Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Správna výživa pre malých športovcov
Správna výživa pre malých športovcov

Správna výživa pre malých športovcov

Správna výživa pre malých športovcov

Obsah

Každý rodič malého športovca chce pre svoje dieťa vždy len to najlepšie. Čo je však v rámci výživy pre deti naozaj dobré a čo nie?

Výživa dieťaťa je nesmierne dôležitá kapitola v živote rozvíjajúceho sa dieťaťa, ktorého celkový duševný, ale aj fyzický rozvoj je do vysokej miery ovplyvnený práve kvalitou výživy.

Tak ako pre dospelých, aj pre deti je počas športového výkonu dôležité dopĺňať resp. vrátiť do tela vitamíny, minerály a živiny, ktoré počas športovej aktivity spotrebuje. Realita je však taká, že množstvo detí nielenže nedodržiava počas a po športovom výkone správne stravovanie, ale týmto si aj osvojuje zlé návyky do budúcnosti, ktoré môžu mať na jeho vývin zlé následky. So zlými stravovacími návykmi prichádzajú v neskoršom veku rôzne choroby ako napr. cukrovka, nedostatok železa a pod.

Stačí obyčajná strava, alebo môžem do jedálnička doplniť pre deti aj športové výživové doplnky? Existuje vzorový jedálny lístok pre deti?

Základom akejkoľvek výživy by mala byť pestrá a vyvážená strava, ktorá obsahuje dostatok vhodných sacharidov, bielkovín, tukov a vlákniny v kombinácii s dostatočným pitným režimom. Na to, aby sa organizmus dieťaťa správne vyvíjal, by aspoň 40 % všetkých bielkovín v potrave malo byť živočíšneho pôvodu, ale ako optimálna doporučená hodnota sa uvádza 50-70%. V prípade, že dieťa nekonzumuje potrebné množstvo bielkovín, môžu byť proteínové nápoje ich vhodným zdrojom. V tom prípade sa je potrebné okrem množstva zamyslieť aj nad kvalitou zdroja bielkovín, či všeobecne výživových doplnkov, ktoré sa chystáte vášmu dieťaťu zaradiť do jedálnička.

Veľkým lákadlom pre deti, bohužiaľ aj ihneď po tréningu, sú rôzne “farebné nápoje”, či sladkosti, ktoré na ne doslova “kričia” v rôznych bufetoch, obchodoch, či automatoch pri športoviskách. Okrem toho, že je táto strava všeobecne nezdravá, je pri športovom výkone duplom nevhodná. Viacero firiem má v ponuke výrobky, ktoré obsahujú zložky, ktoré nie sú vhodné pre maloleté deti. Preto je dôležité pri výbere stravy a výživových doplnkov dbať práve na zloženie výrobkov, aby neobsahovali žiadne syntetické látky či umelé farbivá. Výrobou biologicky čistých doplnkov výživy, ktoré sú telu vlastné - nachádzajú sa v tele, ale v menšom množstve a nie je možné ich doplniť výlučne stravou, sa už vyše 18 rokov zaoberáme aj my v Kompave. V našom portfóliu nájdete desiatky produktov, ktoré sú bez pridania syntetických látok a farbív, a navyše sú vo väčšine vhodné aj pre deti.

Na čo by pri športovaní nemalo dieťa zabúdať?

Dôležitým faktorom pri výkone športovca je pitný režim, ktorý netreba podceňovať. Hovorí sa, že najlepšia na všetko je čistá voda. Je to svojim spôsobom pravda, no pri športoch, kde deti vydávajú množstvo energie zo seba je potrebné ju aj počas tréningu doplniť. Ideálnou voľbou je v tomto prípade iontový nápoj, ktorý dopĺňa stratené minerály, chráni organizmus pred voľnými radikálmi vzniknutými pri športovej aktivite, hydratuje telo a zabraňuje prehriatiu. Je možné ho piť pred športom aj počas športu.

Jedálniček športovca, či už malého alebo veľkého by mal obsahovať, ako sme vyššie spomínali, pestrú a vyváženú stravu, ktorá sa skladá z bielkovín, sacharidov a tukov. U detí je navyše nevyhnutným aj príjem vápnika, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou kostí. Dostatočný príjem vápnika u detí, ich chráni v neskoršom veku pred svalovými kŕčmi, nedostatkom spánku z dôvodu nespavosti či zlou pamäťou. Takisto je dôležitou súčasťou zubov a zubnej skloviny. Ak chcete aby vaše dieťa prijímalo nielen vhodnú, ale aj na spomínané zložky bohatú stravu, určite vyskúšajte Jami dezert od Kompavy. Okrem výbornej chuti tento produkt obsahuje práve vyvážené množstvo bielkovín, MCT tukov, ktoré sú potrebné na okamžitý zdroj energie a takisto vitamíny, ktoré podporujú zdravý vývoj, rast a imunitu detského organizmu. Vláknina inulín a čistý jahodový podiel zabezpečujú dostatok vlákniny pre zdravý zažívací trakt. JAMI dezert by sa dal nazvať aj ako zdravý puding pre deti.

Keďže v tomto produkte sú obsiahnuté všetky potrebné látky na správny vývoj dieťaťa, je vhodný na vyplnenie jedálnička medzi hlavným jedlami, napr. do školy, na cesty, či kedykoľvek v priebehu dňa. Je navyše vhodný pre deti už od 5 rokov. Jeho výhodou je aj rýchla príprava. Stačí vám šálka/šejker, 200ml vody, jedna dávka Jami dezertu, lyžička a rýchle jedlo pre deti máte hotové.