Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Štefan Karak (73): Vek je len číslo – byť aktívnym  športovcom je možné aj v zrelom veku
Štefan Karak (73): Vek je len číslo – byť aktívnym športovcom je možné aj v zrelom veku

Štefan Karak (73): Vek je len číslo – byť aktívnym športovcom je možné aj v zrelom veku

Štefan Karak (73): Vek je len číslo – byť aktívnym  športovcom je možné aj v zrelom veku

Štefan Karak je meno, ktoré rezonuje v športových kruhoch nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Svoj život zasvätil nielen rodine a kariére, ale aj športu, ktorý mu priniesol nespočetné množstvo úspechov a ocenení.

Obsah

Od mladosti vynikal v rôznych disciplínach – hádzanej, basketbale, stolnom tenise a ľahkej atletike. Jeho vášeň k športu a túžba po výzvach ho neskôr priviedli k horolezectvu a extrémnym behom v horách. A tu sa začína jeho nezabudnuteľná cesta do sveta ultrabehov.

Štefan sa zúčastnil šiestich Majstrovstiev sveta v behu do vrchu a absolvoval mnohé z najuznávanejších ultrabehov na svete. Je držiteľom niekoľkých slovenských rekordov a za svoje mimoriadne výsledky viackrát získal ocenenie Krištáľový páv.

Najväčší úspech však prišiel v roku 2013.

Vo veku 62 rokov, ako tretí Slovák v histórii v kategórii V3H (muži nad 60 rokov), absolvoval jeden z najnáročnejších trailových behov na svete – UTMB – Ultra Trail du Mont Blanc. Tento beh, s dĺžkou 170 km, je považovaný za vrchol v oblasti ultratrailov. Štefan sa tým zaradil medzi najstarších Slovákov, ktorým sa podarilo tento náročný závod dokončiť.

Dnes, ako 73-ročný dôchodca, Štefan Karak naďalej inšpiruje svojím príkladom. Je živým dôkazom toho, že vek je len číslo a skutočná vášeň pre šport nepozná hranice. Jeho príbeh je oslavou odhodlania, vytrvalosti a neustáleho hľadania nových výziev. Štefan Karak nám ukazuje, že so správnym prístupom a tvrdou prácou je možné dosiahnuť aj zdanlivo nemožné.

Prvé tohtoročné preteky: Lazová stovka

Štefan Karak má za sebou prvé tohtoročné preteky – Lazovú stovku. Tento beh mal byť veľkou výzvou, s dĺžkou 115 km a prevýšením 3500 metrov.

Preteky začali v sobotu o 5:00 hodine za veľmi nepriaznivého počasia. Už od začiatku pretekov väčšinu času pršalo. Trať, ktorá viedla prevažne lesom, lúkami a neďaleko polí, bola po niekoľkodňových dažďoch a nočnom daždi z piatka na sobotu mimoriadne blatová a šmykľavá. Na niektorých miestach museli bežci prekonávať priamo zorané pole. Po prebehnutí asi 200 bežcov pred Štefanom sa trať stala ešte náročnejšou a blato na teniskách spôsobovalo, že beh bol veľmi namáhavý.

Teplota sa pohybovala medzi 4 až 8 stupňami, čo spôsobilo, že Štefan Karak bol väčšinu času premočený a podchladený. Po prebehnutí približne 64 km dostal správu, že na vrchole Javoriny, kam smerovala trať, je 10 cm čerstvého snehu, teplota -6 stupňov a silný severný vietor. V takýchto podmienkach nechcel riskovať zranenie, podchladenie alebo dokonca ohrozenie života, a preto sa rozhodol nepokračovať. Podobné rozhodnutie urobila aj polovica pretekárov, ktorí pretek taktiež ukončili.

„Aj v takto nehostinnom prostredí som dostatok energie v tele udržiaval hlavne s pomocou K-4 Power Gel, ktorý mám od Kompavy!“ Povedal Štefan Karak.

Preteky KBK52: Skvelý výkon Štefana Karaka

V nedeľu 28.4.2024 sa Štefan Karak zúčastnil pretekov KBK52, ktoré vedú z Kamzíka na Pezinskú Babu a späť, s parametrami 52 km a prevýšením 1500 metrov. Súťažil v kategórii nad 60 rokov. Na trati sa stretol s dvoma čerstvými šesťdesiatnikmi a jedným bežcom o osem rokov mladším. Štefan nakoniec skončil na peknom 4. mieste ako absolútne najstarší účastník.

Štefan si stanovil cieľ dokončiť preteky do 7 hodín, čo sa mu s vypätím všetkých síl podarilo. Do cieľa dobehol s časom 6:59:40 hodín. Počas pretekov bolo dosť teplo a fúkal silný vietor, ale inak panovala dobrá nálada a podmienky boli priaznivé.

„Znovu ma na nohách držal K4 Power Gel a na občerstvovačkách HypoFit, ktorým ste preteky Dragon Trail sponzorovali.“ Povedal Štefan Karak.

Štefan Karak a doplnky výživy: Tajomstvo úspechu na trati

Aby udržal svoj výkon na najvyššej úrovni užíva viacero výživových doplnkov. Tu je prehľad jeho obľúbených produktov a spôsob ich použitia:

  • EnergoFit - Izotonický nápoj si Štefan pripravuje do hydrovaku alebo 500 ml fľaše. Dopĺňa ním tekutiny a energiu počas dlhších pretekov ale aj tréningov. Počas náročných aktivít mu pomáha udržať optimálnu hydratáciu a energetickú hladinu.
  • HypoFit - Hypotonický nápoj si zarába pred tréningom, aby si zabezpečil dostatok tekutín v tele. HypoFit je ideálny na predtréningovú hydratáciu, ktorá je kľúčová pre optimálny výkon.
  • K-4 Power BCAA - Po tréningu alebo preteku si Štefan zarába dve odmerky spolu s vodou. K4 Power BCAA mu pomáhajú s regeneráciou svalov a znižovaním únavy po náročnom fyzickom výkone.
  • Glutamine - Vo veku 73 rokov je regenerácia značne spomalená, no Glutamine mu výrazne pomáha tento proces zrýchliť.  Užívanie Glutamine predstavuje prevenciu pred pretrénovaním, urýchľuje regeneráciu po náročnom tréningu a priaznivo vplýva na imunitný systém.
  • ENERGY Protein - V dňoch, keď netrénuje, používa Štefan tento proteínový nápoj na udržanie svalovej hmoty, ktorá s pribúdajúcim vekom ubúda. Energy Protein mu pomáha udržiavať silu a vitalitu aj mimo tréningových dní.
  • K-4 Power Gel - Tento gél je jeho nenahraditeľným pomocníkom už dlhé roky. Užíva ho tesne pred intenzívnym tréningom, pretože mu dodá potrebnú energiu takmer okamžite. Používa ho aj počas pretekov na doplnenie energie v náročných úsekoch, napríklad pri prudkom výstupe do kopca, alebo keď je veľká vzdialenosť medzi občerstvovacími stanicami.
  • Gelo 3 complex® - Tento doplnok je vynikajúci pre udržiavanie chrupaviek v dobrom stave. Štefan ho užíva jeden mesiac, potom mesiac vynechá a opäť pokračuje ďalší mesiac. Tento cyklus mu pomáha udržiavať kĺby a chrupavky v optimálnej kondícii.

S týmito doplnkami výživy Štefan Karak úspešne zvláda svoje tréningy a preteky, udržiava si vysokú úroveň energie a podporuje rýchlejšiu regeneráciu, čo je kľúčové pre jeho ďalšie úspechy.