Glutamín a jeho účinok
Glutamín a jeho účinok

Glutamín a jeho účinok

Glutamín a jeho účinok

Glutamín je jednou z najpočetnejšie sa vyskytujúcich aminokyselín v tele. Tvorená je z neesenciálnej aminokyseliny /kyseliny glutámovej/ v rôznych orgánoch / črevá, svalstvo,…/. Je zdrojom dusíka pre celý rad biosyntetických reakcií. Patrí medzi skupinu preventívnych a regenerujúcich suplementov so silným antikataboloickým účinkom.

Hlavné účinky glutamínu v tele:

- detoxikuje organizmus
- pomáha pri celkovej regenerácii svalstva
- prenáša dusík medzi tkanivami
- reguluje tvorby glykogénu v pečeni
- je palivom v niektorých tkanivách

Ale prečo sa zjavil glutamín len nedávno? Hlavným dôvodom bolo zaradenie glutamínu ako neesenciálnej aminokyseliny / telo si ju dokáže samo vytvoriť /, pričom aj odborná verejnosť sa prikláňala k názoru, že čo je neesenciálne , to nie je potrebné. Ďaľším chybným záverom bolo, že ak telo potrebuje vytvoriť nejakú živinu, bude mať vždy potrebné zložky. Toto boli dva zásadné argumenty pre vtedajšiu úplnú ignoráciu glutamínu, resp. jeho zavedenie ako doplnku výživy.

Glutamín je jedným z kľúčových komponentov v procese zvanom : glukóza- alanínový cyklus. Tento cyklus sa spúšťa v čase katabolizmu, keď sa svalový proteín štiepi na aminokyseliny, ktoré sú potom použité ako zdroj energie. Aminokyseliny leucínu, isoleucínu a iných aminokyselín sú včlenené do kyseliny glutámovej, z ktorej vzniká glutamín. Ten sa vstrebe do čreva a premieňa sa na alanín. Ten sa potom dostáva do pečene, kde je využitý ako energia. Glutamín sa zúčastňuje na toľkých dôležitých metabolických pochodoch a cykloch, že je naozaj ťažké vybrať tú najdôležitejšiu funkciu. V našom prípade by to bola úloha pri udržiavaní dusíkovej bilancie, známej ako antikatabolický efekt. Suplementácia glutamínom tiež ovplyvňuje:

  • zlepšuje funkcie tráviaceho traktu
  • má nervovo-ochranné účinky
  • zvyšuje produkciu glykogénu v pečeni
  • reguluje hladinu krvnej glukózy
  • reguluje rovnováhu a metabolizmus bielkovín
  • zabraňuje stratám svalovej hmoty
  • prirodzená podpora tvorby testosterónu a rastového hormónu
  • potláča produkciu kyseliny mliečnej vo svaloch
  • zvyšuje vylučovanie amoniaku v obličkách
  • chráni organizmus pred pretrénovaním

Použitie: Je vhodný najmä pre rysovacie obdobie. Podávaním glutamínu v kritickom stave stresu / vyčerpávajúce cvičenie / dokážete v maximálnej miere zabrániť devastácii svalstva. Je veľmi spoľahlivý a doteraz neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky.

Dávkovanie: Odporúča sa hlavne po fyzickej námahe min. 5 gramov.