Lymfa

Čo je lymfa a aká je jej úloha?

Tekutina, ktorá patrí medzi telové tekutiny, farba je číra, mení sa podľa toho, z ktorej časti tela pochádza. Z oblasti brucha a čriev je mliečne zakalená, spôsobuje to množstvo pozbieraných tukov. Má bunečnú a miazgovú zložku, obsahuje vodu, draselné aj sodné soli, biele krvinky, cukry, tuky, bielkoviny. Jej zloženie je menlivé, ovplyvňuje ho látková výmena.
Lymfa omýva prakticky každú bunku tela a okrem funkcie odvodného systému pre toxíny (vznikajú pri trávení alebo sa dostanú do tela stravou či dýchaním) slúži tiež ako prívod živín pre bunky. Svojim zložením sa podieľa aj na udržaní stáleho vnútorného prostredia tkanív i orgánov a zúčastňuje sa imunitnej funkcie organizmu pretože jej súčasťou sú aj biele krvinky ( lymfocyty).
Denne pretečie organizmom 2–3 litre lymfy, z toho 60–80 % v podkoží.
Steká spoločne s nachytanými toxínmi a odpadovými látkami ako rieka do lymfatických ciev, odtiaľ do žíl, do krvi, ktoré sú potom vylučované cez žilový systém črevom, stolicou, močom, pľúcami…
Tok lymfy je jednosmerný. Preto nedostatok pohybu, jednostranná záťaž, ochabnutosť svalov a podkožných tkanív vedie k nedostatočnému odvádzaniu lymfy a škodlivé látky sa hromadia v tkanivách a kĺboch, kde spôsobujú problémy.

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info