Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Anémia: Príznaky, príčiny a liečba
Anémia: Príznaky, príčiny a liečba

Anémia: Príznaky, príčiny a liečba

Anémia: Príznaky, príčiny a liečba

Vedeli ste, že anémia postihuje viac ako 1,6 miliardy ľudí na celom svete? Červené krvinky sú zodpovedné za prenos kyslíka do tkanív.

Obsah

Chudokrvnosť je stav, kedy sa ich v tele nachádza nedostatočné množstvo. Tento nedostatok môže viesť k únave, slabosti a zníženiu životnej energie.

V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime objasniť príčiny, príznaky a možnosti prevencie anémie.

Čo je to anémia?

Anémia alebo chudokrvnosť je definovaná znížením koncentrácie hemoglobínu v 1 litri periférnej krvi na hodnotu nižšiu ako 135 g u mužov a menej ako 120 g u žien.

Nižšia hodnota hemoglobínu je sprevádzaná zníženým hematokritom (pomer hemoglobínu k celkovému objemu krvi) a poklesom počtu erytrocytov. Anémia je syndróm, na vzniku, ktorého sa podieľajú viaceré príčiny.

Možno ju definovať ako poruchu prenosu kyslíka ku tkanivám. Kyslík je dodávaný tkanivám po naviazaní na hemoglobín, ktorého množstvo je znížené a tým vzniká tkanivová hypoxia (nedostatok kyslíka).

priznaky anemie

Príznaky anémie

Príznaky anémie môžu byť rôznorodé a závisia od závažnosti a príčin jej vzniku. Začiatok anémie môže byť pomerne nevýrazný, s miernou únavou a slabosťou. Postupne sa však príznaky zhoršujú a stávajú sa citeľnejšími, najmä ak anémia dosiahne pokročilú fázu.

Je dôležité si uvedomiť, že príznaky sa môžu podobať iným zdravotným problémom, čo môže skomplikovať jej presnú diagnostiku.

Medzi časté príznaky anémie patrí:

  • Únava a vyčerpanosť, ktoré sa môžu objaviť bez zjavného dôvodu.
  • Slabosť s pocitom, že nemáte dostatok sily na bežné činnosti.
  • Dýchavičnosť aj pri menšej fyzickej námahe.
  • Bledá alebo žltkastá pokožka.
  • Nepravidelný tlkot srdca a búšenie.
  • Závraty alebo pocit točenia hlavy, najmä pri rýchlych pohyboch.
  • Bolesť v hrudníku už pri miernej námahe alebo v pokoji.
  • Studené ruky a nohy, sprevádzané mravenčením.
  • Opakujúce sa bolesti hlavy, ktoré môžu byť spojené so zvýšeným pocitom napätia.

Ak si u seba všimnete tieto príznaky neodkladajte návštevu lekára. Rýchla diagnóza a liečba anémie môže zlepšiť váš životný komfort a pomôcť predchádzať možným komplikáciám.

Príčiny vzniku anémie

Anémia je zložitý stav so širokým spektrom príčin, ktoré môžu ovplyvniť tvorbu a fungovanie červených krviniek vo vašom tele. Medzi najčastejšie príčiny vzniku anémie patrí nedostatok železa, vitamínov alebo problémy s tvorbou krviniek v kostnej dreni. Niekedy môže byť chudokrvnosť spôsobená zápalovými chorobami, autoimunitnými ochoreniami či genetickou predispozíciou.

Anémia z nedostatku železa

Najbežnejší typ anémie, ktorý spôsobuje nedostatok železa v tele. Príčinou anémie z nedostatku železa môže byť nízky príjem železa z potravy, nedostatočná absorpcia železa z čriev, strata krvi z dôvodu krvácania (napr. menštruácia, gastrointestinálne problémy, krvácanie z pečene) alebo zvýšená potreba železa v organizme (napr. v období rastu, tehotenstva).

