Majstrovstvá Európy v zimnom triatlone – Tartu (Estónsko)

Do dejiska šampionátu sme pricestovali v stredu večer, po namáhavej, 26- hodinovej ceste autom. Mali sme však dostatok času zregenerovať po ceste a pripraviť sa na preteky. Štvrtok a piatok sme si ľahko zatrénovali a najazdili trate ktoré nás čakali v sobotu. Okrem mňa v elitnej kategórii mužov štartoval Peter Bartoň, v juniorkach Tatiana Vančová. V nedeľu v Age group zavode bojovali o medaile Martin Hikaník (25-29rokov) a Matej Hraško (30-34rokov).

Bežecká časť merala 7,2km a bežala sa na dvoch rovinatých okruhoch. 90% povrchu tvoril sneh. Tempo bolo od začiatku veľmi vysoké, prvý kilometer mi garmin ukázal tempo 3:15  to som už mal stratu cca 10 sek. Snažil som sa bežať s rozumom, čiže rýchlo, ale neprepáliť to, aby som to mohol naplno rozbaliť na biku, na ktorý som sa veľmi cítil.  Do depa som pribiehal na 9.mieste, s minútovou stratou na prvého pretekára a cca 25 sek. na skupinku predo mnou.

Bike bol rozdelený na tri kolá, spolu 14,8km. Jazdilo sa v okolí lyžiarskeho štadióna a uličkami mesta. Trať bola menej technicky náročná, v jednom okruhu boli tri kratšie stúpania a tri technickejšie zjazdy. Po rýchlom depe po behu som sa naplno oprel do pedálov a veľmi rýchlo dobehol skupinku predo mnou. Nikto z nich neudržal moje tempo, tak som sa snažil dotiahnúť na ďalších pretekárov. V polovici druhého kola som dorazil dvoch rusov a dostal sa tak na tretie až piate miesto. Pred nami bola už len dvojica ďalších rusov. V tretom kole som trochu zvoľnil a začal šetriť sily aj na bežky. Spolu s dvoma rusmi som vchádzal do depa na treťom miesto.

Bežky tvorili štyri okruhy a spolu 10,8km. Od začiatku som sa držal rusov, výborných lyžiarov. Bregeda, ktorý nakoniec skončil bronzový sa nám postupne vzďaľoval, no bol som prekvapený že bez väčších problémov držím tempo s Kirilovom (Bronzový na MS minulý rok). Videl som ale že zo zadu nás dobieha  talian Antoniolli. Takticky som sa stále držal za Kriliovom a keď nás Antoniolli dobehol, dokázal som zrýchliť a držať aj jeho tempo, rus začal zaostávať. Po treťom kole som žiaľ musel ísť na 15 sekund do penalty boxu (za to že som odhodil ochranné pomôcky z bežkárskych topánok – vždy sa to robilo a nikdy to nebol problém, viacerí pretekári boli za to penalizovaný, no všetci tí čo boli za mnou L ). Talian sa mi samozrejme vzdialil, no podarilo sa mi ho ešte dostihnúť. Aj Kirilov keď videl že som stál v penalty boxe, ožil a spolu so mnou sa dotiahol na Antoniolliho. Traja sme bojovali o štvrté miesto do záverečných metrov. Mne chýbali sily ktoré som stratil stíhaním po penalizácii a skončil na šiestom mieste. Aj tak je to pre mňa najlepší výsledok kariéry z ME a s výkonom som bol veľmi spokojný. Najviac ma povzbudilo že na bežkách som dokázal rovnocenne súperiť s najlepšími bežkármi. Prispeli k tomu aj perfektne pripravené lyže, ktoré nám pomáhal pripravovať Pefo Bartoň (roky chystal lyže naším lyžiarom Bajčičákovi, Bátorymu...) Ten v preteku skončil na 9.mieste.

Na preteky som bol výborne pripravený a oddýchnutý. Jediné jedlo ktoré som si dal ráno pred pretekmi boli vločky s horúcou vodou, welness proteínom a kokosovým olejom. Potom ešte jednu tyčinku 3 energy bar. 30min pred pretekmi samozrejme K4power, bez ktorej si už ani neviem predstaviť pretek J Počas cyklistickej časti som doplnil energiu jedným energetickým gelom a občerstvoval som sa energofitom.