Čo vám skutočne hrozí, ak nezatočíte s dlhodobo trvajúcim stresom?
Čo vám skutočne hrozí, ak nezatočíte s dlhodobo trvajúcim stresom?

Čo vám skutočne hrozí, ak nezatočíte s dlhodobo trvajúcim stresom?

Čo vám skutočne hrozí, ak nezatočíte s dlhodobo trvajúcim stresom?

Sedíte v stojacej cestnej premávke, meškáte na dôležité stretnutie a sledujete, ako minúty rýchlo ubiehajú. Váš hypotalamus, drobný ,,kontrolór“ umiestnený v mozgu akútne odošle príkaz: Stresové hormóny aktivujte sa! Srdce vám bije, dych sa zrýchľuje a svaly sú pripravené na akciu. Táto reakcia vzniká s cieľom ochrany organizmu v prípade núdze tým, že ho pripraví na rýchlu reakciu. Keď však stresové vypätie neustále pokračuje deň za dňom, môže to vážne ohroziť vaše zdravie.

Obsah

Stresové situácie neminú z času na čas ani jedného z nás. Stres je prirodzená reakcia tela na zmeny, ktoré majú za následok fyzické, emocionálne a intelektuálne zmeny v ľudskom organizme. Ľudské telo je konštruované tak, aby dokázalo zvládať primeranú dávku stresu a následne naň reagovalo.

Zvládanie stresových situácií pomáha telu prispôsobiť sa neustále prichádzajúcim novým životným situáciám. Stres môže byť pozitívny, ktorý udržuje motiváciu, sústredenie. Ak vás napríklad čaká nejaký významný test alebo skúška (krátkodobá situácia) , stresová reakcia môže ľudskému organizmu výrazne napomôcť tvrdšie pracovať na príprave. Stres sa však na druhej strane stáva nepriateľom, ak telu nie je poskytnutá úľava alebo obdobie relaxácie a hladiny stresu tak zostávajú dlhodobo zvýšené.

Chronický stres môže spôsobiť rôzne ochorenia a ovplyvniť vašu celkovú pohodu. Medzi príznaky chronického stresu patria:

  • Podráždenosť,
  • úzkosť,
  • depresia,
  • bolesti hlavy,
  • nespavosť,
  • vysoký krvný tlak.

Diagnostika chronického stresu

Stres má subjektívny charakter, preto nie je všeobecne merateľný. Iba osoba, ktorá ho zažíva môže skutočne určiť jeho prítomnosť a vážnosť. Lekár môže použiť rôzne dotazníky s cieľom pochopenia vášho stresu a jeho následných dopadov na kvalitu vášho života.

V prípade chronického stresu môže lekár skúmať a hodnotiť symptómy, ktoré pretrvávajúci stres spôsobuje. Napríklad môže diagnostikovať a liečiť problémy s vysokým krvným tlakom.

Užívaním konvenčných liekov proti stresu možno dokážete mať na určité obdobie stres pod kontrolou, avšak ich dlhodobé užívanie skôr ľudskému organizmu škodí ako prospieva. Poškodzujú vnútorné orgány a zvyšujú riziko vzniku závislosti.

,,Prírodný pomocníci“ sú oveľa bezpečnejšou a vhodnejšou voľbou pre úspešné zvládnutie a prekonanie stresových situácii, patrí sem:

  • DLPA extra - Prírodný výživový doplnok s obsahom aminokyseliny fenylalanín. Je určený na zlepšenie nálady, odstránenie mentálnej únavy a zníženie nadmernej chuti do jedla.
  • Tryptofán B+ - Dokáže účinne napomôcť k odstráneniu nespavosti, prispieva k zlepšeniu nálady. Okrem esenciálnej aminokyseliny L-tryptofán obsahuje vitamín B6 a B3, vďaka ktorým dochádza k premene L-tryotofánu na serotonín a melatonín.
  • Premium L-Carnosine – Vďaka obsahu karnozínu, koenzýmu Q10 a vitamínu E bojuje proti starnutiu organizmu a dopĺňa stratenú energiu bunkám. Je vhodné ho užívať počas stresového obdobia a pri strate vitality.
  • K2 Anti Age – Častým prekonávaním stresu sa mitochondrie zanášajú usádzaním toxických a škodlivých látok, čím sa znemožňuje ich plnohodnotné fungovanie. Výsledkom je únava a vyčerpanosť, pokles aktivity tela i mysle a tiež zvýšená náchylnosť na stres.
  • Magnézium chelátMagnézium chelát je najlepšia a najúčinnejšia forma horčíka na trhu. Má vysokú vstrebateľnosť a využiteľnosť, vďaka čomu pomáha ľuďom pociťujúcim častú únavu, stres či vyčerpanie. Je obohatený o vitamín B6.

Centrálny nervový a endokrinný systém

Centrálny nervový systém (CNS) tvorený mozgom a miechou je zodpovedný za reakciu organizmu na stresový podnet. V mozgu sa hypotalamus prebudí a nadobličkám odosiela informáciu, aby uvoľnili stresové hormóny adrenalín a kortizol. Tieto hormóny zrýchľujú srdcový tep a nasmerujú prúdenie krvi do oblastí, ktoré to v prípade núdze najviac potrebujú - svaly, srdce a ďalšie dôležité orgány.

V prípade odstránenia stresu hypotalamus spätne aktivovaným systémom posiela informáciu o návrate organizmu do bežného, normálneho stavu. Ak sa CNS nevráti do kľudového režimu, reakcia bude pokračovať.

Dýchací a kardiovaskulárny systém

Pri prekonávaní stresovej situácie dýchate rýchlejšie v snahe rýchlo distribuovať krv bohatú na kyslík do organizmu. Ak trpíte problémami s dýchaním, stres môže dýchanie ešte sťažiť.

