10 tipov ako očistiť organizmus od nahromadených toxínov
10 tipov ako očistiť organizmus od nahromadených toxínov

10 tipov ako očistiť organizmus od nahromadených toxínov

10 tipov ako očistiť organizmus od nahromadených toxínov

Odhaduje sa, že do nášho tela sa denne dostane až 700 000 rôznych toxínov prostredníctvom vzduchu, vody a potravín, ktoré prijímame. Toxíny v tele sú látky, ktoré môžu spôsobiť poškodenie organizmu alebo vyvolať nežiaduce účinky. Vznikajú vo vnútri tela alebo sa do tela dostávajú z vonkajšieho prostredia a môžu mať negatívny vplyv na zdravie. Predpokladá sa, že majú súvis so vznikom onkologických ochorení, srdcovými ochoreniami, reprodukčnými a neurologickými ochoreniami.

Obsah

Ako vznikajú toxíny v tele?

Toxíny v tele môžu vzniknúť ako druhotný produkt rôznych metabolických procesov, ktoré sa odohrávajú pri spracovaní potravy a iných látok. Pri rozklade bielkovín, tukov a sacharidov sa tvoria vedľajšie produkty, ktoré môžu byť toxické pre bunky a tkanivá. Okrem toho môžu toxíny vzniknúť aj z mikroorganizmov žijúcich v črevách. Organizmus má prirodzené obranné mechanizmy na detoxikáciu a elimináciu týchto toxínov. Zahŕňajú hlavne procesy, ako je metabolizmus v pečeni a vylučovanie prostredníctvom moču a stolice.

Metabolické procesy

Počas prirodzených metabolických procesov v tele sa tvoria vedľajšie produkty, ktoré môžu byť toxické. Napríklad pri rozklade bielkovín sa tvorí amoniak, ktorý je toxický a musí byť rýchlo odstránený. Pri rozklade purínov (zloženín obsiahnutých v niektorých potravinách) môže vzniknúť kyselina močová a močovina, ktorá je pri nadmernom hromadení škodlivá pre obličky a ďalšie orgány. Pri oxidácii mastných kyselín sa zasa tvoria ketóny, ktoré majú v prípade nerovnováhy toxické účinky na organizmus.

Oxidačný stres

Oxidačný stres vzniká pri nerovnováhe medzi tvorbou voľných radikálov (reaktívnych molekúl) a schopnosťou organizmu ich neutralizovať pomocou antioxidantov. Voľné radikály môžu poškodzovať bunky a DNA.

Antioxidanty sú dôležité látky, ktoré bojujú s dopadmi oxidačného stresu. Dôležitými antioxidantmi sú vitamíny C a E, beta karotén a aj niektoré stopové prvky, ako je selén, zinok a mangán. Taktiež prírodné zlúčeniny, ako je koenzým Q-10, extrakt z listov Ginkgo biloba a zelený čaj, môžu tiež pôsobiť ako účinné antioxidanty, pomôcť udržiavať rovnováhu medzi voľnými radikálmi a ochranou buniek pred ich negatívnymi dopadmi.

Vonkajšie faktory

Toxíny z vonkajšieho prostredia sa môžu dostať do nášho tela rôznymi cestami, vrátane vdýchnutia znečisteného vzduchu, konzumácie kontaminovanej potravy a vody, absorpcie cez kožu. Dokonca aj priamo cez sliznicu. Tieto toxíny môžu zahŕňať ťažké kovy (ako olovo a ortuť), pesticídy, chemické zlúčeniny vo vzduchu a vode ako aj látky prítomné v rôznych spotrebných produktov a výrobkoch pre domácnosť.

Toxíny z liekov

Niektoré lieky a ich metabolity môžu byť toxické, ak sa neodstraňujú dostatočne rýchlo z tela. Toxíny v liekoch môžu zahŕňať hepatotoxíny, ktoré môžu ovplyvniť pečeň, nefrotoxíny, ktoré môžu poškodiť obličky, neurotoxíny, ktoré ovplyvňujú nervový systém a kardiotoxíny, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na srdcovú funkciu.

Baktérie a mikróby

Niektoré baktérie a mikroorganizmy tiež produkujú toxíny, ktoré môžu spôsobiť infekcie a závažné zdravotné problémy.

