Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Vyberte si gainer alebo proteín podľa určeného cieľa
Vyberte si gainer alebo proteín podľa určeného cieľa

Vyberte si gainer alebo proteín podľa určeného cieľa

Vyberte si gainer alebo proteín podľa určeného cieľa

Začínate cvičiť, ale máte dilemu, čo je pre vás vhodné? Je to skôr proteín alebo gainer, čo vaše telo potrebuje? Alebo už ste v objemovke, či dokonca v rysovacej fáze? V boji o zdravý životný štýl a vylepšenie svojej postavy často k tejto otázke dochádza. A práve začiatočníci na ňu niekedy nepoznajú odpoveď. Gainer alebo proteín? Oba majú svoje miesto a plnia účel v určite fáze tréningu, no ich použitie by malo byť zvolené na základe konkrétneho očakávaného cieľa jednotlivca. V tomto článku sa pozrieme na rozdiel medzi proteínom a gainerom a vysvetlíme si, kedy je vhodné použiť proteín a kedy zasa gainer v závislosti od cieľa, ktorý chcete dosiahnuť.

Obsah

Aký je rozdiel medzi proteínom a gainerom?

Predtým, než sa rozhodnete, či máte uprednostniť proteín alebo gainer, mali by sme sa pozrieť na ich základný rozdiel. Proteín a gainer sú zamerané na podporu rastu svalovej hmoty, no ich zloženie a účinok sa značne líšia.

Proteín                     

Zjednodušene možno povedať, že proteín je považovaný za základný stavebný kameň našich svalov a tkanív. Je zložený z aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre rast a obnovu svalov. Pri cvičení dochádza k mikrotrhlinám v svaloch. Proteín obsahuje iba minimálne  množstvo sacharidov a tukov. Najčastejšie sa stretávame s proteínovými doplnkami vo forme izolátu alebo koncentrátu srvátkového proteínu, kazeínu, sójového proteínu, ale aj mnohých ďalších zdrojov. Proteín má svoje využitie ako pri diéte a chudnutí, tak aj podporuje rast svalovej hmoty, regeneráciu a teda aj udržanie si svalov.

Gainer

Gainer obsahuje vysoký podiel kalórií a sacharidov. Je tak navrhnutý pre tých, ktorí majú ťažkosti s priberaním na váhe alebo potrebujú energetický boost pred a po tréningu. Gainer obsahuje tiež bielkoviny, ale nie v takom vysokom množstve ako proteínové doplnky. Gainery sú teda často používané športovcami, kulturistami a ľuďmi, ktorí aktívne cvičia a potrebujú zvýšiť svoj príjem kalórií a živín na vybudovanie telesnej hmoty.

Určte si svoj cieľ

Keďže už viete základný rozdiel medzi proteínom a gainerom, mali by ste si stanoviť svoj konkrétny cieľ predtým, než sa rozhodnete, ktorý doplnok je pre vás ten správny. Ak sa snažíte získať svalovú hmotu a zlepšiť regeneráciu svalov po tréningu, proteín je pre vás vhodnejší. Na druhej strane, ak máte problém s hromadením hmoty a potrebujete zvýšiť kalorický príjem, gainer môže byť lepšou voľbou.

Tu je niekoľko scenárov, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere:

Chcete získať svalovú hmotu

Ak vaším cieľom je zvýšiť svalovú hmotu, proteínový doplnok (napr. srvátkový proteín) môže byť dôležitým prvkom, aby ste zabezpečili dostatočný príjem bielkovín pre rast a obnovu svalov po cvičení.

Chcete schudnúť

Ak sa snažíte schudnúť, proteín na chudnutie môže byť užitočný aj na zachovanie svalovej hmoty.

Chcete zvýšiť kalorický príjem a hmotnosť

Ak máte ťažkosti s hromadením hmoty a chcete zvýšiť kalorický príjem, gainer môže byť pre vás vhodnou voľbou, pretože obsahuje viac kalórií a sacharidov.

Chcete udržiavať vyváženú výživu

Ak vašou prioritou je udržiavať vyváženú výživu a potrebujete len doplniť svoj denný príjem bielkovín, proteínový doplnok je pravdepodobne postačujúci.

Telesné typy

Môžu byť pre vás malou nápovedou. Pomáhajú identifikovať individuálne rozdiely v postave, metabolizme a schopnostiach v oblasti športu a fitness. Cieľ a teda, či je pre vás lepší proteín alebo gainer si lepšie stanovíte, ak budete poznať svoje proporcie a telesný typ. Podľa W. H. Sheldona poznáme 3 telesné typy: endomorf, mezomorf a ektomorf.

  • Endomorfi majú tendenciu k viac vrstvám tuku. Majú sklon k priberaniu na váhe. Náročnejšie schudnú.
  • Mezomorfi majú silnú kostnú štruktúru, dobre vyvinuté svaly a menej tuku. Majú prirodzene športový vzhľad. Rýchlejšie vedia budovať svalovú hmotu. Spaľujú kalórie efektívnejšie.
  • Ektomorfi majú tenkú a vysokú postavu, s menšou hmotnosťou a menším množstvom tuku. Svalová hmotnosť môže byť menej vyvinutá. Vedia si udržať nízku hmotnosť, ale môže byť náročné pre nich budovať svalovú hmotu.

Kedy si vybrať proteín?

Proteín na rast svalov

Ak vaším hlavným cieľom je budovať svalovú hmotu, proteín je pre vás ideálnou voľbou. Bielkoviny budú poskytovať vašim svalom potrebné aminokyseliny na rast a regeneráciu. Je potrebný dostatočný príjem bielkovín, ktoré sú základným stavebným prvkom na tvorbu svalov.

Proteín na chudnutie

Proteín môže byť tiež užitočný pri chudnutí. Pomáha udržiavať svalovú hmotu, čo môže zvýšiť váš bazálny metabolizmus a pomôcť vám spaľovať viac tukov.

Kedy si vybrať gainer?

Gainer na pribratie

Ak je vaším cieľom zvýšenie telesnej hmotnosti, gainer je na pribratie a zväčšenie objemu svalovej hmoty ideálnou voľbou. Obsahuje viac kalórií a sacharidov, čo vám pomôže zvýšiť svoj energetický príjem.

Rýchla a jednoduchá strava

Pre tých, ktorí majú náročný denný režim a nemajú čas na pripravovanie komplexných jedál, môže byť gainer rýchlym spôsobom, ako získať potrebné kalórie.

Záver

Rozhodnutie medzi proteínom a gainerom by malo byť založené na vašich individuálnych cieľoch a potrebách. Proteín je skvelý pre tých, ktorí sa zameriavajú na rast svalovej hmoty a chcú udržiavať svaly pri chudnutí. Naopak, gainer je pre tých, ktorí potrebujú rýchlu kalorickú nálož na získanie. Ešte by sme radi zdôraznili, že pred začatím užívania proteínov alebo gainerov sa obráťte na svojho lekára alebo kontaktujte naše diagnostické centrum Metflex, kde vám naši skúsení odborníci radi poradia a zodpovedajú na vaše otázky, aby ste sa uistili, čo vyhovuje vašim individuálnym potrebám a cieľom.