Anémia z nedostatku vitamínov

Anémia z nedostatku vitamínov môže byť spôsobená nedostatkom vitamínu B12 alebo kyseliny listovej. Tieto vitamíny sú kľúčové pre tvorbu červených krviniek a ich nedostatok môže viesť k ich nesprávnej tvorbe a funkčnosti.

Nedostatok vitamínu B12 sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s nedostatočným príjmom tohto vitamínu z potravy, ako je vegetariánstvo alebo vegánstvo, pretože vitamín B12 sa nachádza hlavne v potravinách živočíšneho pôvodu. Taktiež môže byť problémom pre ľudí so zníženou schopnosťou absorbovať vitamín B12 z čriev, ako je napríklad u niektorých ľudí s gastrointestinálnymi ochoreniami.

Nedostatok kyseliny listovej (folátu) môže byť spôsobený nevyváženou stravou, alkoholizmom, tehotenstvom alebo určitými zdravotnými stavmi, ktoré vedú k zvýšenej potrebe kyseliny listovej.

anemia z nedostatku vitamínov

Anémia z chronického zápalu

Zápal je reakciou imunitného systému na infekciu alebo na iný druh poškodenia tkaniva. Pri chronickom zápale sa zápalový proces neustále udržuje alebo sa opakovane vracia, čo môže ovplyvniť tvorbu a fungovanie červených krviniek.

Niektoré bunky tela obsahujú látky, ktoré ovplyvňujú tvorbu červených krviniek v kostnej dreni alebo zvyšujú ich rozpad. To vedie k zníženiu počtu zdravých červených krviniek a následne k rozvoju anémie.

Chronický zápal sa vyskytuje pri širokom spektre ochorení ako, reumatoidná artritída, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, chronická obštrukčná pľúcna choroba, chronické infekcie a niektoré autoimunitné ochorenia.

Aplastická anémia

Aplastická anémia je vzácna a vážna forma anémie, ktorá sa vyskytuje, keď kostná dreň nedokáže produkovať dostatočné množstvo nových krvných buniek, vrátane červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek. Toto ochorenie spôsobuje poškodenie alebo inhibíciu krvotvorných kmeňových buniek v kostnej dreni.

Krvotvorná schopnosť kostnej drene môže byť narušená rôznymi faktormi, vrátane genetických predispozícií, autoimunitných reakcií, vystavenia toxickým látkam, ako sú niektoré lieky alebo chemikálie a vplyvu vírusov na bunky kostnej drene.

Anémia s ochorením kostnej drene

Choroby ako leukémia a myelofibróza, môžu tiež ovplyvniť tvorbu krviniek v kostnej dreni.

Hemolytická anémia

Hemolytická anémia je typ anémie, ktorá nastáva v dôsledku rýchlejšieho ničenia červených krviniek v tele, než je telo schopné ich nahrádzať. Tento proces sa nazýva hemolýza. Keď sa červené krvinky ničia skôr, než je ich prirodzená životnosť, hladina hemoglobínu v krvi klesá a vedie k anémii.

Kosáčiková anémia

Kosáčiková anémia, tiež známa ako sferocytárna anémia, je dedičná forma hemolytickej anémie. Vyskytuje sa, keď červené krvinky majú neobvyklý tvar polmesiaca (tzv. kosák) namiesto normálneho diskového tvaru. Tento nezvyčajný tvar červených krviniek vedie k ich skoršiemu ničeniu v slezine, čo spôsobuje znížený počet červených krviniek a následne anémiu.

Príčinou kosáčikovej anémie je mutácia génu, ktorý kóduje proteín spojený s membránou červených krviniek. Tento proteín je zodpovedný za udržiavanie ich tvaru a stability.

Anémia a tehotenstvo

Tehotenstvo prináša množstvo zmien v tele ženy. Jednou z týchto zmien je zvýšenie objemu krvi o 20-30 percent, čo vyvoláva vyššie nároky na železo a vitamíny pre tvorbu hemoglobínu. Nedostatok železa je častým javom u mnohých tehotných žien, čo môže viesť až k anémii. Vo väčšine prípadov je mierna anémia v tehotenstve považovaná za bežnú súčasť adaptácie organizmu na nové podmienky. Avšak, výraznejšia anémia môže predstavovať riziko pre zdravie dieťaťa.

