Lymfedém

Je opuch postihujúci väčšinou len jednu končatinu.
Ak nie je včas a adekvátne liečený, vedie k nenávratnému poškodeniu vlastného lymfatického systému s následnými komplikáciami ako zápal kože a podkožia, fibrotizácia (prestúpenie tkaniva väzivom), indurácie tkanív (stvrdnutie tkaniva zmnožením väziva) atď.
Rozlišujeme primárny ( vrodený) a sekundárny lymfedém.

Ako vzniká sekundárny lymfedém?

Vzniká v dôsledku postupného znižovania transportnej funkcie lymfatického systému v danej oblasti tela. V dôsledku hromadenia lymfy (lymfostázy) dochádza k poškodeniu chlopní a výstelky lymfatických ciev, znižuje sa ich priepustnosť, spomaľuje sa tok lymfy a vznikajú lymfatické zátky.
Následkom presiaknutia tkanív lymfou s hromadením bielkovín a fibrinu ( bielkovinové vlákna spôsobujúce zrážanie krvi) sa zmnožujú fibroblasty (nezrelá väzivová bunka) a pribúdajú bunky typické pre chronické zápaly. Nakoniec sa zväčšuje počet kolagénnych vlákien a začína fibrotizacia (prestúpenie tkaniva väzivom) a sklerotizácia (kôrnatenie) tkanív.
Všetky tieto mechanizmy navzájom vedú k bludnému kruhu ochorení.

Rozlišujeme:
1, Lymfedém horných končatín
Vyskytuje sa u žien po operácii nádoru prsníka a po následnom ožarovaní, kde dochádza k prerušeniu lymfatických ciest odstraňovaním lymfatických uzlín pod pazuchou. Tým nastáva porucha odtoku v lymfatickom systéme.

2, Lymfedém dolných končatín
Vznik ovplyvňuje mechanická a dynamická nedostatočnosť lymfatických ciev a zníženie transportnej funkcie lymfatického systému, čím nastáva hromadenie lymfy.

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info