Chystáte sa na dlhý let? Vyvarujte sa opuchu nôh
Chystáte sa na dlhý let? Vyvarujte sa opuchu nôh

Chystáte sa na dlhý let? Vyvarujte sa opuchu nôh

Chystáte sa na dlhý let? Vyvarujte sa opuchu nôh

Letanie je fascinujúci spôsob cestovania, no niekedy je sprevádzané nepríjemným opuchom nôh. Hlavne počas letov, ktoré trvajú dlhšie ako 7 hodín, sa mnoho ľudí stretáva s týmito ťažkosťami. Väčšinou ide o neškodný jav, ktorý sa krátko po pristátí samovoľne upraví. 

Obsah

Avšak, ak si všimnete, že stav dlhodobo pretrváva, prípadne sa zhoršuje, buďte na pozore. Môže totiž signalizovať vážnejšie ochorenie, ako je hlboká žilová trombóza, ktorá si vyžaduje intenzívnu lekársku starostlivosť. V tomto článku sa detailne zaoberáme jeho príčinami. Okrem toho vám poskytneme užitočné tipy na prevenciu, ktoré je vhodné praktizovať pred cestou a počas nej.

Ako vzniká opuch nôh počas letu?

Dlhé sedenie, nedostatok pohybu, dehydratácia, tlak na nervové zakončenia. Toto sú najčastejšie dôvody, ktoré spôsobujú opuch nôh v členkoch počas letu. Keď sedíte dlhý čas v lietadle, vaše nohy a svaly, v ktorých sa za bežných okolností pumpuje krv a vracia sa späť nahor, sú prakticky nečinné. S pribúdajúcimi hodinami letu táto nečinnosť spôsobuje hromadenie tekutín a krvi v dolných končatinách (hlavne členkoch).

Okrem toho, v kabíne lietadla s nízkym tlakom vzduchu, na dlhých letoch často zabúdame na dostatočnú hydratáciu. Stres z cesty lietadlom môže viesť k voľbe alkoholických nápojov, ktoré celý stav ešte zhoršujú. Mnoho ľudí sa tiež obáva nadmerného pitia kvôli častej návšteve toalety. Ktorá, povedzme si rovno, na palube lietadla nie je práve najkomfortnejšia. To však vedie k dehydratácii, znižuje cirkuláciu krvi a prispieva k ešte väčšiemu zadržiavaniu vody v tele počas dlhých letov.

Bežné sprievodné prejavy opuchu nôh na palube lietadla

Zväčšenie obvodu nôh a členkov

Opuchnuté nohy majú viditeľne väčší obvod v porovnaní s bežným stavom. Niekedy až tak, že sú topánky alebo pančuchy sú tesnejšie, ako zvyčajne a zarezávajú sa do pokožky.

Zvýšená citlivosť a nepohodlie

Opuchnuté nohy môžu byť citlivé na dotyk a pociťujete tlak alebo napätie v nohách.

Pocit ťažkých a unavených nôh

Môžete mať dokonca pocit ako, keby ste nosili ťažké bremeno na nohách.

Zmena farby pokožky

V niektorých prípadoch opuch sprevádza začervenanie pokožky.

nepohodlie a opuch noh pri cestovani v lietadle

Je opuch nôh spôsobený cestovaním nebezpečný?

U drvivej väčšiny ľudí je opuch počas dlhých letov dočasný. Existujú však prípady, ktoré signalizujú oveľa vážnejšiu situáciu, a to akútnu žilovú trombózu alebo krvnú zrazeninu. Ak si všimnete niektorý z nasledujúcich príznakov, je dôležité okamžite vyhľadať lekársku pomoc:

  • Opuch vašich nôh neustúpi ani do niekoľkých hodín po pristátí.
  • Jedna noha je opuchnutá výrazne viac ako druhá.
  • Spolu s opuchom sa objavuje bolesť alebo citlivosť.
  • Pokožka je začervenaná a horúca.

Kto by sa mal mať na pozore

  • ľudia trpiaci na cukrovku,
  • osoby s nadváhou,
  • seniori,
  • ľudia so sedavým zamestnaním,
  • tehotné ženy,
  • fajčiari.

opuch noh v lietadle a tehotenstvo

Stavte na prevenciu: Stačí jediná kvapka krvi

Našli ste sa v rizikovej skupine? Nenechajte nič na náhodu. Vznik krvných zrazenín a akútnej trombózy počas letov je ojedinelý jav, ale ak poznáte  riziká, viete im bezpečne predchádzať.

Diagnostika kvapky krvi špeciálnym Darkfield mikroskopom dokáže v dostatočnom predstihu odhaliť výskyt fibrínu v krvi, ktorý zapríčiňuje upchávanie ciev. A to ešte v štádiu, keď o problémoch ani netušíte. Neváhajte sa, preto objednať na vyšetrenie ešte pred plánovanou cestou.

