým zdrojom paliva počas cvičenia. Kostrové svalstvo premieňa chemickú energiu na mechanickú prácu – počas cvičenia a pri fyzickej námahe na túto premenu slúži glykogén. Štiepi sa priamo vo svale na molekuly glukózy, ktoré sú hlavným zdrojom energie pre svalové bunky. Dostatočné množstvo glykogénu vo svaloch podporuje vytrvalosť a zvyšuje fyzický výkon, najmä u vytrvalostných a silovo-vytrvalos­tných športoch.

Svalový glykogén je základným palivom pre intenzívne cvičenie, či už má cvičenie aeróbny alebo anaeróbny charakter. Po jeho vyčerpaní nastáva únava a znižuje sa fyzický výkon. Zásoby svalového glykogénu sa dajú pravidelným tréningom a stravou s dostatočným množstvom sacharidov významne zvýšiť.

žena, ktorá cvičí vo fitness centre

Pečeňový glykogén

Pečeňový glykogén sa nevyužíva ako zdroj energie, ale slúži ako zásobáreň glukózy, ktorá sa využíva na udržanie rovnovážnej glykémie (hladiny cukru v krvi).

Doplnenie glykogénu

  • SACHARIDOVO-PROTEÍNOVÝ NÁPOJ: Po cvičení sa rýchlosť syntézy glykogénu (z glukózy v krvi) zvyšuje, aby sa v tele doplnili jeho zásoby. Pre maximalizáciu rýchlosti tvorby svalového glykogénu je dôležité konzumovať sacharidový doplnok ihneď po cvičení, ideálne aj s podielom bielkovín. Sacharidovo-bielkovinový nápoj po cvičení má pozitívny vplyv na následný výkon pri cvičení.
  • KREATÍN v kombinácii s glukózou na zlepšene krátkodobej fyzickej sily a oddialenie svalovej únavy – najkvalitnejší je monohydrát kreatínu (tzv. pure forma), pretože je veľmi dobre stráviteľný.
  • KREATÍNOVÉ TABLETY: monohydrát kreatínu vo forme cmúľacích tabliet pre jednoduché užitie počas výkonu.
  • ENERGETICKÉ GÉLY: môžete ich konzumovať pred alebo počas vytrvalostného športu na zvýšenie hladiny glukózy v krvi a doplnenie základných minerálov.

Regenerácia po namáhavom cvičení si vyžaduje doplnenie vyčerpaných zásob paliva a živín na obnovu svalstva – pre tieto procesy je rozhodujúci druh, množstvo aj načasovanie príjmu živín.