Doplnky výživy v príprave na súťaž v kulturistike

Doplnky výživy v príprave na súťaž v kulturistike

Príprava pretekárov a pretekáriek na súťaž v kulturistike a body fitness na MSR v Beckove, máj 2010, s doplnkami výživy od firmy Kompava

Ani sme sa nenazdali a prešiel takmer rok, od poslednej republikovej súťaže. Takmer bez prestania sa naši pretekári pripravujú na jarné Majstrovstvá republiky v Beckove, okrem pár nevyhnutných prestávok na regeneráciu a proti pretrénovaniu. Stále vytrvalo a s maximálnym nasadím trénujú. Netaja sa tým, že by chceli siahnuť na tie najjagavejšie medaile. Nato však nestačí len tvrdá fyzická námaha, ale ako ja vravím: postavu, hlavne tú súťažnú, tvorí stravovanie a k tomu nevyhnutné doplnky výživy. Bez nich to ide len veľmi ťažko.

Tradične k tomu dopomáhajú doplnky výživy od slovenského výrobcu Kompava. Sortiment obsahuje prípravky pre objemovú, rysovaciu, ale aj regeneračnú etapu prípravy pretekára. Sú to napr. predtréningová pumpa ArgiNO drink, na ochranu svalov HMB, vynikajúci proti katabolizmu - aminokyselina Glutamín a kreatín monohydrát pred tréningom a veľké množstvo proteínov a aminokyselín. Tieto výživové doplnky podľa vopred vypracovaného postupu takmer všetky využívame aj v našom fitnesscentre a osobne aj ja.

Príklady stravovania a suplementácie v predsúťažnej príprave:

Objemová fáza:

1. Raňajky: Proteín 50% - 30g + 3dcl mlieka

Arginodrink – 1 dávka + 3dcl vody

Je to výborné zoskupenie aminokyselín L-arginín, Ornitín, Lyzín, Glutamínu a vitamínov. Arginodrink je novinka s postupným uvoľnovaním aminokyselín, ktoré nám spôsobujú napumpovanosť svalstva, tým sa cítime „hustejší a objemnejší“. Je výhodou, že nám napomáha prirodzenou cestou zvyšovať tvorbu rastového hormónu, ktorý pôsobí na rast svalovej hmoty. Taktiež prispieva k spaľovaniu uložených tukových zásob. Výborne regeneruje a podporuje imunitu. ATP (adenozíntrifosfát), ktorý je v týchto prípravkoch tiež obsiahnutý, je energia, ktorá sa tvorí medzi sériami, počas prestávky ( 1min.) , a tým sa sval ešte lepšie pripravuje na zvládnutie ďalšej série, eliminuje sa bolesť počas série pri tvorení kyseliny mliečnej (laktát). Táto tiež spôsobuje silné pálenie počas vykonávania napr. supersérie alebo série s viacnásobnými opakovaniami.

2. Desiata: aminokyseliny 2500mg – 5ks (prípadne aminokyseliny BCAA)

V príprave sú tieto aminokyseliny neodmysliteľné, jedná sa o esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže samo vyprodukovať.

Glutamín 5mg + HMB 3ks – výborný mix na ochranu a regeneráciu svalov

3. Obed: Hypofit alebo Energofit s 3-5dcl vody – pitný režim s vysokým obsahom sacharidov, minerálov a vitamínov

Amino 2500 4ks + Tribulus 2ks

4. Olovrant: zväčša pred tréningom svalová bomba, t. j.

Arginodrink, Energofit, Kreatín Monohydrát, Glutamín, Glukóza 20ml, Maltodextrin 30ml + 0,5l vody a týmto zapiť 3ks HMB

5. Prvá večera: Proteín 50% 30g + 3dcl mlieka – pijeme po tréningu, ihneď obnovíme tým energiu a bielkoviny, je tam dostatok sacharidov. Po 20min.nasleduje svalová bomba.

6. Druhá večera: Proteín 80% 30g + 3dcl mlieka

Amino 2500 5ks

Glutamín 10g

Tieto prípravky skonzumujeme na záver vyčerpávajúceho dňa pred spaním, pretože vieme, že spánok je najlepšia forma regenerácie. Keď máme v sebe dostatok už spomínaných živín zo správnej stravy a doplnkov výživy od firmy Kompava, na druhý deň sme pripravení na ďalší 100%-ný tréning.

Takýto rozpis a konzumácia doplnkov výživy pre športovcov nám pomôže dostatočne zvládnuť tréningy počas 9 mesačnej objemovej prípravy až do začiatku predsúťažnej rysovačky, t.j. 3 mesiace pred pretekom. Som presvedčený, že naši pretekári budú kvalitne pripravení. Doplnky výživy od firmy Kompava užívajú aj kondiční cvičenci v našom Fitnesscentre P+D Jarábek.

Dipl. tréner I. triedy Pavol Jarábek

Chcete aj Vy vyskúšať doplnky výživy od slovenského výrobcu?


Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info