Ateroskleróza - ochorenie ciev 26. 02. 2015

Ateroskleróza je ochorenie, pre ktoré je charakteristické nadmerné ukladanie tukov alebo vápnika do cievnej steny tepien (cieva hrubne na vnútornej strane). Poruší sa normálna štruktúra a funkcia cievnej steny, vytvárajú sa aterómy (tukové usadeniny), ktoré zužujú lúmen (prierez) cievy. Zmnožením väziva a ukladaním vápenatých solí sa znižuje pružnosť cievy. Príčinou aterosklerózy je narušenie steny cievy. Môže to byť spôsobené mechanickým následkom vysokého krvného tlaku, chemickými vplyvmi, fajčením alebo porušením epitelu (vnútornej vrstvy) cievy. Do poškodeného miesta sa začínajú ukladať tukové látky. Vzniká sklerotický plát (nahromadené tukové látky na stene cievy). Postupne sa do neho začne ukladať vápnik, čo spôsobuje tvrdnutie a hrubnutie ciev. Prietok sa začne zmenšovať. Na povrchu plátu sa môžu zachytávať krvné doštičky (trombocyty) a vytvorí sa trombus (krvná zrazenina). Ten je veľmi nebezpečný. Môže úplne upchať cievu a bunky, ktorým cieva pôvodne prinášala kyslík a živiny sa dusia, alebo sa môže celý či jeho časť uvoľniť a krvným obehom odplaviť na iné miesto, kde sa zakliní na užšom mieste a výsledok je rovnaký – upchatá cieva. Ak sa uvoľní, putuje krvným riečiskom a môže zablokovať cievu vyživujúcu srdce, mozog alebo srdce.

V takýchto prípadoch môže nastať i smrť v dôsledku nedostupnosti kyslíka pre životne dôležité orgány. V našom tele máme 100 000 km krvných ciev! Podľa toho, ktoré cievy ateroskleróza postihuje, vyvíjajú sa v spojení s inými faktormi rôzne následky – ischemická choroba srdca (angina pectoris – zvieravé bolesti za hrudnou kosťou), infarkt srdcového svalu, náhle cievne mozgové príhody (mozgová porážka), poškodenie zraku až slepota, poškodenie obličiek, gangréna (odumretie tkaniva okrajových častiach tela – napr. dolné končatiny), impotencia (erektilná dysfunkcia) a pod. Ateroskleróza a ďalšie kardiovaskulárne (srdcovo-cievne) ochorenia a ich dôsledky predstavujú na Slovensku 50–60% úmrtnosti.

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.