Spaľovač tukov L-karnitín, čo to je? Pomáha to? 26. 02. 2015

L-karnitín je životne dôležitá prirodzená živina, ktorá hrá zásadnú úlohu v energetickom metabolizme v tele a teda aj na metabolizme tukov. L-karnitín bol známy ako vitamín BT. Prenáša mastné kyseliny do mitochondrií, energetických zdrojov v bunkách, ktoré mastné kyseliny premieňajú na energiu. Bez L-karnitínu sa mastné kyseliny do mitochondrií nedostanú a telo nemôže spaľovať tuky. L-karnitín je veľmi dôležitý pri dodávaní energie do mnohých telesných orgánov, ako napr. srdce, svaly, pečeň a bunky imunitného systému, čím umožňujú ich funkciu. Okrem toho má L-karnitín aj detoxikačnú funkciu, pretože pomáha z buniek odstraňovať medziprodukty metabolizmu.

Výskyt aminokyseliny karnitín v ľudskom tele?

Ľudské telo obsahuje asi 20-25g L-karnitínu. Orgány a bunky s vysokými nárokmi na energiu – srdce, pečeň, svaly, bunky imunitného systému, ľadviny, mozog, nervy, spermie – majú veľmi vysokú hladinu L-karnitínu a bez dostatočného prísunu nemôže byť ich funkcia dostatočná.

Účinnosť L-karnitínu ako spaľovača na organizmus

- získava energiu z tukov - podporuje a zvyšuje výdrž pri športových výkonoch - dôležitý pri rekonvalescencii - zabezpečuje prísun energie do srdca a buniek imunitného systému - zabraňuje rýchlemu nástupu únavy pri námahe.

Ktoré jedlá obsahujú L-karnitín?

L-karnitín je súčasťou každodennej stravy. Obsahuje ho tmavé mäso / jahňacina, hovädzina, zverina/. Ryby, hydina, mlieko, rastlinné produkty obsahujú veľmi malé množstvo L-karnitínu. V priemere v strave prijmeme 30 – 300mg L-karnitínu denne.

Zverina, hovädzina 1000-2200 mg/kg
Bravčové, králičie 200-300 mg/kg
Hydina 60-300 mg/kg
Ryby 60-200 mg/kg
Klobása 10-200 mg/kg
Mlieko, syr, mliečne výrobky 10-100 mg/kg
Huby 10-50 mg/kg
Ovocie, zelenina, oriešky, obilie 0-10mg/kg

Môže si naše telo samo vytvoriť L-karnitín?

L-karnitín je látka, ktorá sa v tele vyskytuje prirodzene a telo si je schopné vytvoriť len malé množstvo. Na produkciu L-karnitínu telo potrebuje aminokyseliny /lyzín a methionín/, vitamíny / C, B6, B12, B3, kyselina listová/ a stopové prvky /železo/. Nedostatočný prísun hociktorej látky obmedzuje tvorbu L-karnitínu. Na tvorbu L-karnitínu naviac potrebuje telo mobilizovať L-lyzín, čo je vo svaloch viazaná aminokyselina. Telo musí rozložiť až 30 g svalovej hmoty, aby vytvorilo 1g L-karnitínu. Preto telo radšej uspokojuje svoju potrebu L-karnitínu zo stravy, aby tomu zabránilo.

Význam L-karnitínu pre organizmus

Zvýšený príjem L-karnitínu môže mať pozitívny vplyv na telesnú kondíciu a zdravie. Dostatočný príjem L-karnitínu je zvlášť dôležitý pri fyzickej námahe a situáciách, ako napr. stres, únava, tehotenstvo, kojenie, starnutie, vegetariánstvo, nevyvážená strava, diéty na chudnutie.

Kto by mal užívať L-karnitín?- športovci výkonnostní aj rekreační- ľudia pri redukčnej diéte- muži i ženy, starší ľudia - vegetariáni- diabetici- ľudia, ktorí si chcú udržať lepšie zdravie.

Prínos L-karnitínu pre športovca

L-karnitín je zvlášť dôležitý pri udržiavaní výkonnosti športovcov. L-karnitín môže zabrániť zužovaniu ciev, spôsobené fyzickou námahou, čím sa zlepšuje krvný obeh a zásobovanie svalov kyslíkom. Výkonnosť a vytrvalosť športovcov sa zlepší a svaly sú lepšie chránené pred zranením. Športovec môže dlhšie trénovať a únava svalov bude menšia. Nedávne štúdie ukázali, že L-karnitín skracuje dobu zotavenia po intenzívnom zaťažení a zlepšuje výkonnosť po opakovanej námahe. To platí nielen pre výkonnostných športovcov, ale hlavne pre rekreačných športovcov. Bolesť svalov tzv. svalovicu, ktorú mnoho ľudí po namáhavej činnosti cíti, je možné užívaním L-karnitínu podstatne zmenšiť, čo športovcovi umožní ďalej naplno trénovať. Okrem toho L-karnitín podporuje spaľovanie tukov, znižuje odbúravanie aminokyselín, podporuje syntézu bielkovín a vytváranie hmoty hladkého svalstva. Pre všetkých športovcov predstavuje L-karnitín akýsi vnútorný tréningový program. Podporuje trvalú radosť z fyzickej činnosti a uľahčuje prechod do fázy s vyššou intenzitou. Taliansky národný tím používal L-karnitín počas MS v roku 1982 v Španielsku a stal sa majstrom sveta.

L-karnitín a doping

L-karnitín nie je doping. Je to prírodná látka, ktorá sa nachádza v strave a pomáha športovcom pokryť zvýšené nároky na výkonnosť. L-karnitín sám o sebe nezvyšuje výkonnosť špičkovým športovcom nefyziologickou cestou, tzn, že nie je na zozname zakázaných stimulantov.

