Trápi Vás strata sexuálnej vitality? Máme riešenie
Trápi Vás strata sexuálnej vitality? Máme riešenie

Trápi Vás strata sexuálnej vitality? Máme riešenie

Trápi Vás strata sexuálnej vitality? Máme riešenie

Ľudia si čoraz viac uvedomujú nebezpečné vedľajšie účinky, ktoré so sebou prináša užívanie liekov, čo naznačuje aj výrazný nárast používania prírodných doplnkov výživy. Výživové doplnky vyrobené z rastlinných produktov totiž prinášajú efektívne výsledky bez výskytu vedľajších účinkov - nie nadarmo sa hovorí, že príroda je najlepší lekár. 

Obsah

O mnohých rastlinách je známe, že majú zázračnú silu, a inak tomu nie je ani pri kotvičníku zemnom. Čítajte ďalej a spoznajte benefity, ktoré ponúka.

Kotvičník, čo to je a odkiaľ pochádza?

Kotvičník zemný, lat. Tribulus terrestris, je liečivá rastlina, ktorá bola využívaná v starovekej Číne, Indii či Grécku už od pradávna. Pochádza z morského pobrežia Číny a Japonska, no vďaka svojim účinkom našla obľúbenosť aj na iných kontinentoch, kam sa postupne rozšírila. Stimulačné účinky na výkonnosť a silu či na rast svalov u športovcov preslávili Tribulus na konci 20. storočia, vďaka čomu našiel uplatnenie najmä v oblasti kulturistiky. Dnes však už vieme, že Tribulus terrestris nie je iba pre športovcov, ale je aj skvelým afrodiziakom, stimulantom testosterónu, libida, plodnosti či vitality.

Tribulus Terrestris  je jednoročná bylina nízkeho vzrastu, pričom dorastá maximálne do výšky 50 cm. Pestuje sa v Európe, Ázii, Afrike, Austrálii aj v Južnej Amerike, no keďže ide o rastlinu, ktorá je náročnejšia na pestovanie, vo voľnej prírode je možné nájsť ju len zriedka. Najviac obľubuje vlhké oblasti v blízkosti vodných plôch alebo pasienky a lúky.

Kotvičník zemný má charakteristické päťpočetné kvety sýtej žltej farby, ktoré kvitnú od mája do septembra. Najdôležitejšou časťou rastliny sú guľovité plody s ostňami, ktoré sa skladajú z 5 samostatných častí a obsahujú najvyšší podiel prospešných účinných látok. Práve preto sú výťažky z plodov kotvičníka zemného najčastejšie využívané na výrobu doplnkov výživy.

Rastlina bola v minulosti využívaná ako prírodné afrodiziakum najmä v Indii, Grécku či Číne. Často bola označovaná aj pomenovaniami ako bindii, burra gokharu či goats head.

Aké látky Tribulus terrestris obsahuje?

Účinky, ktoré kotvičník zemný ponúka, zabezpečuje jeho zloženie. Obsah účinných látok sa však môže líšiť v závislosti od pestovania a spracovania rastliny. Geografická oblasť, v ktorej sa rastlina vyskytuje ovplyvňuje najmä obsah rastlinných steroidov a saponínov.

Tribulus, ako aj iné rastliny, obsahuje základné živiny (bielkoviny, sacharidy, tuky), vitamíny (najviac vitamín C, E, B) a minerály (železo, horčík, draslík, fosfor a vápnik), tiež obsahuje vysoký podiel vlákniny, ktorá pozitívne pôsobí na gastrointestinálny trakt tým, že podporuje trávenie.

Mnohí vedci označili kotvičník zemný ako najlepšiu prírodnú alternatívu k anabolikám. Obsahuje mnohé steroidné saponíny.

V plodoch a v koreni rastliny sa hojne vyskytujú fytosteroly (betasisterol, daucosterol a stigmasterol), ktoré podporujú správne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Stimulujú kolobeh krvi v cievach a tepnách, čím pozitívne vplývajú na funkciu prostaty u mužov.

Tribulus terrestris obsahuje aj významné antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred pôsobením škodlivých látok a silné rastlinné stimulanty. Tiež mastné kyseliny, rastlinné oleje (kyselina linoleová, behenová, stearová) vyskytujúce sa najmä v plodoch byliny.

Čaj, prášok, tinktúra či tablety/kapsuly? Ktorú formu kotvičníka zemného si vybrať?

Účinky tribulusu sa môžu meniť v závislosti od jeho formy a spracovania. Kotvičník zemný môžeme nájsť v podobe hotovej čajovej zmesi, ale aj ako čajovinu, ktorá sa konzumuje vo forme čaju či odvaru. Sušená bylina sa zalieva vriacou vodou a po luhovaní sa jednoducho vypije. Pri tejto forme je dôležité dbať na to, aby zmes obsahovala iba kotvičník zemný, pretože trh ponúka mnohé čajové zmesi zložené z viacerých bylín, pričom obsah kotvičníka v nich je často veľmi nízky.

