Dovolenka bez tráviacich problémov - probiotiká

Dovolenka bez tráviacich problémov - probiotiká

"Probiotiká (pro bio - pre život) sú živé mikroorganizmy, ktoré podávané v dostatočných množstvách majú preukázateľné pozitívne účinky na prijímateľa." (Definícia WHO z roku 2002). Ich základnou vlastnosťou je priľnavosť k bunkám črevnej sliznice a tým vytesňovanie patogénov (choroboplodných zárodkov). 

Nevyhnutnou podmienkou existencie a rastu črevnej mikroflóry je prítomnosť prebiotík. Prebiotiká sú nutričné substráty, ktoré nie sú bunkovými enzýmami tráviaceho ústrojenstva (rôzne formy vlákniny - celulóza, pektíny a oligosacharidy - fruktooligosacharidy, inulín, laktulóza, laktosacharóza), avšak črevné baktérie ich dokážu štiepiť svojimi enzýmami za vzniku krátkych mastných kyselín, aminokyselín, rastových faktorov, vitamínov a antioxidantov. Tieto látky sa podieľajú následne na výžive črevného epitelu a na ďalších metabolických procesoch.  

Ľudský organizmus je kolonizovaný baktériami, ktoré sa nazývajú fyziologická mikroflóra (res. fyziologicka flora). Baktérie sa fyziologicky vyskytujú na povrchu kože a sliznice a v dutých orgánoch, veľké množstvo baktérií fyziologicky kolonizuje predovšetkým kožu, sliznicu dýchacích ciest, sliznicu ženského genitalu a predovšetkým sliznicu čreva.

Fyziologická mikroflóra ma niekoľko dôležitých funkcií, pri jej zmene môže nastať zmena, kolonizácia novou mikroflórou, ktorá je fyziologická.

Kolonizácia "novou mikroflórou" je sprevádzaná imunologickou reakciou, v prípade, že ide o  patologickú mikroflóru môže dôjsť k vzniku patologického procesu, ktorého intenzita závisí od patogenecity organizmu a obranného potencionálu hostiteľa.

Najčastejšou príčinou likvidácie fyziologickej mikroflóry v súčasnosti je používanie antibiotík (anti bio - proti životu). treba si uvedomiť, že antibiotiká pôsobia všade v mieste svojho preniku a účinkujú na všetky mikroorganizmy, ktoré sú na ne citlivé.

Následky antibiotickej liečby:

1. v čase redukcie fyziologickej mikroflóry sa môžu objaviť patologické procesy, najmä hnačky.

2. môže dôjsť ku kolonizácii "novými" mikroorganizmami, čo vedie k imunologickej reakcii a možnej lokálnej poruche imunity.

Ak užívate antibiotiká je potrebné užívať probiotiká, dávku probiotík užívajte 4 hodiny po užití antibiotík, následne treba užívať probiotiká ešte 3 týždne po doužívaní antibiotík.


Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info