Okrem toho, ak žena trpí výraznou anémiou počas prvých dvoch trimestrov tehotenstva, zvyšuje sa riziko predčasného pôrodu alebo nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa. Anémia môže tiež zvýšiť riziko komplikácií počas pôrodu.

anémia a tehotenstvo

Aké sú stupne anémie?

Anémia môže mať rôzne stupne závažnosti, ktoré sa zvyčajne stanovujú na základe hladiny hemoglobínu v krvi. Normálna hladina hemoglobínu sa môže líšiť v závislosti od pohlavia, veku a iných faktorov.

Nižšie sú uvedené obvyklé kategórie stupňov anémie:

Mierna anémia

Hemoglobínová hladina je zväčša medzi 10-12 g/dL (gramov na deciliter). Môžete pociťovať miernu únavu, slabosť a nevoľnosť. Stáva sa, že chudokrvnosť je v tomto štádiu bezpríznaková.

Stredne závažná anémia

Hladina hemoglobínu sa pohybuje zväčša medzi 8-10 g/dL. Príznaky sa zhoršujú, čo môže zahŕňať silnejšiu únavu, bledosť pokožky, zvýšenú dýchavičnosť a nevoľnosť.

Ťažká anémia

Hladina hemoglobínu klesne pod 8 g/dL. Príznaky sú závažné a môžu zahŕňať výraznú slabosť, závraty, ťažkosti s dýchaním, žltačku a zvýšené riziko srdcových komplikácií.

Ako sa stanovuje diagnóza anémia?

Diagnózu anémie možno stanoviť iba z vyšetrenia krvi, a to stanovením hladiny hemoglobínu, počtu a veľkosti červených krviniek, prípadne hladiny bilirubínu pri rozpade krviniek.

Krvný náter je nutný pre mikroskopické hodnotenie tvaru, veľkosti, hustoty všetkých zložiek krvných elementov.

Anémia z nedostatku železa (nedostatočného prívodu, poruchy jeho vstrebávania alebo nedobrého využitia) sa diagnostikuje stanovením hladiny železa v sére/krvi. Železo sa totiž v krvi nachádza v dvoch formách: ako viazané (funkčne využité) a zásobné.

Železo obsahuje napríklad materské mlieko, niektoré druhy zeleniny a ovocia, mäso. Železo sa dostane cez sliznicu čreva do krvi a do krvotvorných orgánov. V ktorejkoľvek časti tejto „cesty“ môže dôjsť k získanej či vrodenej poruche. Liečba v tomto prípade pozostáva z dodávky železa, niekedy aj v injekčnej forme.

Tip Kompava: V našom diagnostickom centre Metflex vám z jedinej kvapky živej krvi za malú chvíľu stanovíme okrem iného aj stav železa, kyseliny listovej a vitamínov B12. Pri podozrení na anémiu neváhajte a dohodnite si termín čo najskôr.

diagnostika anemie

Prevencia vzniku anémie

Prevencia anémie je dôležitou súčasťou udržania vášho zdravia. Hoci niektorým typom anémie sa nedá úplne zabrániť, zdravou stravou môžete minimalizovať riziko vzniku niektorých foriem anémie.

Dostatočný príjem železa

Jednou zo základných foriem prevencie je aby ste si zabezpečili dostatočný príjem železa. Nachádza sa v potravinách ako hovädzie mäso, fazuľa, šošovica, obilniny , tmavozelená listová zelenina a sušené ovocie.

B12 a kyselina listová

Okrem železa je dôležité dbať aj na dostatočný príjem vitamínov B12 a kyseliny listovej, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu zdravých červených krviniek. Tieto vitamíny sa nachádzajú v mäse, mliečnych výrobkoch, ovocí a zelenine a je dobré zahrnúť ich do svojho jedálnička.