Toxíny a ich negatívny dopad na zdravie

V našom tele môžu tieto látky napáchať veľa škody a dokonca prispievať ku vzniku závažných ochorení. Ich vplyv závisí od typu toxínu a jeho množstva v tele ako aj od individuálnych genetických faktorov a životného štýlu.

Niektoré z ochorení, ktoré môžu byť spojené s nadmernou expozíciou toxínov, sú:

Chronické ochorenia pečene

Dlhodobé užívanie alkoholu, drog, ťažkých kovov a iných látok môže poškodzovať pečeň a viesť k ochoreniam pečene. Môže to byť zápal, fibrogenéza (tvorba jaziev v pečeni), a v najzávažnejších prípadoch aj vznik cirhózy alebo iných pečeňových ochorení.

Rakovina

Chemikálie, karcinogény a látky, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu, môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Napríklad tabakový dym, ktorý môže spôsobiť rakovinu pľúc.

Na Slovensku každoročne pribudne približne 3000 nových prípadov rakoviny pľúc. Ohrození sú najmä fajčiari a muži vo veku 55+.

Kardiovaskulárne ochorenia

Oxidačný stres spôsobený toxínmi podmieňuje vždy aterosklerózy (nahromadenie tukov v cievach) a iným ochoreniam srdcovo-cievneho systému.

Neurologické ochorenia

Ťažké kovy (napr. olovo, ortuť), môžu mať škodlivý vplyv na nervový systém a prispievať k rozvoju neurologických ochorení, ako je napríklad Parkinsonova choroba.

Dýchacie ochorenia

Znečistený vzduch, ktorý obsahuje  toxické látky môže podporovať vznik dýchacích ochorení, ako sú astma, chronická obštrukčná pľúcna choroba a iné.

Ochorenia obličiek

Niekedy môžu toxíny poškodzovať dokonca aj obličky a zhoršovať ich normálnu funkciu.

Poruchy imunitného systému

Niektoré toxíny môžu oslabiť imunitný systém, čo zvyšuje riziko infekcií a autoimunitných ochorení.

Poruchy reprodukcie

Určité toxíny môžu mať negatívny vplyv na reprodukčný systém a ovplyvňovať plodnosť, vývoj plodu a hormonálnu rovnováhu.

Ako vyplaviť toxíny z tela?

V záplave každodenného života sme neustále vystavení množstvu toxínov, ktoré sa môžu hromadiť v našom tele a mať nepriaznivý vplyv na naše zdravie. Zbaviť sa ich nie je jednoduché. Existuje však niekoľko spôsobov, ktoré pomôžu vášmu telu vyrovnať sa s týmito jedovatými látkami.

1. Jedzte zdravšie a nezabúdajte na vlákninu

V tráviacom trakte sa postupne zadržiavajú rôzne látky, ktoré telo nedokáže dostatočne spracovať, a preto sa často cítite nafúknutý, zaťažený alebo neobvykle unavený. Každodenná porcia vlákniny zabezpečí správne fungovanie tráviaceho traktu a vylúčenie nežiaducich látok. Čerstvé ovocie a zelenina, fazuľa, strukoviny a celozrnné výrobky sú vynikajúcim zdrojom vlákniny.

Účinný efekt zabezpečí aj náš produkt Belly Fyto Detox, ktorý v sebe kombinuje rozpustnú a nerozpustnú vlákninu, ktorá na seba viaže všetky škodlivé látky.

Belly Fyto Detox je možné použiť aj do rôznych zdravých receptov. Jedlo tak obohatíte o potrebnú dávku vlákniny, ktorá prospeje vášmu tráveniu. Skúste napríklad proteínové žemle alebo chutný kváskový chlebík.

Jedlá z bielej múky, s obsahom rafinovaného cukru, ako aj vyprážané jedlá, sú veľkým zdrojom toxínov. Po ich konzumácii sa síce budete najskôr cítiť zasýtený a spokojný, ale po prívale tejto vlny následne klesne hladina cukru v krvi, čo nie je dobré pre vaše zdravie. Uprednostnite radšej na jedlá, ktoré obsahujú vlákninu a komplexné sacharidy, ktoré nebudú tak výrazne meniť hladinu cukru v krvi a podporia vaše trávenie.

