Jarné sústredenie žilinských triatlonistov klubu Nereus
Jarné sústredenie žilinských triatlonistov klubu Nereus

Jarné sústredenie žilinských triatlonistov klubu Nereus

Jarné sústredenie žilinských triatlonistov klubu Nereus

Triatlonisti žilinského klubu Nereus Žilina sa v dňoch 6.4 – 13.4 zúčastnili jarného sústredenia v Chorvátskom Pakoštane. Z chladného a zasneženého Slovenska prišli do slnečného Chorvátska. Teploty sa pohybovali cez deň od 15 stupňov v prvých dňoch až po cca 21 stupňov posledný deň. Takže ideálne počasie na naberanie jarných cyklistických kilometrov. Chladné more poskytlo zase osvieženie pre unavené nohy po dlhých tréningoch, no ku koncu sústredenia sa dalo odplávať aj niekoľko stoviek metrov v neopréne.

Za 8 dní, z toho 7 tréningových triatlonisti v priemere odtrénovali spolu 38 hodín. Väčšina z toho bola na bicykli (30hod.) čo predstavovalo 920km. Dĺžka tréningových jednotiek na bicykli sa pohybovala od 90km do 200km. Ani beh neostal v úzadí, odbehalo sa cca 80km. Plávanie bolo iba počas oddychového dňa na Zadarskej plavárni (1hod. – 3km).

Veľký podiel na tom že triatlonisti toto všetko zvládli bez zranení a prílišnej únavy má firma Kompava, ktorá žilinských triatlonistov podporuje a na sústredení sa postarala hlavne o pitný režim a regeneráciu. Základom pitného režimu a neodmysliteľnou súčasťou každého tréningu v cyklistických fľašiach bol Hypofit a Energofit. Hypofit udržiaval organizmus hydratovaný a udržiaval vyrovnanú hladinu minerálov. Energofit zase neustále dopĺňal energiu počas dlhého tréningu. Na svalovú regeneráciu sme používali aminokyseliny BCAA Forte a Wellness Proteín. Tyčinky 3Energy bar sú už osvedčené „traťovky“ na bicykli alebo aj počas dlhého behu. Na celkovej regenerácii a zvládnutí sústredenia mal veľký podiel Arginodrink. Prekysličí celý organizmus a rýchlejšie sa odplavia škodlivé látky. Niektorí ho vyskúšali prvý raz a nevedeli si vynachváliť.  Športovec sa ráno nezobudí „celý dolámaný“ ale naopak svieži a s chuťou do ďalšieho tréningu. Kombinácia Colostra a L-lyzínu podporovala oslabenú imunitu po náročných tréningoch. Na rýchle a kvalitné doplnenie energie medzi tréningami sa nám osvedčil Extra Mass Puding. Ľahko stráviteľné sacharidové jedlo, po ktorom sa dá už po niekoľkých minútach ísť zase trénovať.

Tomáš Jurkovič