Aké boli Majstrovstvá sveta v naturálnej kulturistike a fitness 2015 v Dubaji?
Aké boli Majstrovstvá sveta v naturálnej kulturistike a fitness 2015 v Dubaji?

Aké boli Majstrovstvá sveta v naturálnej kulturistike a fitness 2015 v Dubaji?

Aké boli Majstrovstvá sveta v naturálnej kulturistike a fitness 2015 v Dubaji?

Na svete je len pár destinácii ako je Dubaj. Dubaj je vysnívaná destinácia, jedinečná vo všetkých smeroch, ktorá ponúka nezabudnuteľné zážitky. Mnohými vychválený do nebies a pre mnohých aj emocionálny zážitok. Rok pripravované, veľkolepo propagované Majstrovstvá sveta v naturálnej kulturistike a fitness si nenechali ujsť ani naturálni kulturisti a tváre KOMPAVY – Vladimír Pečeňa, Viliam Hečko a Laura Takáczová, ktorí reprezentovali nielen Slovenskú asociáciu naturálnej kulturistiky ale aj firmu KOMPAVA. Na pódiu šampionátu stálo 31 pretekárov zo Slovenskej asociácie naturálnej kulturistiky. Veď kto by si nechal ujsť vrchol sezóny v krajine neobmedzených možností?

Počiatočné problémy s letom pre väčšinu reprezentácie, keď štyri dni pred odletom skrachovala charterová letecká spoločnosť a do poslednej chvíle zháňanie nových leteniek, ako keby naznačovali, že sa niečo udeje. Napokon, vo štvrtok 11. júna 2015 slovenská reprezentácia odlieta. Po prílete v nočných hodinách sme sa ubytovali vo veľkolepom hoteli. V podstate v Dubaji nie je hotel, ktorý by nebol veľkolepý. Okrem komfortu ubytovacích služieb, bazénu, fitness centra a gastronómie si každý vyberie presne to, čo napĺňa jeho predstavu.

Na druhý deň sme sa presunuli na registráciu. Prvý šok sme zažili, keď hotelové priestory, kde prebiehala registrácia, boli okúzľujúce, ale stiesnené pre 400 pretekárov zo 44 krajín sveta. Avizovaná štvorhodinová registrácia sa predĺžila na dlhých desať hodín. Druhý šok sme zažili, keď nám oznámili, že dopingová kontrola bude pozostávať nielen z odberov moču, čo je pre nás samozrejmosť, ale aj z odberov krvi, čo sme pravdu povediac zažili prvýkrát. Samozrejme, nie je na tom nič neobvyklé, no spraviť 400 odberov v tak obmedzených priestoroch? Naše obavy sa aj potvrdili, keď sme neskôr videli, že s odbermi sa nenakladá podľa pravidiel a stiesnené priestory plné pretekárov ani len náhodou neboli v súlade s hygienickými predpismi. Odporučili sme pretekárom, aby sa odberom vyhli z dôvodu náboženskej viery, ktorá im to nedovoľuje. Aj keď s tým organizátor veľmi nesúhlasil, pod tlakom a skutočnosťou, ako to prebiehalo, nakoniec viacerí túto možnosť využili. Unavení a nahnevaní reprezentanti sa v nočných hodinách presunuli na hotel, aby ešte stihli naaplikovať prvú vrstvu súťažnej farby.

V sobotu ráno nás pristavený autobus odviezol do športovej haly Dubai Sport City vzdialenej asi 30 km od hotela. Pretekári sa bez nálady po piatkovej registrácii v pokore pripravovali na súťaž s obavami, čo sa ešte udeje. Našťastie, samotný pretek mal hladký priebeh, aj keď musím povedať, že organizátori vôbec nedodržali protokol, ktorý by majstrovstvá sveta mali mať. Ako sa súťaž rozbiehala, na pódium postupne nastupovali pretekári slovenskej reprezentácie. Medzi nimi aj junior Vladimír Pečeňa. Do prvého vyvolania Vlado chytil šancu do svojich rúk a skvelým pózovaním siahol po vytúženom zlate z majstrovstiev sveta. Nakoľko Vladova juniorská kariéra v tomto roku končí, chcel skúsiť aj kategóriu mužov nováčikov. Že je talent a pretekár telom aj dušou potvrdila aj skutočnosť, že sa medzi mužmi nestratil a bronzová medaila potvrdila jeho pozíciu. Vo veľmi populárnej kategórii Ms. Physique nad 175 cm Viliam Hečko medzi 10 pretekármi odviedol pekný súboj. Aj keď Vilo siahal na zlato, arbitri napokon rozhodli a posunuli Vila do bronzovej pozície. Pre Vlada a Vila je to životný úspech a zároveň aj veľká výzva, ktorá prináša nové ciele. Laura Takáczová v kategórii figúra bola neskutočne podcenená, sami sme nechápali, čo sa deje. 12 pretekárok v kategórii nedalo šancu Laure a tak sa nám nedostala ani do finále.

Napriek všetkým nepríjemným udalostiam Slovenská asociácia naturálnej kulturistiky svoj cieľ na majstrovstvách sveta v Dubaji splnila. Výsledkom celej výpravy je 11 zlatých, 5 strieborných, 5 bronzových a 10 finálových umiestnení.

Čo dodať na záver? Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Piatkové sklamania a sobotňajšie víťazstvá vyvážili úspechy. Nasledujúci krátky pobyt ozaj poskytol nezabudnuteľné zážitky a emócie.

Viliam Rigo
prezident Slovenskej asociácie naturálnej kulturistiky