Pozor na pitie kávy. Trochu kofeínu neuškodí, ale dávajte pozor na to, čo všetko obsahuje kofeín a v akom množstve. Nahraďte rannú kávu napríklad zeleným čajom – ponúka významné antioxidanty, ktoré telo potrebuje v najprirodzenejšej forme. Obsahuje aj mierne množstvo kofeínu, ktorý vám pomôže skočiť do nového rána.

Nezabudnite na antioxidanty. Vaše telo ich potrebuje na boj s vírusmi, chorobami a toxínmi. Významnými antioxidantmi sú napríklad zinok, selén, betakarotén, vitamín C a E, extrakt zo zeleného čaju alebo Ginko Biloba.

2. Skúste pôst

Nemusíte ísť do extrémov, stačí, keď jeden deň nahradíte potraviny prírodnými šťavami z čerstvého ovocia a zeleniny. Jedným z hlavných dôvodov pôstu je ten, že sa odpútate od jedenia nezdravých potravín, cukrov a množstva soli, ktoré môžu zaťažovať telo. Pôst môže tiež pomôcť obnoviť tráviaci systém a podporiť metabolizmus, čo vedie k redukcii telesnej hmotnosti a zlepšeniu citlivosti na inzulín. Po pôste môžete tiež cítiť väčšiu citlivosť na chute a arómy jedla, čo môže podporiť výber zdravších potravín. Okrem fyzických benefitov môže pôst priniesť aj psychický oddych a zlepšiť duševnú vyrovnanosť. Budete prekvapený, ako vám bude po vašom prvom pôste ľahšie a koľko prirodzenej energie po ňom pocítite.

3. Pite viac vody

Voda je nevyhnutnou podmienkou detoxikácie. Je potrebná pre mnohé funkcie organizmu, vrátane vylučovania toxínov a odpadových látok. Jej dostatočný príjem zabezpečuje efektívne odstránenie odpadových produktov metabolizmu. Navyše podporuje správnu činnosť obličiek, ktoré sú zodpovedné za filtrovanie krvi a škodlivín.

Dostatočný príjem vody chráni pred dehydratáciou, ktorá by mohla spôsobiť problémy s trávením, krvným tlakom a vyvolať ďalšie zdravotné komplikácie.

Okrem toho prispieva k zlepšeniu vzhľadu pokožky, pretože hydratuje bunky a zabezpečuje zdravý a žiarivý vzhľad pleti.

Vďaka nej sa z tela dostanú všetky škodlivé látky a telo sa prirodzene prečistí.

Na podporu hydratácie odporúčame hypotonický nápoj HypoFit, ktorý navyše pôsobí antioxidačne.

4. Doprajte si dobrú masáž

Dobrá masáž je výborný spôsob na detoxikáciu tela. Zohráva totiž dôležitú úlohu pri detoxikácii tela hneď z niekoľkých dôvodov. Pomáha zlepšiť cirkuláciu krvi a lymfy, čo podporuje odstraňovanie toxínov a odpadových látok. Stimuluje lymfatický systém, uvoľňuje svalové napätie a stres, čím prispieva k celkovému uvoľneniu organizmu a lepšiemu fungovaniu detoxikačných procesov. Okrem toho môže podporiť trávenie a zlepšiť psychickú pohodu.


Záleží však na type masáže, akú si vyberiete – ak sa chcete zbaviť toxínov, potrebujete masáž zameranú na tlakové body (napr. švédska masáž). Je potrebné sa dostať hlboko do svalového tkaniva a tlačiť na tieto tlakové body, aby sa uvoľnili cesty, kde sa toxíny zhromažďujú. Pre lepší efekt detoxikačnej masáže pite veľa vody, aby sa toxíny z tela čo najskôr vyplavili. Doprajte si masáž pravidelnejšie a budete cítiť jej pozitívny efekt a relaxáciu.

5. Cvičte a poťte sa!

Podobne ako masáže, aj cvičenie zlepšuje cirkuláciu krvi a lymfy, čo pomáha odstraňovať toxíny a odpadové látky z organizmu. Stimuluje lymfatický systém a pomáha telu zbaviť sa tuku a nadváhy.

