Rozhovor so slovenskou atlétkou Katkou Bérešovou na cvičte.sk
Rozhovor so slovenskou atlétkou Katkou Bérešovou na cvičte.sk

Rozhovor so slovenskou atlétkou Katkou Bérešovou na cvičte.sk

Rozhovor so slovenskou atlétkou Katkou Bérešovou na cvičte.sk

Obsah

V súčasnosti sa venuje predovšetkým dlhším tratiam – polmaratónu a maratónu, vďaka ktorým sa nominovala na olympijské hry už po druhýkrát.


Čo považuješ za svoj najväčší športový úspech?

Katka Bérešová sa atletike venuje už 12 rokov. Začínala predovšetkým behom na dráhe 3 km, 5 km a do vrchu. Ako juniorka získala v roku 2006 zlatú medailu. Na európskej úrovni štartovala v tejto disciplíne dvakrát. Na tradičnom košickom medzinárodnom maratóne mieru, na trati polmaratónu, zvíťazila celkovo 9-krát.

Ja osobne si cením každý dosiahnutý výsledok, pretože je to nová skúsenosť, či už pozitívna alebo negatívna. Vyzdvihnúť by som určite chcela juniorský titul majsterky sveta v behu do vrchu z roku 2006 či moje 22. miesto v maratóne na minuloročných majstrovstvách sveta v Pekingu (bolo to zároveň 5. miesto medzi európskymi bežkyňami).

Od kedy sa venuješ atletike? Bola atletika v centre tvojej pozornosti už počas detstva?

Atletike ako takej som sa začala venovať vo veku 16 rokov. Dovtedy som hrávala volejbal. Počas základnej a strednej školy som každoročne chodievala na bežecké preteky organizované na okresnej a krajskej úrovni, kde som vyhrala bez akejkoľvek prípravy. Od detstva som mala rada pohyb.

Prečo práve atletika?

Atletika ja kráľovná športov. Je podľa mňa elegantná a zároveň krásna.

Aký je tvoj športový cieľ?

Mojím veľkým snom je prepísať historické tabuľky SR na tratiach, ktoré behávam. A taktiež by som sa rada zúčastnila olympijských hier aspoň 3-krát.

Olympiáda sa blíži, tešíš sa?

Ak budem zdravá a príprava pôjde podľa plánov, tak určite.

S akými pocitmi pôjdeš do Ria?

S pocitmi, že idem reprezentovať svoju krajinu tak, ako najlepšie viem.

Čo budeš v Riu považovať za úspech?

Najväčším úspechom je, ak človek prekoná sám seba a zvládne preteky najlepšie, ako vie, vydá zo seba maximum.

Ako vyzerá aktuálne tvoja príprava?

Aktuálne sa zameriavam na liečenie zranenia, ktoré mi v príprave bráni. Verím, že čoskoro budem v poriadku. Bez stopercentného zdravotného stavu môžete sotva očakávať, že sa na kráľovskú atletickú disciplínu budete schopní pripravovať.

Máš špeciálny režim, čo sa týka tréningov a životosprávy?

Neviem, či sa to dá nazvať špeciálny režim, ten je skôr cielený na sústredenia a obdobie niekoľkých týždňov pred vrcholom sezóny. To je v prípade maratónu super kompenzačná diéta. Moja strava je maximálne prispôsobená tréningom, snažím sa jesť zdravo a vyvážene. Keďže rada varím a dosť veľa čítam, skúšam nové recepty a učím sa každým dňom. Moja strava je vyvážená aj vďaka výživovým doplnkom, ktoré pravidelne užívam.

Využívaš aj výživové doplnky?

Bez nich sa vrcholový športovec v dnešnej dobe nezaobíde. Telo je deň čo deň po tréningoch vyčerpané a potrebné živiny nie je možné doplniť bežnou stravou. Výživové doplnky od Kompavy mi, ako sa povie, „sadli“ a dodávajú môjmu telo všetko to, čo potrebujem. Navyše neobsahujú žiadne zakázané látky.

Podľa čoho si ich vyberáš?

Predovšetkým podľa kvality a doterajších skúseností, ktoré s nimi mám.

Aké máš teda s nimi skúsenosti?

Zatiaľ som snáď žiadnu negatívnu skúsenosť nemala, ak nerátam problémy so stráviteľnosťou energetických gélov. Niektoré mi počas maratónskych tréningov naozaj nesadli a museli sme hľadať inú alternatívu. Obľúbila som si radu výživových doplnkov od Kompavy.

http://www.cvicte.sk/beh/rozhovor-so-slovenskou-atletkou-katkou-beresovo