Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Ryžový proteín:Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť
Ryžový proteín:Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Ryžový proteín:Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Ryžový proteín:Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Záujem o zdravý životný štýl, vyváženú stravu a alternatívne zdroje bielkovín stúpa nielen u športovcov. A práve ryžový proteín je jedným z favoritov, ktorý naberá na popularite.

Obsah

Obsahuje nízky podiel cukru a vysoký obsah bielkovín. Táto novinka na trhu s doplnkami výživy navyše pochádza zo 100% rastlinných zdrojov. Objavte s nami jeho výhody, nutričný profil a rôzne spôsoby využitia v strave.

Proteíny: základná stavebná jednotka svalov

Počas tréningu dochádza k mikrotrhlinám vo svaloch. Príjem dostatočného množstva proteínov  podporuje rýchlejšiu regeneráciu a obnovu svalov po náročnom tréningu. Pri ich dostatočnom príjme podporíte rast svalovej hmoty a tiež  jej udržanie. Bielkoviny poskytujú tiež aminokyseliny, ktoré zabezpečujú syntézu nových svalových vlákien. Sú dôležité pre potrebnú energiu pre svalovú kontrakciu. Pomôžu vám zlepšiť silu, výdrž a výkon počas športových aktivít.

Nedostatok bielkovín môže mať negatívny vplyv aj na imunitný systém a všeobecné zdravie. Avšak pozor, nadmerný príjem proteínov však môže mať nepriaznivé účinky na obličky a ďalšie orgánové sústavy.

ryžový proteín na stavbu svalov

Koľko proteínov teda naše telo potrebuje?

Množstvo proteínov, ktoré telo potrebuje, sa líši v závislosti od veku, pohlavia, hmotnosti, telesnej aktivity a zdravotného stavu. Podľa Amerického dietetického združenia (American Dietetic Association) a Amerického združenia pre športovú výživu (American College of Sports Medicine) sa odporúča, aby dospelí jedinci s miernou telesnou aktivitou prijali približne 0,8 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti denne. To znamená, že osoba vážiaca 70 kilogramov by mala denne získať približne 56 gramov bielkovín.

Pre športovcov, osoby s intenzívnou fyzickou aktivitou, tehotné ženy, dojčiace matky a starších jedincov sa môže množstvo proteínov navýšiť. V týchto prípadoch môže odporúčané množstvo bielkovín dosahovať od 1,2 do 2,0 gramov na kilogram telesnej hmotnosti denne.

Toto sú len všeobecné odporúčania, ktoré nie sú vhodné pre všetkých. Presné množstvo proteínov môže byť individuálne a môže sa líšiť v závislosti od tréningových cieľov, zdravotného stavu a ďalších faktorov. Preto je vhodné poradiť sa s odborníkom na výživu, ktorý vám poskytne presnejšie odporúčania zohľadňujúce individuálne potreby.

V diagnostickom centre Metflex vám na základe predošlej diagnostiky na prístroji InBody 370S zostavíme jedálniček na mieru a poradíme vám aj s výberom vhodných proteínov a ich dávkovania.

dievča s proteínovým nápojom

Prečo práve ryžový proteín?

Má vysokú biologickú hodnotu a kompletný aminokyselinový profil

Ryžový proteín má vynikajúci aminokyselinový profil. Obsah aminokyselín je podobný obsahu v mliečnych proteínových prípravkoch. Zahŕňa všetky esenciálne aminokyseliny potrebné pre správnu funkciu organizmu. Je špeciálne bohatý o aminokyselinu L-arginín, ktorá hrá dôležitú úlohu pri podpore rastu svalov a regenerácii.

Aminokyseliny sú základné stavebné prvky vo svaloch, tkanivách a orgánoch, ktoré prispievajú k správnej funkcii hormónov a imunitného systému.

Je hypoalergénny a vhodný pre ľudí s alergiami a intoleranciami

Ako doplnok výživy je skvelou alternatívou namiesto srvátkových proteínov pre kulturistov, vegetariánov a ľudí, ktorí trpia tráviacimi ťažkosťami. Používajú ho najmä športovci, ženy, ale aj vegáni a vegetariáni.

Je pre vás vhodný aj v prípade, že netolerujete mliečne proteíny alebo bielkoviny pochádzajúce zo živočíšnych zdrojov. Ak nemôžete jesť produkty s obsahom vajec alebo sóje je pre vás takisto ideálnym riešením. 

Je vhodný pre ľudí v diétnom režime

Pokiaľ chcete schudnúť, vedzte, že ryžový proteín má aj termogénny účinok. To znamená, že veľa energie sa využije na jeho spracovanie. Skvelé je tiež využiť ho ako nápoj namiesto sladkostí. Zasýti viac, ako sacharidy alebo tuky. To znamená, že pocit sýtosti po jedle vám vydrží dlhšie a zamedzíte záchvatovému jedeniu.

Jeho zloženie je prírodné, vhodné aj pre vegánov

Regenerácia svalov po pravidelnom cvičení je nevyhnutná. Pri tréningu totiž dochádza k poškodeniu svalových vlákien a práve ich regenerácia je dôležitá pre rozvoj svalovej hmoty.