V strese rýchlejšie pracuje i životne dôležitý orgán ľudského organizmu - srdce. Stresové hormóny spôsobujú zúženie cievzvýšenie krvného tlaku. Ak bude teda stresové napätie dlhodobo pretrvávať zvyšuje sa riziko mozgovej príhody či srdcového infarktu.

Tráviaci systém

V dôsledku stresu sa zvyšuje glukóza (cukor) v krvi, ktorá dodáva organizmu energiu. V prípade dlhodobého, chronického stresu nemusí ľudské telo zvládnuť mimoriadny nárast glukózy, čím sa zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Samotný stres nespôsobuje žalúdočné vredy, ako sa zvykne vravieť. Tie spôsobuje baktéria Helicobacter pylori, avšak stres vytvára vhodné podmienky pre jej spôsobenie a rovnako môže spôsobiť aktiváciu už existujúcich vredov.

Hormonálne výkyvy, zrýchlené dýchanie či zvýšený tep môžu narušiť správne fungovanie tráviaceho systému, čo sa často prejavuje napríklad zápchou, s ktorou dokáže efektívne zatočiť pravidelné užívanie vlákniny. Tiež bolesťou, nadúvaním alebo iným diskomfortom. Pri výskyte týchto symptómov je vhodné užívať probiotiká, účinný vitamínu U alebo tráviace enzýmy, ktoré prispievajú k ochrane a obnove fungovania tráviaceho traktu.

Imunitný systém

Stres zintenzívňuje fungovanie imunitného systému, čo môže byť pre ľudský organizmus benefitom, ale iba v prípade stresu, ktorý trvá krátke obdobie. Takáto občasná a krátkodobá stimulácia imunitného systému vám môže pomôcť vyhnúť sa rôznym infekciám.

V prípade dlhotrvajúceho stresu sa však imunitný systém naopak oslabuje. Ľudia trpiaci chronickým stresom sú náchylnejší na vírusové ochorenia ako je chrípka či nachladnutie, tiež sa zvyknú dlhšie zotavovať z ochorení či úrazov.

Na posilnenie imunitného systému v období rôznych vírusov určite siahnite po účinných výživových doplnkov, ktoré posilnia odolnosť organizmu:

  • Vitamín C - vitamín C podporuje imunitný systém, detoxikuje pečeň a zároveň znižuje oxidačný stres. 
  • Premium Lactoferrin - produkt, ktorý viaže na seba železo, prenáša ho a priaznivo pôsobí na imunitný systém. Obsahuje laktoferín, glykoproteín, ktorý je jeden z najsilnejších imunostimulačných prirodzených prostriedkov na podporu imunity.
  • Premium Colostrum  obsahuje certifikované kravské kolostrum s garantovaným obsahom imunoglobulínov. Je zdrojom mnohých látok, ktoré posilňujú imunitu.
  • Vitamin D3Vitamín D3 podporuje imunitný systém a prispieva k správnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu.
  • L-lyzín ExtraL-lyzín je účinná prírodná látka v boji proti vírusom. Priaznivo podporuje funkciu imunitného systému a pomáha zabraňovať prepuknutiu rôznym vírusovým infekciám.

Reprodukčný systém

Stres je vyčerpávajúci pre telo i myseľ. Strata sexuálnej túžby nie je neobvyklá v prípade dlhodobého stresu.

Naopak, krátkodobý stres môže spôsobiť, že muži produkujú viac mužského hormónu – testosterónu. Ak stres trvá dlhší čas, hladina testosterónu začína postupne klesať pod štandardné hodnoty, čo môže viesť k vzniku erektilnej dysfunkcie alebo impotencie. Chronický stres tiež zvyšuje riziko výskytu infekcie mužských reprodukčných orgánov, ako je prostata a semenníky.

Správne fungovanie reprodukčného systému mužského organizmu dokáže podporiť najúčinnejší prírodný stimulant pre mužov – Tribulus terrestris. Podporuje funkciu pohlavných orgánov, upravuje hladinu testosterónu, čím prispieva k nadobudnutiu vyváženosti hormonálnej aktivity.  

Zvládanie stresu

Pre udržanie zdravého organizmu je dôležité mať stres pod kontrolou, nakoľko dlhodobo pretrvávajúci stres oslabuje, bráni užívať si život naplno a berie vám jednoduché, každodenné radosti.

Máme pre vás zopár tipov, ako bude zvládanie stresu pre vás jednoduchšie:

  • Vyskúšajte relaxačné aktivity - meditáciu, jógu a rôzne dychové cvičenia.
  • Starajte sa o svoje telo každý deň - správne stravovanie, cvičenie a dostatok spánku pomôžu vášmu telu zvládať stres oveľa lepšie a jednoduchšie.
  • Zostaňte pozitívni a vďační.
  • Prijmite fakt, že nemáte moc ovládať všetko. Nájdite spôsoby, ako sa zbaviť starostí so situáciami, ktoré nedokážete zmeniť.
  • Naučte sa povedať „nie“ ďalším povinnostiam, v prípade, že ste príliš zaneprázdnení alebo v dlhodobom strese.
  • Zostaňte v spojení s ľuďmi, ktorí vás robia šťastnými, poskytujú emocionálnu podporu a pomáhajú vám.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579396/

https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/17410401011052869/full/html

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/01485018408987495

https://bmcresnotes.biomedcentral.com/articles/10.1186/1756-0500-4-238

https://www.healthline.com/health/stress#types

https://www.apa.org/topics/stress/body

https://www.webmd.com/balance/stress-management/effects-of-stress-on-your-body