Jarný detox na tanieri
Jarný detox na tanieri

Jarný detox na tanieri

Jarný detox na tanieri

Jarný detox na tanieri

Máme za sebou obdobie kedy sa často cítime unavení a vyčerpaní. Mnohí z nás majú menej pohybu a naberú nejaké tie kilá navyše.  Všetci to dobre poznáme, že zimné obdobie je pre náš organizmus vyčerpávajúcejšie než zvyšok roka. Naše telo potrebuje „dobiť baterky“ a zbaviť sa všetkého čo nám spôsobuje negatívne emócie, únavu a pocit vyčerpania.

Naše telo prijíma množstvo škodlivín a toxínov či už potravinami, vodou alebo vzduchom, ktorý dýchame. V tele sa nám vytvárajú toxíny aj v procese látkovej výmeny. Sú pôvodcami rôznych chorôb. Riešením ako sa môžeme týchto toxínov zbaviť je práve detoxikácia.

 Detoxikácia je prirodzený proces a väčšina ľudí nepociťuje žiadne výrazné príznaky. Toxíny sa z tela vyplavujú potením, dýchaním a samozrejme, vylučovaním.  Dôležité orgány v tomto procese sú pečeň, hrubé črevo, obličky, pľúca a koža. Je vhodná ak chceme posilniť imunitný systém, odstrániť alergie, rôzne ekzémy, zabezpečiť správne trávenie, odstrániť zápaly či bojovať proti nadváhe. Individuálna je dĺžka i frekvencia detoxikácie. Avšak každý organizmus by sa mal očisťovať minimálne 2 krát do roka.

Samozrejmosťou popri detoxikácii je dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, výber správnej športovej aktivity, príjem surovej čerstvej zeleniny, dostatočný pitný režim, psychická pohoda a dostatočný spánok. Dopriať by sme si mali saunu a masáž, počas ktorej sa uvoľní svalové napätie, zlepší sa cirkulácia krvi a dôležitého lymfatického systému. Počas detoxikácie by sme mali vylúčiť príjem alkoholu, obmedziť kávu a fajčenie.

Existujú rôzne názory na detoxikáciu organizmu. Niektorí ľudia tvrdia, že telo nepotrebuje žiadnu očistu organizmu a poradí si samo. Ale čo ak je naše telo vyčerpané a potrebuje našu pomoc?

Črevá si pýtajú detox ak nás trápi:

-       Hnačka

-       Nadúvanie, plynatosť

-       Častá zápcha

-       Nepríjemný zápach z úst

-       Hemoroidy

-       Nadváha

 

Výborným pomocníkom pri detoxikácii tráviaceho traktu je Yucca Shidigera. Je to divoko rastúca palma, ktorá obsahuje vysoké množstvo saponínov. Práve tie čistia naše črevá ako mydlo. Rozpúšťajú usadeniny najskôr v čreve, dlhším užívaním i pľúcach a cievach. Toxíny sa prirodzeným spôsobom vylučujú z tela von. Očistené sliznice majú následne vyššiu schopnosť obrany proti patogénom.

Ako sa prejavujú preťažené orgány tela na tvári? Čo hlásia vyrážky?

-       Čelo – tenké črevo a močový mechúr

-       Miesto medzi obočím – pečeň

-       Nos – srdce

-       Líca – pľúca

-       Ústa a brada – žalúdok

-       Čeľusť – hormóny

-       Okolie obočia – obličky

MSM (metylsulfonylmetán), inak zvaný aj ako prírodný minerál krásy obsahuje vysokú koncentráciu síry. Ak pleť vysiela SOS práve zvýšenou tvorbou akné – pýta si v preklade Silu Organickej Síry. Síra je dôležitá pre tvorbu aminokyselín glutatiónu, cysteínu a metionínu, ktoré sú dôležité pre dobrú kvalitu vlasov, nechtov a zdravej pokožky. Ovplyvňuje tvorbu kolagénu v pokožke a v kostnom tkanive.

Počas detoxikácie nezabúdajte ani na správny pitný režim. Ideálne sú okrem iného aj  zásadité nápoje ako napríklad zeleninové šťavy alebo minerálny nápoj AcidoFit s obsahom zeleného čaju, aloe vera, minerálmi  a vitamíny C a E, ale aj rad vitamínov skupiny B, ktoré doplnia stratené vitamínové a minerálne zásoby počas očisty.