Ako schudnúť? L-karnitín vám pomôže efektívne sa zbaviť podkožného tuku

L-karnitín môže významne pomôcť pri dlhodobom riadení telesnej hmotnosti v rámci zdravotného programu alebo programu zvyšovania fyzickej kondície. Štúdie ukazujú, že kombinácia L-karnitínu ako potravinového doplnku a zníženie kalorického príjmu, najlepšie v spojení s fyzickou aktivitou, vedie k úprave hmotnosti. Bolo dokázané, že L-karnitín urýchľuje spaľovanie tukov z potravy. Ak je L-karnitin konzumovaný súčasne s tukmi, spaľujú sa rýchlejšie a v tele sa ich menej usadí. L-karnitín znižuje nepriaznivú hladinu lipidov v krvi. Okrem toho bolo u zvierat dokázané, že L-karnitín zmenšuje pocit hladu a umožňuje znižovanie príjmu potravín.

Základné príznaky nedostatku L-karnitínu

Príznaky nedostatku L-karnitínu nie sú vždy rovnaké a dosť ťažko je ich rozpoznať. Môžu byť nasledovné:- únava/vyčerpanosť: rezervy tukov nie je možné dostatočne premeniť na energiu

- znížený telesný výkon: fyzická kondícia môže byť znížená z dôvodu nedostatočného prísunu L-karnitínu- narušený metabolizmus tukov, ukladanie tukov v tkanivách, namiesto tukov sa na tvorbu energie používa bielkovina. Tým sa môže spomaliť chudnutie pre redukčných diétach.

Užívanie a dávkovanie L-karnitínu

L-karnitín je najlepšie používať ráno, pri obede a skoro poobede, rovnako ako vitamíny. Nedoporučuje sa užívať večer pred spaním, pretože zvýšená dávka môže viesť k vyššej aktivite a zvýšeniu bdelosti. Užívanie veľkého množstva L-karnitínu po 20,00 hod môže narušiť zaspávanie.

L-karnitín by sa mal užívať v malých dávkach 500-1000mg, pri jedle alebo po ňom. Ako súčasť redukčných diét, v tehotenstve, u vegetariánov a športovcov sa môžu užívať až 3-5 g denne ako potravinový doplnok. V praxi športovci pred súťažou zvyšujú dávku až na 3-5 g denne.

Predávkovanie L-karnitínom

L-karnitín je vo vode rozpustná látka a nadbytočné množstvo sa vylúči ľadvinami do moču, rovnako ako vitamíny, rozpustné vo vode.

Bezpečnosť L-karnitínu

L-karnitín sa nachádza aj v strave, hlavne v tmavom mäse. L-karnitín je teda bezpečný a môže sa užívať dlhodobo, mesiace aj roky bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Pri veľmi veľkom množstve sa môže prejaviť hnačka. Dávka 3 g denne takéto príznaky nevykazuje.

2 formy L-karnitínu

Okrem L-karnitínu, ktorý sa vyskytuje v prírode, sa chemickou syntézou sa vytvára jeho neprírodný zrkadlový obraz, známy ako D-karnitín, organizmom nevyužiteľný.


Diskusia


Anna 15. 01. 2018, 19:09

Užívaním L karnitínu znížim hladinu cholesterolu v krvi a odstránim celulitídu?

Jožo 26. 06. 2017, 11:33

Zdravim, liecim sa na vysoky krvny tlak. Chcel by som sa opytat ci je vhodne uzivat L-Karnitin na redukciu hmotnosti. Dakujem

Želmíra Komorechová Administrátor 26. 06. 2017 | 11:33

Dobry den, ano mozete uzivat L-karnitin. Odporucame sa vsak vo vasom pripade, pokial sa liecite na hypertenziu poradit so svojim lekarom. 

Rudo 25. 06. 2017, 09:41

Zdravím,.nedávno som si kupil l-carnitine 100 000 liquid od biotech usa .... Môžem sa spýtať na dávkovanie? Či iba tých 30 minút pred treningom ? Ďakujem

Želmíra Komorechová Administrátor 25. 06. 2017 | 09:41

Dobry den, nevieme sa vyjadrit na k vasej otazke, nakolko to nie je nas vyrobok. Odporucame sa drzat davkovania, ktore vyrobca uvadza na etikete.

Tibor 16. 03. 2017, 13:31

Dobry den Mam sklerozu multiplex,co znamena malo pohybu,ochabujuce svalstvo,priberanie,unava....Myslite,ze L-karnitin by som mohol uzivat ? DAKUJEM ZA ODPOVED.

Želmíra Komorechová Administrátor 16. 03. 2017 | 13:31

Dobry den Tibor, 

v pripade vasej diagnozy mozete uzivat L-carnitin 1 az 2 gramy. Je to aj energia pre srdce, no je dobre zakomponovat aj pohyb aspon do takej miery ako vam to vas zdravotny stav dovoli. 

Cestrova 14. 12. 2016, 14:56

Dobry den, hladam komplex aminikyselin, bez konzervantov, vyvazeny pomer, bez anabolickeho efektu. Nie som sportovec, mam autoimunitne ochorenie, bolo mi lekarkou doporucene uzivat subor aminokyselin na regeneraciu svalstva, vedeli by ste mi nieco poradit? Radsej v prasku, nie tabletky. Dakujem

Želmíra Komorechová Administrátor 14. 12. 2016 | 14:56

Dobry den, mame skusenosti s takymto pripadom v takomto pripade by som vam odporucila K4 Power BCAA su instantne a vegetable s kombinaciou s Glutaminom (tiez je v instantnej firme), ktory uzivajte rano a vecer. 

v pripade dalsich otazok kludne napiste na minarech@kompava.sk

Bartkova

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.