Vitamín C

Vitamín C je ďalšou dôležitou súčasťou prevencie anémie, pretože pomáha organizmu lepšie vstrebávať železo z potravy. Preto do svojho jedálnička zaraďte citrusové plody, papriku, brokolicu, paradajky, melóny a jahody. Prípadne siahnite po kvalitnom doplnku výživy s obsahom tohto vitamínu.

Pri anémii je vhodný výživový doplnok Premium Lactoferrin, ktorý zlepšuje využitie železa prijatého potravou, dôležitého pri tvorbe červených krviniek a hemoglobínu. Pôsobí antibakteriálne, potlačuje oxidačné procesy v tele a tiež zlepšuje schopnosť organizmu bojovať proti cudzím látkam.

anémia a c vitamín

Liečba anémie: Čo pomáha na chudokrvnosť?

Na to, aby vám lekár nasadil efektívnu liečbu je dôležité, aby sa anémia diagnostikovala správne. A aby bola určená jej príčina. Jej liečba totiž závisí od príčiny, kvôli ktorej vznikla a stupňa závažnosti. Liečba môže byť zameraná na zvýšenie hladiny hemoglobínu v krvi, zlepšenie tvorby červených krviniek alebo odstránenie faktorov, ktoré vedú k anémii.

Tu sú niektoré spôsoby ako sa lieči:

Doplnky železa

Pri anémii z nedostatku železa vám lekár odporučí doplnky železa. Tieto doplnky môžu pomôcť zvýšiť hladinu železa v tele a podporiť tvorbu červených krviniek. Využitie železa môže zefektívniť aj výživový doplnok Premium Lactoferrin,

Zmena v stravovaní

Ako sme už spomínali, pri anémií je dôležité konzumovať potraviny ako hovädzie mäso, kuracie mäso, ryby, fazuľa, šošovica, tofu, obilniny, listová zelenina a sušené ovocie. Dôležitá je aj prítomnosť potravín s vysokým obsahom vitamínu C. Je vhodné, aby ste sa vyhli konzumácii kávy a čaju, pretože tieto nápoje môžu zabrániť vstrebávaniu železa. Zároveň by ste sa mali vyvarovať potravín s vysokým obsahom vápnika, ktorý taktiež obmedzuje absorpciu železa. Dôležité je zabezpečiť rozmanitosť jedálnička. Pri závažnejších stavoch sa neváhajte poradiť s odborníkom na výživu.

Krvná transfúzia

Pri ťažkej anémii alebo ak je rýchlo potrebné zvýšiť hladinu hemoglobínu, vám môže lekár nariadiť transfúziu krvi. Transfúzia môže byť dočasným opatrením, ktoré poskytuje telu dostatok červených krviniek, a zmierni nepríjemné príznaky.

Medikamentózna liečba anémie

Pri niektorých typoch anémie vám môže lekár predpísať lieky na stimuláciu tvorby červených krviniek v kostnej dreni alebo odstránenie príčin anémie. Často sa podávajú intramuskulárne injekcie vitamínu B12. Ďalej napríklad syntetický hormón Erytropoetín. Používa sa u pacientov s chronickým ochorením obličiek, kde dochádza k zníženej tvorbe červených krviniek. Kortikosteroidy sa indikujú pacientom, ktorých anémia vznikla na základe rôznych typov autoimunitných ochorení.  A napokon sú to imunosupresíva na potlačenie imunitného systému na kostnú dreň.

Odstránenie príčiny vzniku

Ak je anémia spôsobená inými zdravotnými problémami, ako sú krvácanie, zápal alebo ochorenia kostnej dreni, liečba sa zameriava na odstránenie, alebo kompenzáciu týchto príčin.

Chirurgický zákrok

V niektorých prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok, napríklad na odstránenie zväčšenej sleziny, ak je príčinou hemolytická anémia.