Okrem toho podporuje funkciu svalov, čo môže byť prospešné pre detoxikačné procesy. Fyzická aktivita napomáha metabolizmu a zvýšeniu produkcie potu. Cvičenie má tiež pozitívny vplyv na trávenie, pretože stimuluje črevá a podporuje pohyb potravy.

Vyberte si také cvičenie, ktoré zohľadňuje vaše individuálne schopnosti a zdravotný stav. Aeróbne cvičenie, ako je beh, plávanie alebo jazda na bicykli, môže zvýšiť prekrvenie a podporiť cirkuláciu krvi a lymfy. Silový tréning zase posilňuje svaly a môže prispieť k zlepšeniu metabolických procesov.

Potenie, dýchanie a pohyb, to všetko pomáha telu dosiahnuť kondíciu a zbaviť sa zlých a potenciálne škodlivých látok, ktoré sa nahromadili v priebehu času.

6. Majte každú noc dostatok spánku

Nedostatok spánku môže na vás po niekoľkých dňoch doľahnúť. Telo upadá, imunitný systém je v ohrození a náchylný na choroby. Máte tiež nedostatok vôle a energie a cítite sa vyčerpaný. Nedokážete sa o seba postarať správnym spôsobom, a to nie je dobré pre vaše zdravie a ani pre prirodzenú detoxikáciu. Pravidelným sedem až osem hodinovým spánkom, dáte svojmu telu šancu odpočinúť si a nabrať sily. Je to dôležitý faktor, ktorým sa vaše telo obnovuje a pripravuje na ďalší deň plný činností.

7. Naučte sa správne riadiť svoj stres

Keď pociťujete stres, telo zadržiava škodlivé toxíny a preto sa proces detoxikácie spomalí. To môže mať za následky priberanie na váhe, nedostatok energie, pocity depresie a väčšiu náchylnosť na rôzne ochorenia. Naučte sa zvládať stres správne tým, že budete používať dobré opatrenia pre prirodzenú očistu tela.

8. Počas choroby použite prírodné liečivé prostriedky

Hoci antibiotiká a ďalšie lieky sú určené na to, aby vám pomohli zostať zdravým, obsahujú rozličné škodlivé látky, ktoré pôsobia vo vašom tráviacom systéme. Aj keď užívate lieky na chronické ochorenie, vždy, keď je to možné, vyskúšajte prírodné prostriedky na zmiernenie ich negatívnych účinkov (zázvor, cesnak, bylinky a iné rastliny), ktoré vám pomôžu zbaviť sa choroby.

9. Zaraďte do svojej dennej rutiny účinné výživové doplnky, a podporte tak očistu organizmu naplno!

Pri detoxikácii sú vhodné aj výživové doplnky, ktoré podporujú telo v regenerácii od škodlivín. Napríklad extrakt z divoko rastúcej palmy Yuccy Shidigery pomáha odstrániť z tela všetky usadeniny. Obsahuje vysoké množstvo saponínov, ktoré slúžia na očistenie organizmu. Postupne rozpúšťajú usadeniny v tele a zabraňujú prichyteniu baktérií a vírusov na steny ciev a čriev.

V unikátnej kombinácii produktu K2 Anti Age Day & Night nájdete podporu bunkovej energie s cordycepsom, ženšenom a koenzýmom Q10. Nočná fáza tohto doplnku výživy podporuje očistu buniek. Spolu s dennou fázou prispievajú k udržaniu energie, vitality a výkonnosti.

Ďalším vhodným prípravkom je MSM – organická a biologicky najlepšie vstrebateľná forma síry. Počas detoxikácie pôsobí proti niektorým parazitom a zlepšuje trávenie. Má tiež priaznivé účinky na pleť, pomáha pri liečbe akné, dermatitíde, ekzémoch a lupienke.

Zdravý životný štýl ovplyvňuje mnoho faktorov – používanie správnych potravín, pravidelné cvičenie, dostatok odpočinku, zvládanie stresových situácií, vykonávanie pravidelného detoxu a prispôsobovanie sa pozitívnemu a zdravému mysleniu. To je kľúč k dobrému zdraviu, teraz aj do budúcnosti!