Žlč a žlčník
Žlč a žlčník

Žlč a žlčník

Žlč a žlčník

Žlč je hustá, horká, žltkasto-zelenkavá tekutina, tvorená pečeňou. Jej základ tvorí voda (82 %, ktorá sa skladá podobne ako krvná plazma z anorganických elektrolytov ako je Na+, Cl-, K+, HCO3-), zvyšok pozostáva z rôznych chemických zlúčenín, ako sú soli, farbivá a cholesterol, dôležitých pri trávení tukov. Preto je žlč ľahko zásaditá (alkalická, pH 8,0–8,5). V žlči sa nachádzajú aj prvky ako Lecithin, Fosforlipidy (4%), Cholesterin (0,7 %). Ďalšie prvky žlče sú Bilirubín,(vzniká hlavne rozpadom červených krviniek) ako aj hormóny a lieky.

Bunky pečene tvoria žlč nepretržite (denne sa tvorí okolo 500 až 700 mililitra) a uvoľňujú ju do drobných kanálikov prítomných medzi pečeňovými bunkami. Tieto kanáliky sa spájajú do čoraz väčších žlčovodov a napokon do spoločného pečeňového vývodu, ktorým žlč opúšťa pečeň. Zo spoločného pečeňového vývodu sa po pripojení vývodu žlčníka, ktorým preteká žlč nahromadená v žlčníku, stáva spoločný žlčovod. Počas trávenia sa dostáva do dvanástnika. Prevažná časť žlče z pečene sa dostáva do žlčníka (tu sa zahusťuje a skladuje), ale malá časť neustále odteká cestou spoločného žlčovodu do dvanástnika bez toho, aby prešla cez žlčník. Veľká časť žlčových kyselín sa spätne vstrebáva stenou čreva a krvným obehom sa vracia do pečene.

Napomáha tráveniu tukov a je nevyhnutná pre ich vstrebávanie. Má nezastupiteľné postavenie pre vstrebávanie vitamínov rozpustených v tukoch (vitamíny A, D, E, K). Pomáha neutralizovať v trávenine (strávená potrava vychádzajúca zo žalúdka) kyselinu chlorovodíkovú, čím utvára priaznivé prostredie pre pôsobenie enzýmov v tenkom čreve povzbudzuje pohyby čreva, čím podporuje aj vyprázdňovanie.

Žlčník je zásobárňou žlče. Je to dutý orgán podobný vaku hruškovitého tvaru. Je približne 8 až 12 centimetrov dlhý, 4 až 5 centimetrov široký a má obsah zhruba 50 až 80 mililitrov. Nachádza sa na spodnej strane pečene (pod pravým lalokom) a zhromažďuje žlč pre jej následné využitie v procese trávenia. Jeho vnútorný povrch je vystlaný žlčovým epitelom. V stene sa nachádzajú hladké svalové vlákna, ktoré umožňujú kontrakciu a následné vypudenie obsahu žlčníka. Slúži na zhromažďovanie a zahusťovanie žlče. Mastná potrava v dvanástniku stimuluje vyprázdňovanie žlčníka.