Časté sú aj rôzne prášky vyrábané z plodov. Tie je možné užívať ako súčasť nápojov či jedál alebo prášok môžeme jednoducho vypiť po zmiešaní s vodou.

V oblasti hotových produktov sú dostupné rôzne kvapky či tinktúry s obsahom alkoholu alebo výživové doplnky v podobe kapsúl či tabliet.

Výživové doplnky najčastejšie obsahujú najsilnejšiu koncentráciu účinných látok a vyznačujú sa bezproblémovým užívaním aj počas dlhšieho obdobia.

Overené účinky Tribulusu

Regulácia hladiny testosterónu

Istá štúdia bulharských vedcov potvrdila, že komplex prírodných látok obsiahnutých v kotvičníku zemnom má vplyv na zvýšenie hodnôt luteinizačného hormónu, ktorý produktuje hypofýza. Luteinizačný hormón stimuluje vylučovanie mužského testosterónu semenníkmi.

V tejto štúdii denná dávka 750 mg extraktu kotvičníka počas 30 dní potvrdila až 72% zvýšenie hladiny luteinizačného hormónu a s tým spojené až 41% zvýšenie hladiny testosterónu.

Iná štúdia z roku 2017 testovala účinky Tribulusu počas 12 týždňov u mužov s miernou alebo stredne ťažkou erektilnou dysfunkciou. Vedci zistili, že u účastníkov štúdie, ktorí užívali Tribulus, nastalo výrazné zlepšenie sexuálnych funkcií

Tým, že Tribulus Terrestris zvyšuje hladinu testosterónu, podporuje sexuálne zdravie, chuť na sex a celkovú vitalitu. Môže byť prínosom pre mužov s impotenciou, nízkym libidom a nedostatočnou kvalitou spermií (ich životaschopnosti, pohyblivosti a početnosti). Kotvičník zemný dodá vášmu sexuálnemu životu novú energiu, pretože ide o prírodné afrodiziakum.

Zvýšenie fyzického výkonu a nárast svalstva

Je všeobecne známe, že testosterón zvyšuje schopnosť ľudského tela tvoriť svalovú hmotu a zvyšovať tak jeho silu. Nemôžeme sa preto čudovať, že našiel uplatnenie u mnohých športovcov.

Tento aspekt využitia rastliny bol potvrdený vo viacerých štúdiách. Napríklad bulharskí siloví atléti užívali extrakt s obsahom kotvičníka zemného s cieľom zvýšiť ich fyzickú silu. Množstvo vynikajúcich výsledkov týchto športovcov na svetových športových podujatiach potvrdili tieto vlastnosti rastliny. Výhodou extraktov z kotvičníka zemného je to, že nie sú hormonálnymi doplnkami ako sú steroidy, sledované dopingovými testami.

Pozitívny vplyv na psychickú vitalitu

Kotvičník zemný môže byť nápomocný aj pre ľudí, ktorí trpia nespavosťou, podráždenosťou či neustálou nervozitou, pretože podporuje psychickú vitalitu a výkonnosť. Vďaka antioxidačným  účinkom chráni nervový systém.

Už v starej čínskej medicíne bolo spomenuté, že užívanie suchej vňate kotvičníka zemného bolo prospešné pri odstránení depresie, pocitov slabosti či nedostatočnej energetickej výkonnosti.

Zdravé srdce a podpora imunitného systému

Kotvičník zemný tiež významne podporuje zdravie srdcovo-cievneho systému. Znižuje cholesterol, upravuje krvný tlak, povzbudzuje činnosť srdca, a tiež stabilizuje hodnoty cukru v krvi. Extrakty s obsahom látok kotvičníka zemného teda zmierňujú zdravotné ťažkosti pri angíne pectoris, vysokom krvnom tlaku, koronárnej srdcovej chorobe či myokardiálnej ischémii.

Prevencia vzniku obličkových kameňov

Infekcie močového mechúra alebo obličiek, bolesti pri močových kameňoch, zadržiavanie, neplynulý prietok a zakalenosť moču postihujú ľudí čoraz viac. Mnohé štúdie potvrdili silné močopudné účinky kotvičníka zemného využiteľné najmä na odstraňovanie močových kameňov, a tiež pri prevencii ich vzniku.

Aké benefity v skratke teda mužom prinesie užívanie Tribulusu terrestris?

  • Zlepšenie potencie, plodnosti a libida,
  • zvýšenie libida,
  • zlepšenie kvality erekcie (nástup, pevnosť aj udržanie),
  • zlepšenie funkcie a zdravia prostaty,
  • predĺženie a zvýšenie výkonu počas pohlavného styku vďaka dlhodobému nárastu sexuálnej vitality a energie.