Účinné tipy na to, ako predchádzať opuchom počas letu

Na predchádzanie vzniku opuchov, ich ľahký priebeh a rýchlu rekonvalescenciu dodržujte nasledovné odporúčania:

 1.Pite dostatok tekutín

Pitie väčšieho množstva vody môže pomôcť prečistiť váš organizmus od nadmerného sodíka, ktorý prispieva k zavodneniu. Dostatočný príjem tekutín tiež podporuje správne fungovanie krvného obehu. To pomáha udržiavať dobrú cirkuláciu krvi v nohách a minimalizovať možnosť hromadenia tekutín.

 

Vedeli ste, že za každú hodinu letu stratí váš organizmus v priemere 237 ml vody? Je to spôsobené suchým vzduchom v lietadle, ktorý je porovnateľný so s tým na Sahare. V prípade desať hodinového letu je to viac, ako dvojlitrová fľaša vody.

 

Pravidelný pitný režim stimuluje fungovanie obličiek a vyprázdňovanie močového mechúra. Tým sa odstraňujú prebytočné tekutiny a toxíny z tela. Pite veľa vody už pár dní pred cestou, aby ste na palubu lietadla nenastúpili dehydrovaní. 

2. Pred a počas cesty sa vyvarujte slaným jedlám

Vysoký obsah soli v strave zvyšuje osmotický tlak v tele. Keď konzumujete nadmerné množstvo soli, telo potrebuje udržiavať rovnováhu medzi soľou a vodou. Aby vyrovnalo osmotický tlak, ukladá viac soli v tkanivách.

3. Zaraďte užívanie vhodných doplnkov výživy

Doplnky výživy s obsahom bioflavonoidov ( hesperidín, rutín a kvercetín) podporujú priepustnosť krvných kapilár pre tekutiny a soli.

 Hesperidín môžete doplniť napríklad atraktívnou formou osviežujúceho nápoja Venadom s chuťou šťavnatého pomaranča. Je obohatený o aminokyseliny L-arginín, ktoré pomôžu roztiahnuť vaše cievy a znížiť riziko opuchu nôh. Vaše telo hydratuje a dopĺňa mu potrebné živiny.

 Malý tip: Venadom Je dostupný v praktickom balení, ktoré si môžete pokojne pribaliť do kufra alebo príručnej batožiny a zarobiť kdekoľvek v lietadle, na letisku, alebo v cieľovej destinácii.

 Ďalší zázrak na opuchnuté nohy je proteolytický enzým natokináza. Tento supplement pomáha štiepiť nadmerné množstvo fibrínu a bojuje tak proti vzniku krvných zrazenín. Pôsobí, teda preventívne proti už spomínanej trombóze.

 4.Zaobstarajte si kompresné ponožky

Kompresné ponožky sú účinnou prevenciou opuchov a vzniku krvných zrazenín. Sú navrhnuté tak, aby boli pohodlné a elastické. Poskytujú podporu svalom a znižujú tlak na nohy. Zlepšujú pocit nepohodlia spôsobený dlhým sedením.

 Mali by byť povinnou výbavou hlavne pre rizikové skupiny: ľudí s nadváhou, seniorov a s nepriechodnými žilami.

kompresne ponožky pri ceste lietadlom

5.Vyberte si pohodlnú a praktickú obuv

Obuv, v ktorej budete letieť by rozhodne nemala byť nová. Stavte na pohodlie - vysoké opätky sú úplne nevhodné. Ideálnou voľbou sú tenisky z priedušného materiálu. Počas letu sa kľudne vyzujte a uľavte vašim nohám.

6.Počas letu meňte polohy

Pokiaľ je to len trochu možné, striedajte polohy v lietadle. Neprekrižujte si nohy, pretože ešte viac zamedzíte cirkulácii krvi. V hodinových intervaloch vstaňte a poprechádzajte sa v uličke. Doprajte svojim svalom krátku rozcvičku. Zdvihnite a položte nohy, aby ste pomohli obnoviť cirkuláciu krvi. Pomôžu napríklad jednoduché krúživé pohyby chodidiel v členkoch.


Účinné sú aj tieto cviky:

Abeceda

Natiahnite jednu nohu pred seba v sede. Počas celého cvičenia ju budete udržiavať nad zemou Následne začnete špicou nohy kresliť písmená abecedy od A po Z. Na konci cvičenia nohy prestriedajte.

Zdvih päty

V sede 12-krát striedavo zdvihnite a spustite päty zo zeme tak, že chodidlo bude spočívať na špičke. Tento postup opakujte ešte trikrát. Medzi opakovaniami si dajte 10-sekundovú prestávku.

Striedavé vystieranie nôh

Pri tomto cvičení natiahnite jednu nohu pred seba v sede. Striedavo krčte a vystierajte každú z nôh 12-krát za sebou. Cvičenie opakujte v troch sériách s 10-sekundovými prestávkami.

Ako ošetrovať opuch nôh po prílete?

V cieľovej destinácii si doprajte masáž vlažnou sprchou. Pomáha aj kúpeľ v morskej vode.  Pokračujte v striedaní fáz odpočinku a cvičenia, ktoré ste praktizovali v lietadle. Pomáha aj plávanie. Naďalej dodržujte pitný režim a obmedzte kofeínové nápoje. Odvodňujúce účinky majú napríklad bylinkové čaje s obsahom žihľavy, brusníc a petržlenu.