Bolo dokázané, že ryžový proteín prispieva k rastu svalov rovnako ako srvátkové proteíny. Aj keď sa vstrebáva pomalšie, prvoradý je obsah leucínu (aminokyselina, ktorá je najdôležitejšia pri budovaní svalovej hmoty). Ten sa vstrebáva rýchlejšie ako zo srvátkového proteínu.

Môže pomôcť pri regulácii cukru v krvi

Prijímať bielkoviny je dôležité aj z iného hľadiska. Sacharidy, a hlavne jednoduché sacharidy, zvyšujú hladinu cukru v krvi, čo spôsobuje v organizme nadmernú produkciu inzulínu. Inzulín má za úlohu ukladať cukor do buniek a fungovať tak ako zdroj energie. V kombinácii s proteínom sa hladina cukru v krvi zvýši menej, takže je stabilnejšia.

Vhodná alternatíva na budovanie svalov

Rovnako ako obilie, aj ryžový proteín má vysoký obsah cysteínu a metionínu. Cysteín a metionín sú jediné proteínové aminokyseliny, ktoré obsahujú síru. Síra je nevyhnutná pre tvorbu a štruktúru tkanív, vrátane svalov. Pomáha pri tvorbe disulfidových väzieb, ktoré môžu posilniť a stabilizovať štruktúru svalových bielkovín.

Metionín je kľúčový pre tvorbu kreatínu, chemickej zlúčeniny, ktorá hrá dôležitú úlohu pri svalovej sile počas intenzívneho cvičenia. Kreatín zvyšuje množstvo energie dostupnej svalom a pomáha taktiež zvýšiť silu a výkon. Je teda výbornou voľbou pre budovanie svalov pri náročných tréningoch.

Tip: Vegan protein, ktorý nájdete v našej ponuke, obsahuje až 60 % podiel bielkovín. Kombinuje 3 druhy rastlinných proteínov (hrachový, konopný a ryžový). Navyše je obohatený o vitamíny B12, D3 a tiež BCAA. Môžete sa spoľahnúť, že zabezpečí, že vaše telo dostane živiny potrebné pre rast a regeneráciu svalov po každom tréningu.

Ako sa ryžový proteín vyrába?

Vyrába sa filtrovaním proteínu a vlákniny z enzymaticky „predtrávenej“ celozrnnej hnedej ryže. Pri procese výroby sa nepoužívajú chemikálie, ani kyslá hydrolýza.

Nutričný profil ryžového proteínu

Obsah bielkovín v ryžovom proteíne sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho typu ryže. Obvykle obsahuje približne 15-20 gramov bielkovín na porciu. Nájdete v ňom aminokyseliny v prirodzenej forme, pričom neobsahuje žiadny tuk, cholesterol ani cukor.

Vláknina

Ryžový proteín obsahuje tiež množstvo vlákniny. Tá je dôležitá pre správne fungovanie tráviaceho systému a udržanie funkčnosti čriev.

Minerály

Vápnik, železo, zinok a horčík. Tieto minerály sú dôležité pre množstvo telesných funkcií, vrátane dobrej kondície kostí, krvotvorby a imunitného systému.

Vitamíny

Ryžový proteín môže byť obohatený o vitamíny skupiny B, vitamín E, vlákninu a sacharidy.

Využitie ryžového proteínu v strave

Rozmýšľate, ako zahrniete ryžový proteín do svojho jedálnička? Neváhajte využiť svoju fantáziu. Tu je niekoľko nápadov pre inšpiráciu:

Pohár plný energie

Povzbuďte svoje telo a naberte energiu s vynikajúcimi proteínovými nápojmi. Jednoducho zmiešajte ryžový proteín s vodou, jemným rastlinným mliekom a rozmixovaným ovocím. Experimentujte s rôznymi prísadami, ako sú ovocie, šťavnatá zelenina, orechové maslá alebo semienka, a vytvorte si lahodné a zdravé koktaily.

Bielkovinové pečenie

Premena obyčajného pečenia na bielkovinovú pochúťku je jednoduchá. Vymeňte bežnú múku za ryžový proteín a vytvorte proteínové tyčinky, jemné koláčiky alebo voňavý chlieb.

Raňajkové proteínové kaše

Ryžový proteín môže raňajkovú ovsenú kašu premeniť na zdravú bielkovinovú bombu. Stačí pridať lyžicu ryžového proteínu a zvýšite jej bielkovinový obsah. Do kaše pridajte aj ďalšie vychytávky, ako sú čerstvé alebo mrazené ovocie, chrumkavé orechy či ľanové semienka pre bohatú chuť a nutričný prínos.

Letné smoothies misky

Vytvorte si vlastnú kombináciu chutí. Doprajte si šťavnaté ovocie, strúhaný kokos a voňavé oriešky.

Svieže jogurtové dezerty

Pridajte dávku ryžového proteínu do bežného jogurtu. Vytvoríte tak výbornú chuť, ktorá vás zároveň aj zasýti.

Experimentujte s rôznymi receptami a skúšajte nové prísady. S vyváženým a pestrým jedálničkom maximalizujete všetky benefity ryžového proteínu.